Massachusetts

poleć serwis drukuj
Ks. Ryszard Polek w...

Relikwie św. o. Maksymiliana Kolbego trafiły do polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester

04-07-2019

27 marca w polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester odbyła się uroczystość związana z wprowadzeniem i instalacją relikwii pierwszego stopnia św. Maksymiliana Kolbego.

Orędownik w niebie

Pomysł i propozycja sprowadzenia relikwii tego świętego wyszedł od ks. Richarda Lewandowskiego, pochodzącego z naszej parafii, wyświęconego w 1974 roku w Worcester – mówi ks. Ryszard Polek, proboszcz polskiej parafii w Worcester. – Ks. Lewandowski obecnie zajmuje się między innymi poradnictwem psychologicznym dla osób dotkniętych różnymi uzależnieniami. Św. Maksymilian jest patronem ruchów i ośrodków pomocy osobom uzależnionym. Ks. Richard planuje przeprowadzenie rekolekcji lub spotkań na ten temat w naszej parafii i ma zamiar służyć pomocą, prowadzić poradnictwo w tym zakresie. Jest to bardzo aktualny temat, gdyż często słyszy się o śmierci młodych ludzi spowodowanych przedawkowaniem narkotyków. Mieliśmy takie przypadki również w naszej parafii… – ze smutkiem stwierdza ks. Ryszard.

Uroczysta instalacja

Wprowadzenie i instalacja relikwii miała miejsce podczas trzeciego dnia rekolekcji wielkopostnych, w języku angielskim, poświęconego właśnie św. Maksymilianowi i jego świadectwu wiary i miłości Boga i bliźniego, czego najwyższym dowodem było oddanie życia za współwięźnia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu w 1941 roku. Proboszcz Polek był celebransem i dokonał wprowadzenia relikwii. Na zakończenie tej mszy odbyło się publiczne uczczenie relikwii. – Są to relikwie pierwszego stopnia pochodzące z włosów św. Maksymiliana (jego ciało zostało spalone w krematorium). Przekazał mi je Gwardian Klasztoru w Niepokalanowie w Polsce O. Grzegorz Maria Szymanik 25 lutego tego roku, podczas mszy św. w Bazylice Ojców Franciszkanów, transmitowanej codziennie przez Radio Niepokalanów – wyjaśnia ks. Ryszard. – Pozostałe dwa dni rekolekcji w j. angielskim były poświęcone św. Janowi Pawłowi II i św. Faustynie Kowalskiej, których relikwie pierwszego stopnia są również przechowywane i czczone w naszym kościele – dodaje.

Dziedzictwo świętości

Nasza parafia stara się wnosić, dzielić się i promować tutaj, w Stanach Zjednoczonych, to, co Kościół w Polsce ma najlepszego – wielkich świętych, których życie i świadectwo może być zachętą do dobrego dla chrześcijan dzisiaj, również w tym kraju. Pragniemy z tym przesłaniem docierać do Amerykanów i Polaków kolejnych pokoleń w Stanach Zjednoczonych – podkreśla proboszcz polskiej parafii w Worcester. – Relikwie są dla nas szczególnym znakiem obecności Świętych w naszym życiu. Wierzymy w ich orędownictwo i pośrednictwo u Boga. Są też dla nas tu na emigracji znakiem jedności z Kościołem w ojczyźnie – dodaje.

Relikwie św. Maksymiliana są umieszczone razem z relikwiami św. Jana Pawła II – obaj byli wielkimi czcicielami Matki Bożej.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com