Massachusetts

poleć serwis drukuj

Petycja w sprawie S. 447 – czy taki jest nasz polski i podwójnie obywatelski obowiązek?

04-04-2019

Pomysł petycji powstał całkowicie spontanicznie. W przeddzień gorączkowych przygotowań do protestów na niedzielę 31 marca, przeciw ustawie S.447, ktoś wpadł na pomysł petycji do Kongresu USA. Najpierw były obawy, że oto jest narzucany kolejny obowiązek w i tak już napiętych terminach, ale ktoś inny zobaczył w tym rzecz ważną, wartą natychmiastowego wysiłku. Wujek Google, jak zwykle posłużył pierwszą pomocą. Kilka godzin internetowo-telefonicznych konsultacji między wschodnim i zachodnim wybrzeżem Ameryki, porady prawnika, kolejne wersje i już około 2:00 w nocy EST, między czwartkiem i piątkiem formularz petycji był gotowy do przyjmowania podpisów. Po niedzielnych protestach spłynęło ich blisko tysiąc. Najwięcej podpisów zebrano w Chicago, trudno było oczekiwać czegoś innego od największego miasta Polaków po tej stronie Atlantyku (540), za nim Hartford, Connecticut (160) i Boston, Massachusetts (145). Ulewny deszcz przeszkodził w Nowym Jorku, aby stanął on na podium. Swoje podpisy dodały miasta zachodniego wybrzeża kontynentu.

Na początku były to głównie podpisy obywateli USA polskiego pochodzenia. Jednakże specyfika błędów ustawy S. 447 i reagujące na nie tezy petycji, które są ułożone tak, aby mogła złożyć pod nimi podpis każda osoba, poważnie rozważająca przyszłość polityczną w wielu krajach, a nie tylko USA. Chodzi tu głównie o kraje Europy, w tym, szczególnie, środkowo-wschodniej. Nie jest tajemnicą, że znakomita część obywateli USA tam właśnie odnajduje swoje historyczne dziedzictwo. Posiadanie praw wyborczych umożliwia im aktywną obronę praw podstawowych, zawartych w Konstytucji USA. Jednocześnie, choćby siłą przykładu, Amerykanie ci pomagają bronić tych praw także w europejskich krajach ich przodków. Ale dla Polaków S.447 to kwestia jeszcze bardziej podstawowa, bo najbardziej żywotnego, elementarnego pytania o gospodarcze i w konsekwencji polityczne być, albo nie być. Większość albo rozumie dość dobrze, albo przeczuwa olbrzymie zagrożenie, płynące z konsekwencji funkcjonowania tej ustawy. Obliguje ona do przygotowania raportu o wypełnianiu wcześniej postawionych wymogów roszczeniowych wobec mienia obywateli, którzy stracili życie w ludobójstwie holokaustu. Wyróżnienie takiej kategorii ofiar i postawienie ich przed innymi jest w ustawie uzupełnione uroszczeniami, co do mienia tzw. „bezsadkowego”. Sposób, w jaki traktuje je ustawa, przeciwko której kierowana jest petycja, wychodzi poza znane dotychczas w kulturze Zachodu standardy prawne.

 W USA praktyczny walor petycji jest oczywisty. Po zebraniu odpowiednio dużej liczby podpisów należy iść do senatorów i reprezentantów w Kongresie, według przynależności do stanów, oraz dystryktów wyborczych. Obywatele-wyborcy, którzy podpisali tę petycję w znaczącej liczbie mogą być pewni, że to, czego oczekują w kwestii ustawy S.447 nabierze odpowiedniej mocy przed kongresmenami. Tylko tyle i aż tyle w perspektywie nadchodzącej już za pół roku, kolejnej kampanii wyborczej. Raport Departamentu Stanu to nie są żarty, kto porozmawia z kimkolwiek, zatrudnionym tam na poważnym stanowisku, szybko dojdzie do tego wniosku. Ale rezultat wyborów do Kongresu USA, to jeszcze poważniejsza sprawa, przynajmniej dla tych, którzy chcą w nim zasiąść. W naszych rękach jest ich los.

Szymon Tolak

wróć
~Szymon
2019-04-13 08:33:24
Zgłoś do moderacji
Akcja udostępniania petycji i zbierania podpisów pod nią trwa. Na sobotę 11 maja jest przygotowywana następna fala protestów. W Bostonie tego dnia jest planowana akcja protestacyjna pod hasłem: WIELKIE ZBIERANIE PODPISÓW pod petycją o zniesienie prawa 115-171/S.447. Ochotnicy do puglicznego prezentowania petycji i zbierania podpisów pod nią sa proszeni o zgłoszenia pod wskazany w artykule i na ilustracji arkusza petycji adres: 447protest@gmail.com

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com