Massachusetts

poleć serwis drukuj

W Bostonie odsłonięto pamiątkową tablicę honorującą Ignacego Jana Paderewskiego

04-22-2019

Tablica została...
Tablica upamiętnia...
Uroczyste...

W niedzielę, 14 kwietnia, w Bostonie odbyła się ceremonia uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, honorującej Ignacego Jana Paderewskiego. Została ona zamontowana na cokole znajdującym się przy polskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej (na rogu ulic Dorchester Ave. i Father Songi) w samym sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie.

Ojciec Niepodległości

Ignacy Jan Paderewski to postać, której większości Polaków nie trzeba przedstawiać. Słynny pianista i kompozytor, który jednak na stałe w historii zapisał się nie tylko dzięki swemu muzycznemu talentowi, ale również jako wielki patriota, niestrudzenie dążący do tego, by Polska po latach rozbiorów znów pojawiła się na mapie Europy i świata. Wymiernie się do tego przyczynił i dlatego dziś często nazywany jest jednym z Ojców Polskiej Niepodległości.

Pamiątkowa tablica, na której widnieje wizerunek wielkiego Polaka oraz informacje o nim w języku angielskim (żeby z postacią tą zapoznać się mogli również Amerykanie i turyści), upamiętnia przede wszystkim Ignacego Jana Paderewskiego, ale także stanowić będzie trwałą pamiątkę bostońskich obchodów 100-lecia odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej i 125-lecia powstania pierwszej w Bostonie parafii polonijnej.

Co ciekawe, Paderewski wielokrotnie gościł w Bostonie. – Dla Paderewskiego Boston nie był miastem nieznanym. Wielokrotnie występował on w bostońskiej filharmonii (Boston Symphony Orchestra). Wspomnienie o nim można znaleźć w informacjach o historii filharmonii rozmieszczonych w pasażach wokół głównej sali koncertowej. Paderewski występował tutaj w latach 1891-1917. Tu właśnie, 12 lutego 1909 r., odbyła się premiera „Polonii”, symfonii skomponowanej przez Paderewskiego – opowiadał w rozmowie z „Białym Orłem” Szymon Tolak, członek zarządu Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie i jeden z inicjatorów projektu.

Dar bostońskiej Polonii

Ta tablica ma być trwałą pamiątką obchodów 100-lecia niepodległości Polski w Bostonie. Ignacy Jan Paderewski był nie tylko słynnym wirtuozem fortepianu, ale również człowiekiem wyjątkowo zasłużonym dla sprawy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Był ambasadorem tej sprawy w Ameryce i to m.in. dzięki niemu wśród postulatów prezydenta USA Woodrowa Wilsona znalazł się też punkt dotyczący wolnej Polski – mówił Andrzej Prończuk, prezes Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie, podkreślając, że choć to Fundacja odpowiada za pomysł i realizację tej inicjatywy, to jednak tablica jest darem całej bostońskiej Polonii. Pełną listę sponsorów, którzy wsparli finansowo sprawę tablicy, można znaleźć m.in. na profilu facebookowym Szymona Tolaka.

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się w niedzielne południe, po mszy św. o godz. 11. Zgromadzonych powitał Andrzej Prończuk, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możliwe stało się postawienie tej tablicy, oraz zaprosił Szymona Tolaka, by wraz z nim oficjalnie odsłonił przykrytą biało-czerwoną flagą tablicę. Proboszcz polskiej parafii o. Jerzy Żebrowski poświęcił tablicę, a następnie, po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, uczestnicy ceremonii udali się do sali pod kościołem, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Tam podano poczęstunek i wyświetlono film dokumentalny pt. „Niepodległość”, przedstawiający, jak wyglądała droga Polski do niepodległości. Obejrzeć można było również wystawę poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu, składającą się z 16 paneli ofiarowanych na własność parafii przez panią Frances Barsh.

JS

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com