Massachusetts

poleć serwis drukuj
Ks. Ryszard Polek w...

Relikwie św. o. Maksymiliana Kolbego trafiły do polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

04-07-2019

27 marca w polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbyła się uroczystość związana z wprowadzeniem i instalacją relikwii pierwszego stopnia św. Maksymiliana Kolbego.

Orędownik w niebie

Pomysł i propozycja sprowadzenia relikwii tego świętego wyszedł od ks. Richarda Lewandowskiego, pochodzącego z naszej parafii, wyświęconego w 1974 roku w Worcester – mówi ks. Ryszard Polek, proboszcz polskiej parafii w Worcester. – Ks. Lewandowski obecnie zajmuje się między innymi poradnictwem psychologicznym dla osób dotkniętych różnymi uzależnieniami. Św. Maksymilian jest patronem ruchów i ośrodków pomocy osobom uzależnionym. Ks. Richard planuje przeprowadzenie rekolekcji lub spotkań na ten temat w naszej parafii i ma zamiar służyć pomocą, prowadzić poradnictwo w tym zakresie. Jest to bardzo aktualny temat, gdyż często słyszy się o śmierci młodych ludzi spowodowanych przedawkowaniem narkotyków. Mieliśmy takie przypadki również w naszej parafii… – ze smutkiem stwierdza ks. Ryszard.

Uroczysta instalacja

Wprowadzenie i instalacja relikwii miała miejsce podczas trzeciego dnia rekolekcji wielkopostnych, w języku angielskim, poświęconego właśnie św. Maksymilianowi i jego świadectwu wiary i miłości Boga i bliźniego, czego najwyższym dowodem było oddanie życia za współwięźnia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1941 roku. Proboszcz Polek był celebransem i dokonał wprowadzenia relikwii. Na zakończenie tej mszy odbyło się publiczne uczczenie relikwii. – Są to relikwie pierwszego stopnia pochodzące z włosów św. Maksymiliana (jego ciało zostało spalone w krematorium). Przekazał mi je Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie w Polsce O. Grzegorz Maria Szymanik 25 lutego tego roku, podczas mszy św. w Bazylice Ojców Franciszkanów, transmitowanej codziennie przez Radio Niepokalanów – wyjaśnia ks. Ryszard. – Pozostałe dwa dni rekolekcji w j. angielskim były poświęcone św. Janowi Pawłowi II i św. Faustynie Kowalskiej, których relikwie pierwszego stopnia są również przechowywane i czczone w naszym kościele – dodaje.

Dziedzictwo świętości

Nasza parafia stara się wnosić, dzielić się i promować tutaj, w Stanach Zjednoczonych, to, co Kościół w Polsce ma najlepszego – wielkich świętych, których życie i świadectwo może być zachętą do dobrego dla chrześcijan dzisiaj, również w tym kraju. Pragniemy z tym przesłaniem docierać do Amerykanów i Polaków kolejnych pokoleń w Stanach Zjednoczonych – podkreśla proboszcz polskiej parafii w Worcester. – Relikwie są dla nas szczególnym znakiem obecności Świętych w naszym życiu. Wierzymy w ich orędownictwo i pośrednictwo u Boga. Są też dla nas tu na emigracji znakiem jedności z Kościołem w ojczyźnie – dodaje.

Relikwie św. Maksymiliana są umieszczone razem z relikwiami św. Jana Pawła II – obaj byli wielkimi czcicielami Matki Bożej.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com