Massachusetts

poleć serwis drukuj
Jarema Malicki Jarema Malicki był...

Wspomnienie Jaremy Malickiego

02-10-2019

Dla polskiego środowiska naukowego jest to bardzo smutna wiadomość. W piątek 4 stycznia po krótkiej chorobie zmarł Jarema Malicki. Wybitny genetyk był niezwykle szanowany za swoje osiągnięcia, szczególnie w dziedzinie badań nad genami odpowiedzialnymi za rozwój siatkówki oka. Był popularyzatorem nauki, zawsze wspierał młodszych naukowców. W polonijnym środowisku naukowym pozostawił po sobie puste miejsce, które trudno będzie wypełnić. Malicki był bardzo dynamicznym naukowcem, cenionym nie tylko za swoją pracę badawczą, ale i koleżeńskość.

Karierę rozpoczynał jeszcze w czasach PRL-u. Chęć poszerzania swoich horyzontów, rozwijania się, odkrywania była silniejsza od ograniczeń wynikających z sytuacji politycznej w państwie. Stały się one przyczyną opuszczenia Polski przez Malickiego. Wyjazd do USA nie zmienił jego patriotyzmu.

Kariera naukowa

Naukowa droga Jaremy Malickiego rozpoczęła się jeszcze w Polsce 1983 roku w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Następne lata przyniosły duże zmiany w życiu Jaremy. W 1987 rozpoczął współpracę z Bates College w USA. Dwa lata później przeniósł się na Yale University gdzie zdobył tytuł doktora nauk biomedycznych. Kolejną placówką, dla której pracował kilkanaście lat, był Harvard Medical School. Żeby być bliżej Polski, Jarema związał swoją karierę z University of Sheffield w Wielkiej Brytanii, gdzie pracował od 2012 roku.

Naukowiec patriota

Jarema Malicki prowadził badania nad genami odpowiedzialnymi za rozwój siatkówki oka w modelowym organizmie – u ryby z gatunku danio pręgowany. W szczególności skupiał się na rzęskach (łac. cilia), będących cienkimi wypustkami cytoplazmatycznymi, i ich roli w rozwoju i funkcjonowaniu siatkówki. Był specjalistą w tej dziedzinie, posiadał w niej wybitne w skali światowej osiągnięcia. Był autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych w renomowanych międzynarodowych czasopismach naukowych.

To, co wyróżniało go na tle innych naukowców, to stosowane przez niego nazewnictwo. Dzięki swoim badaniom zidentyfikował wiele genów u ryby z gatunku danio pręgowany. Jego patriotyzm dawał o sobie znać m.in. w momentach nadawania im nazw. Malicki wykorzystywał w tym celu język polski, co jest ewenementem w literaturze naukowej, bazującej głównie na słownictwie angielskim.

Wśród polskich nazw, jakie Jarema nadawał w swoich artykułach naukowych zidentyfikowanym przez siebie genom, znalazły się m.in. „ale oko” (w skrócie ako), „oko meduzy” (ome), „niezerka” (nie(m743)), „mikre oko” (mok(m632), „nagie oko” (nok).

Marzeniem Jaremy było otworzenie w Polsce specjalistycznego laboratorium, którego zabrakło, gdy chciał kontynuować badania w Polsce. Rozważał również przeniesienie swojego laboratorium do Polski. W tym celu kontaktował się z Instytutem Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Niestety ze względu na bardzo specjalistyczny model badawczy, z którego korzystał – hodowlę rybek w wielu oddzielnych akwariach – marzenie to nie zostało zrealizowane.

Naukowiec artysta

Nauka nie była jego jedyną pasją. Malicki był nie tylko uznanym specjalistą w swojej dziedzinie, ale i aktorem-amatorem. Swoją pasję realizował w Polskim Teatrze Amatorskim w Bostonie. W jego szeregi wstąpił na przełomie 2006 i 2007 roku – wkrótce po jego powstaniu. Od tego momentu, aż do 2012 roku, brał czynny udział w teatralnych występach – od spektakli po kabarety. I tu warto zwrócić uwagę, że jedna sprawa to sam fakt, że Jarema nadawał polskie nazwy genom przez siebie odkrytym, ale druga to smak niemal poetycki w dobraniu brzmienia tych zgoła niepospolitych nazw. To w jakimś stopniu oddaje zarówno jego głęboki patriotyzm, jak i niewątpliwe umiłowanie języka polskiego, co w pełni łączyło się z jego zamiłowaniem do teatru. Jarema równie mocno kochał też piękno polskich Tatr. Praca w Anglii pozwalała mu na częste podróże do Polski, a zwłaszcza do Zakopanego, gdzie posiadał swój dom. Tam też czuł się najlepiej. Wędrówki po Tatrach były jego ulubionym zajęciem w wolnych chwilach. Zgodnie z jego ostatnią wolą będzie on pochowany na ukochanej ziemi tatrzańskiej.

Anna Miler


Odpoczywaj w spokoju, Jarema!

Koleżanki i koledzy z Polskiego Teatru Amatorskiego w Bostonie

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com