Massachusetts

poleć serwis drukuj
Pobyt polonijnej...

Czy to koniec szlachetnej idei odbywających się w Łodzi spotkań polskich i polonijnych szkół noszących imię św. Jana Pawła II?

03-07-2019

Historia spotkań uczniów ze szkół polskich i polonijnych z całego świata, noszących imię papieża Jana Pawła II rozpoczęła się w 2006 r. Dzięki staraniom prezesa oddziału Wspólnoty Polskiej w Łodzi Marii Piotrowicz oraz ówczesnego proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego, pełniącego równocześnie funkcję dyrektora Zespołu Szkół Katolickich, ks. Tadeusza Bednarka, zapoczątkowano cykl regularnych zjazdów szkół z kraju i z zagranicy, poświęconych pamięci papieża Polaka. Inicjatywę wsparł swoim autorytetem ówczesny prezes zarządu krajowego prof. Andrzej Stelmachowski. Ogółem odbyło się do 2018 roku osiem spotkań, w których trzykrotnie uczestniczyła młodzież ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie.

Wspaniała idea

Bogaty program spotkań autorstwa prezes Piotrowicz i jej współpracowników oraz niezwykła przychylność dyrekcji Zespołu Szkół Katolickich oraz rodziców uczniów tej szkoły, którzy gościli uczestników zjazdów w swoich domach, wprowadzały niepowtarzalną i wyjątkową atmosferę, a zjazdy cieszyły się olbrzymią popularnością. Goszczono uczniów z Litwy, Niemiec, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii i USA oraz licznych szkół z terenu całej Polski. Oprócz zajęć warsztatowych, spotkań modlitewnych, kulturalnych i artystycznych, uczniowie zwiedzali wiele miejsc w kraju podążając niejako śladami swojego patrona, odwiedzając: Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Łagiewniki i Kraków. Szczególne wartości duchowe, rozwój uczuć patriotycznych i miłości do ojczyzny przodków stawały się niekwestionowaną zdobyczą uczestników tych spotkań. Niestety, być może to, które odbyło się w 2018 roku, było ostatnim…

Otrzymaliśmy ostatnio informację od niestrudzonej realizatorki tej idei, Marii Piotrowicz, o dymisji zarządu oddziału Wspólnoty Polskiej w Łodzi, równoznacznej z zawieszeniem organizacji spotkań w najbliższej przyszłości. Gdyby tak się stało, byłaby to niepowetowana strata i pozbawienie szansy młodego pokolenia Polaków z kraju i z zagranicy kontynuacji pamięci o patronie ich szkół w sprawdzonej i niezwykle efektywnej formie – mówi Jan Kozak, dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. Na powyższy temat wypowie się wkrótce w wywiadzie dla „Białego Orła” sama Maria Piotrowicz. Tymczasem warto wrócić wspomnieniami do październikowych dni z ostatniego roku, kiedy to uczniowie Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie uczestniczyli w VIII Zjeździe Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II w Łodzi – miejmy nadzieję, że nie ostatnim, jaki się odbył!

Witaj, Warszawo!

W październikowym spotkaniu wzięli udział uczniowie i pracownicy z ośmiu szkół, których patronem jest Ojciec Święty Jan Paweł II, w tym uczniowie z dwóch szkół z Wilna na Litwie, z Lyonu we Francji i ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie – reprezentacja Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie.

Spotkanie rozpoczęło się 22 października, w którym to dniu przypada w kościele wspomnienie św. Jana Pawła II. Motto zjazdu brzmiało: „Jan Paweł II Człowiek Wolności”, a spotkanie wiązało się z 40-leciem pontyfikatu papieża oraz wpisywało się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ekipa z Bostonu wylądowała w Warszawie już 20 października. – Spędziliśmy sobotnie popołudnie i niedzielę w stolicy. W niedzielę najpierw wzięliśmy udział w mszy świętej, potem udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Historii Polski i zobaczyliśmy pomnik Małego Powstańca Warszawskiego. Wieczorem pojechaliśmy do Łodzi. Dzieci zostały ulokowane u rodzin uczniów z zespołu szkół, tak więc nasza młodzież mieszkała te kilka dni ze swoimi rówieśnikami z Polski – relacjonuje dyrektor Jan Kozak.

Integracja

Następnie rozpoczęły się spotkania w ramach zjazdu. – Dzień pierwszy był Dniem Papieskim, poświęconym patronowi szkół. Najpierw odbyła się uroczysta msza św. z udziałem bp. Marka Marczaka, po której młodzież spotkała się pod pomnikiem papieża, upamiętniającym jedną z pielgrzymek Ojca Świętego do Łodzi – opowiada dyrektor Kozak. – W ramach uczczenia 40-lecia pontyfikatu symbolicznie wypuszczono w niebo 40 żółtych – w barwie papieskiej – balonów – dodaje.

Uczniowie z Bostonu pierwszego dnia zaprezentowali inscenizację nawiązującą do powstania „Solidarności” w Stoczni Gdańskiej. Wcielili się w role stoczniowców i komentowali wydarzenia związane z pierwszą papieską pielgrzymką i tego, co ona przyniosła, oraz do sierpnia ’80.

Kolejne dni poświęcone były warsztatom i spotkaniom przygotowanym przez łódzki oddział IPN, związanych tematycznie ze 100-leciem niepodległości oraz 40-leciem pontyfikatu. – Warsztaty były prowadzone w niezwykle ciekawy i nowatorski sposób – podkreśla dyrektor Szkoły Języka Polskiego w Bostonie.

Śladami papieża

W dalszej kolejności polonijna młodzież z Bostonu udała się na pielgrzymkę śladami św. Jana Pawła II, która wiodła przez Wadowice, Łagiewniki i Krąków – miejsca szczególnie związane z polskim papieżem.

W Wadowicach odwiedziliśmy muzeum papieskie. Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści związanych z dzieciństwem i młodością papieża – mówi Jan Kozak. W Wadowicach młodzież z Bostonu odwiedziła też kościół, w którym przyszły papież został ochrzczony.

Kolejnym punktem na trasie były Łagiewniki, gdzie znajdują się dwa sanktuaria: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i będące w trakcie budowy Sanktuarium św. Jana Pawła II. – To dwa wspaniałe miejsca. Zachęcam wszystkich, którzy wybierają się do Polski, do zobaczenia tych miejsc, naprawdę warto! – twierdzi Jan Kozak, na którym wizyta w Łagiewnikach wywarła duże wrażenie.

W Krakowie, który służył wycieczce z Bostonu jako miejsce noclegowe, nie obyło się bez wyprawy na Stare Miasto, gdzie polonijna młodzież zwiedziła Sukiennice, Wawel, Bazylikę Mariacką, odwiedziła też Cmentarz Rakowiecki i Kopiec Kościuszki. – Uczniowie w pigułce otrzymali wiedzę historyczną o tym wspaniałym mieście i jego zabytkach, na własne oczy mogli zobaczyć to, o czym wielu do tej pory tylko słyszało lub znało z książek – komentuje dyrektor Kozak. W tym czasie w Krakowie odbywały się Targi Książki, na które wybrała się część grupy i które były dla nich okazją do spotkania z polskimi pisarzami i poetami.

Cenne doświadczenie

W sumie do Polski z Bostonu poleciała dwunastoosobowa grupa, składająca się z dwóch opiekunów i uczniów kl. VII i VIII.

To dla naszej młodzieży bardzo cenne doświadczenie. Podczas zjazdu nawiązują się przyjaźnie, które są kontynuowane przez kolejne lata. Uczniowie mogą obcować z polską mową na co dzień, nie jest to już coś, co znają tylko z książek, szkoły czy rodzinnego domu, podczas takiego wyjazdu są wręcz otoczeni tym językiem. Mogą też zobaczyć na własne oczy Polskę – historię, zabytki. A jak wiemy, co innego czytać o Dzwonie Zygmunta lub Wawelu, a co innego zobaczyć to na własne oczy – podsumowuje Jan Kozak. Podkreśla też, że cała grupa wszędzie spotykała się z niezwykłą serdecznością. – Polacy są niezwykle otwarci i przychylnie nastawieni do Polonii, a rodziny, u których zakwaterowana została nasza młodzież, są przykładem tej słynnej, polskiej gościnności w jej najlepszym wydaniu – mówi. Dodaje też, że wyrazy uznania należą się organizatorom za przygotowanie wszystkiego na jak najwyższym poziomie.

Wyjazd polonijnej młodzieży z Bostonu na VIII Zjazd Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II w Łodzi został dofinansowany przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i Fundację Kultury Polskiej w Bostonie, za co również w imieniu własnym oraz uczestników wycieczki dyrektor Jan Kozak serdecznie dziękuje.

opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1084.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com