Massachusetts

poleć serwis drukuj

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bostonie

03-08-2019

Niedzielna...
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
W sobotę, 2 marca,...
Fot. Wiesław...

Bostońscy weterani zrzeszeni w Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz członkinie działającego przy tej placówce Korpusu Pomocniczego Pań od wielu lat kultywują polskie tradycje i dbają o należyte upamiętnianie polskich świąt i rocznic ważnych dla Polski i Polaków. Również w tym roku zadbali, by w niedzielę, 3 marca, o godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Na uroczystym nabożeństwie, oprócz weteranów z Bostonu i lokalnej Polonii, obecni byli także weterani z Connecticut oraz konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas.

W obronie wartości

Mszę św. odprawił proboszcz polskiej parafii w Bostonie o. Jerzy Żebrowski, który w wygłoszonej przez siebie homilii nawiązał do innych niedawno obchodzonych rocznic: 100-lecia niepodległości Polski oraz 1050-lecia chrztu Polski. – Te rocznice uświadamiają nam i mówią światu, kim jesteśmy, jako Polacy. Nasza historia często była skomplikowana, zawiła. Jednak słowa „Bóg, honor, ojczyzna” były zawsze w sercach naszych rodaków, kiedy musieli stawać w obronie ojczyzny, ale także kiedy walczyli o wolność innych narodów. Musieliśmy tyle razy stawać w obronie wartości, które są tak bardzo drogie naszym sercom... Jednak gdy Polski nie było na mapach Europy, to te wartości – wiara, patriotyzm – były naszą kotwicą, tym, co łączyło wszystkich Polaków – mówił. Wspomniał też o czasach powojennych, kiedy działali Żołnierze Wyklęci. – II wojna światowa skończyła się oficjalnie w 1945 r., ale my na prawdziwą wolność musieliśmy jeszcze bardzo długo czekać – zauważył. Podzielił się też ze zgromadzonymi w świątyni wstrząsającą historią z własnej rodziny, opowiadając o swoim kuzynie, który otoczony w lesie przez komunistycznych żołnierzy, najpierw zastrzelił swojego syna, a potem odebrał życie sobie, bowiem wiedział, co ich czeka, jeśli zostaną pojmani. – Wolność nie jest dana raz na zawsze, wolności trzeba bronić – mówił, przypominając, że również współcześnie przed naszym narodem stoi sporo wyzwań. Nie możemy milczeć, kiedy próbuje się pisać naszą historię za nas! – podkreślał.

Głos zabrał też przedstawiciel placówki weterańskiej, który podziękował zgromadzonym za obecność, oraz pokrótce przedstawił wątki historyczne związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po mszy świętej Polonia udała się pod pomnik Partyzanci, gdzie miała miejsce druga część uroczystości – odśpiewano hymn Polski i złożono pod pomnikiem wieńce. Po części oficjalnej w placówce weterańskiej Pl. 37 SWAP odbył się poczęstunek.

Pamiątkowa tablica

Natomiast dzień wcześniej pod pomnikiem Partyzantów odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej ufundowanej, jak wynika z informacji przesłanej przez Wiesława Wierzbowskiego – prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Wschodniego Massachusetts, przez Szkołę Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie, Klub Gazety Polskiej w Bostonie i Kongres Polonii Amerykańskiej Wschodniego Massachusetts, z inicjatywy dyrektora Jana Kozaka i Rady Pedagogicznej szkoły. 2 marca hołd Żołnierzom Niezłomnym oddali między innymi inicjatorzy sobotniej uroczystości: Wiesław Wierzbowski, prezes KPA we Wschodnim Massachusetts i p.o. przewodniczącego Klubu GP, Tadeusz Walkowiak – wiceprzewodniczący KPA we Wschodnim Massachusetts ds. polskich i aktywny członek Klubu GP, Jan Kozak – dyrektor Szkoły Języka Polskiego w Bostonie i aktywny członek Klubu GP wraz z małżonką, Aliną Kozak, przedstawicielką Rady Pedagogicznej i Katarzyną Płońską, przedstawicielką Komitetu Rodzicielskiego, oraz o. Andrzej Treder – wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie. Obecnie byli również uczniowie kl. VIII Szkoły Języka Polskiego w Bostonie. – Złożono kwiaty, a ojciec Andrzej poprowadził modlitwę – relacjonuje Wiesław Wierzbowski.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
03-22-2019
Spotkanie networkingowe w Fundacji Kościuszkowskiej
03-22-2019
Rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie
03-22-2019
„Ryba i frytki” w parafii św. Jana Kantego w Clifton
03-23-2019
Koncert Lady Pank w Polskim Centrum w Clearwater
03-23-2019
Koncert Sary Daneshpour w Broward County Main Library w Fort Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com