Massachusetts

poleć serwis drukuj
Pobyt polonijnej...

Czy to koniec szlachetnej idei odbywających się w Łodzi spotkań polskich i polonijnych szkół noszących imię św. Jana Pawła II?

03-07-2019

Historia spotkań uczniów ze szkół polskich i polonijnych z całego świata, noszących imię papieża Jana Pawła II rozpoczęła się w 2006 r. Dzięki staraniom prezesa oddziału Wspólnoty Polskiej w Łodzi Marii Piotrowicz oraz ówczesnego proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego, pełniącego równocześnie funkcję dyrektora Zespołu Szkół Katolickich, ks. Tadeusza Bednarka, zapoczątkowano cykl regularnych zjazdów szkół z kraju i z zagranicy, poświęconych pamięci papieża Polaka. Inicjatywę wsparł swoim autorytetem ówczesny prezes zarządu krajowego prof. Andrzej Stelmachowski. Ogółem odbyło się do 2018 roku osiem spotkań, w których trzykrotnie uczestniczyła młodzież ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie.

Wspaniała idea

Bogaty program spotkań autorstwa prezes Piotrowicz i jej współpracowników oraz niezwykła przychylność dyrekcji Zespołu Szkół Katolickich oraz rodziców uczniów tej szkoły, którzy gościli uczestników zjazdów w swoich domach, wprowadzały niepowtarzalną i wyjątkową atmosferę, a zjazdy cieszyły się olbrzymią popularnością. Goszczono uczniów z Litwy, Niemiec, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii i USA oraz licznych szkół z terenu całej Polski. Oprócz zajęć warsztatowych, spotkań modlitewnych, kulturalnych i artystycznych, uczniowie zwiedzali wiele miejsc w kraju podążając niejako śladami swojego patrona, odwiedzając: Częstochowę, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Łagiewniki i Kraków. Szczególne wartości duchowe, rozwój uczuć patriotycznych i miłości do ojczyzny przodków stawały się niekwestionowaną zdobyczą uczestników tych spotkań. Niestety, być może to, które odbyło się w 2018 roku, było ostatnim…

Otrzymaliśmy ostatnio informację od niestrudzonej realizatorki tej idei, Marii Piotrowicz, o dymisji zarządu oddziału Wspólnoty Polskiej w Łodzi, równoznacznej z zawieszeniem organizacji spotkań w najbliższej przyszłości. Gdyby tak się stało, byłaby to niepowetowana strata i pozbawienie szansy młodego pokolenia Polaków z kraju i z zagranicy kontynuacji pamięci o patronie ich szkół w sprawdzonej i niezwykle efektywnej formie – mówi Jan Kozak, dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. Na powyższy temat wypowie się wkrótce w wywiadzie dla „Białego Orła” sama Maria Piotrowicz. Tymczasem warto wrócić wspomnieniami do październikowych dni z ostatniego roku, kiedy to uczniowie Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie uczestniczyli w VIII Zjeździe Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II w Łodzi – miejmy nadzieję, że nie ostatnim, jaki się odbył!

Witaj, Warszawo!

W październikowym spotkaniu wzięli udział uczniowie i pracownicy z ośmiu szkół, których patronem jest Ojciec Święty Jan Paweł II, w tym uczniowie z dwóch szkół z Wilna na Litwie, z Lyonu we Francji i ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie – reprezentacja Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie.

Spotkanie rozpoczęło się 22 października, w którym to dniu przypada w kościele wspomnienie św. Jana Pawła II. Motto zjazdu brzmiało: „Jan Paweł II Człowiek Wolności”, a spotkanie wiązało się z 40-leciem pontyfikatu papieża oraz wpisywało się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ekipa z Bostonu wylądowała w Warszawie już 20 października. – Spędziliśmy sobotnie popołudnie i niedzielę w stolicy. W niedzielę najpierw wzięliśmy udział w mszy świętej, potem udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Historii Polski i zobaczyliśmy pomnik Małego Powstańca Warszawskiego. Wieczorem pojechaliśmy do Łodzi. Dzieci zostały ulokowane u rodzin uczniów z zespołu szkół, tak więc nasza młodzież mieszkała te kilka dni ze swoimi rówieśnikami z Polski – relacjonuje dyrektor Jan Kozak.

Integracja

Następnie rozpoczęły się spotkania w ramach zjazdu. – Dzień pierwszy był Dniem Papieskim, poświęconym patronowi szkół. Najpierw odbyła się uroczysta msza św. z udziałem bp. Marka Marczaka, po której młodzież spotkała się pod pomnikiem papieża, upamiętniającym jedną z pielgrzymek Ojca Świętego do Łodzi – opowiada dyrektor Kozak. – W ramach uczczenia 40-lecia pontyfikatu symbolicznie wypuszczono w niebo 40 żółtych – w barwie papieskiej – balonów – dodaje.

Uczniowie z Bostonu pierwszego dnia zaprezentowali inscenizację nawiązującą do powstania „Solidarności” w Stoczni Gdańskiej. Wcielili się w role stoczniowców i komentowali wydarzenia związane z pierwszą papieską pielgrzymką i tego, co ona przyniosła, oraz do sierpnia ’80.

Kolejne dni poświęcone były warsztatom i spotkaniom przygotowanym przez łódzki oddział IPN, związanych tematycznie ze 100-leciem niepodległości oraz 40-leciem pontyfikatu. – Warsztaty były prowadzone w niezwykle ciekawy i nowatorski sposób – podkreśla dyrektor Szkoły Języka Polskiego w Bostonie.

Śladami papieża

W dalszej kolejności polonijna młodzież z Bostonu udała się na pielgrzymkę śladami św. Jana Pawła II, która wiodła przez Wadowice, Łagiewniki i Krąków – miejsca szczególnie związane z polskim papieżem.

W Wadowicach odwiedziliśmy muzeum papieskie. Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści związanych z dzieciństwem i młodością papieża – mówi Jan Kozak. W Wadowicach młodzież z Bostonu odwiedziła też kościół, w którym przyszły papież został ochrzczony.

Kolejnym punktem na trasie były Łagiewniki, gdzie znajdują się dwa sanktuaria: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i będące w trakcie budowy Sanktuarium św. Jana Pawła II. – To dwa wspaniałe miejsca. Zachęcam wszystkich, którzy wybierają się do Polski, do zobaczenia tych miejsc, naprawdę warto! – twierdzi Jan Kozak, na którym wizyta w Łagiewnikach wywarła duże wrażenie.

W Krakowie, który służył wycieczce z Bostonu jako miejsce noclegowe, nie obyło się bez wyprawy na Stare Miasto, gdzie polonijna młodzież zwiedziła Sukiennice, Wawel, Bazylikę Mariacką, odwiedziła też Cmentarz Rakowiecki i Kopiec Kościuszki. – Uczniowie w pigułce otrzymali wiedzę historyczną o tym wspaniałym mieście i jego zabytkach, na własne oczy mogli zobaczyć to, o czym wielu do tej pory tylko słyszało lub znało z książek – komentuje dyrektor Kozak. W tym czasie w Krakowie odbywały się Targi Książki, na które wybrała się część grupy i które były dla nich okazją do spotkania z polskimi pisarzami i poetami.

Cenne doświadczenie

W sumie do Polski z Bostonu poleciała dwunastoosobowa grupa, składająca się z dwóch opiekunów i uczniów kl. VII i VIII.

To dla naszej młodzieży bardzo cenne doświadczenie. Podczas zjazdu nawiązują się przyjaźnie, które są kontynuowane przez kolejne lata. Uczniowie mogą obcować z polską mową na co dzień, nie jest to już coś, co znają tylko z książek, szkoły czy rodzinnego domu, podczas takiego wyjazdu są wręcz otoczeni tym językiem. Mogą też zobaczyć na własne oczy Polskę – historię, zabytki. A jak wiemy, co innego czytać o Dzwonie Zygmunta lub Wawelu, a co innego zobaczyć to na własne oczy – podsumowuje Jan Kozak. Podkreśla też, że cała grupa wszędzie spotykała się z niezwykłą serdecznością. – Polacy są niezwykle otwarci i przychylnie nastawieni do Polonii, a rodziny, u których zakwaterowana została nasza młodzież, są przykładem tej słynnej, polskiej gościnności w jej najlepszym wydaniu – mówi. Dodaje też, że wyrazy uznania należą się organizatorom za przygotowanie wszystkiego na jak najwyższym poziomie.

Wyjazd polonijnej młodzieży z Bostonu na VIII Zjazd Szkół Polskich i Polonijnych im. Jana Pawła II w Łodzi został dofinansowany przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce i Fundację Kultury Polskiej w Bostonie, za co również w imieniu własnym oraz uczestników wycieczki dyrektor Jan Kozak serdecznie dziękuje.

opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1084.html

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com