Massachusetts

poleć serwis drukuj
Ks. Ryszard Polek w...

Relikwie św. o. Maksymiliana Kolbego trafiły do polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

04-07-2019

27 marca w polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbyła się uroczystość związana z wprowadzeniem i instalacją relikwii pierwszego stopnia św. Maksymiliana Kolbego.

Orędownik w niebie

Pomysł i propozycja sprowadzenia relikwii tego świętego wyszedł od ks. Richarda Lewandowskiego, pochodzącego z naszej parafii, wyświęconego w 1974 roku w Worcester – mówi ks. Ryszard Polek, proboszcz polskiej parafii w Worcester. – Ks. Lewandowski obecnie zajmuje się między innymi poradnictwem psychologicznym dla osób dotkniętych różnymi uzależnieniami. Św. Maksymilian jest patronem ruchów i ośrodków pomocy osobom uzależnionym. Ks. Richard planuje przeprowadzenie rekolekcji lub spotkań na ten temat w naszej parafii i ma zamiar służyć pomocą, prowadzić poradnictwo w tym zakresie. Jest to bardzo aktualny temat, gdyż często słyszy się o śmierci młodych ludzi spowodowanych przedawkowaniem narkotyków. Mieliśmy takie przypadki również w naszej parafii… – ze smutkiem stwierdza ks. Ryszard.

Uroczysta instalacja

Wprowadzenie i instalacja relikwii miała miejsce podczas trzeciego dnia rekolekcji wielkopostnych, w języku angielskim, poświęconego właśnie św. Maksymilianowi i jego świadectwu wiary i miłości Boga i bliźniego, czego najwyższym dowodem było oddanie życia za współwięźnia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1941 roku. Proboszcz Polek był celebransem i dokonał wprowadzenia relikwii. Na zakończenie tej mszy odbyło się publiczne uczczenie relikwii. – Są to relikwie pierwszego stopnia pochodzące z włosów św. Maksymiliana (jego ciało zostało spalone w krematorium). Przekazał mi je Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie w Polsce O. Grzegorz Maria Szymanik 25 lutego tego roku, podczas mszy św. w Bazylice Ojców Franciszkanów, transmitowanej codziennie przez Radio Niepokalanów – wyjaśnia ks. Ryszard. – Pozostałe dwa dni rekolekcji w j. angielskim były poświęcone św. Janowi Pawłowi II i św. Faustynie Kowalskiej, których relikwie pierwszego stopnia są również przechowywane i czczone w naszym kościele – dodaje.

Dziedzictwo świętości

Nasza parafia stara się wnosić, dzielić się i promować tutaj, w Stanach Zjednoczonych, to, co Kościół w Polsce ma najlepszego – wielkich świętych, których życie i świadectwo może być zachętą do dobrego dla chrześcijan dzisiaj, również w tym kraju. Pragniemy z tym przesłaniem docierać do Amerykanów i Polaków kolejnych pokoleń w Stanach Zjednoczonych – podkreśla proboszcz polskiej parafii w Worcester. – Relikwie są dla nas szczególnym znakiem obecności Świętych w naszym życiu. Wierzymy w ich orędownictwo i pośrednictwo u Boga. Są też dla nas tu na emigracji znakiem jedności z Kościołem w ojczyźnie – dodaje.

Relikwie św. Maksymiliana są umieszczone razem z relikwiami św. Jana Pawła II – obaj byli wielkimi czcicielami Matki Bożej.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com