Massachusetts

poleć serwis drukuj
L-P: Ewa...

„Nauczyciel to zawód wyjątkowy!”

12-31-2018

16 grudnia w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie opłatkowe dla nauczycieli i działaczy polonijnych. Podczas spotkania, jak co roku, osobom szczególnie zasłużonym dla polonijnej oświaty wręczono medale Komisji Edukacji Narodowej – wyróżnieniem tym zostały uhonorowane 23 osoby, w tym dwie z Massachusetts. „Biały Orzeł” rozmawia z Sylwią Wadach-Kloczkowską oraz Ewą Chełstowską – obiema odznaczonymi medalami KEN nauczycielkami ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie.

„Biały Orzeł”: Gratuluję otrzymanych odznaczeń. Czym dla Pań jest wyróżnienie medalem KEN?

Sylwia Wadach-Kloczkowska: W zawodzie pracuję od ponad 15 lat, ale dzień 16 grudnia był dla mnie dniem wyjątkowym. Otrzymanie Medalu KEN to dla mnie ogromna satysfakcja i wyróżnienie oraz wielkie przeżycie dla mojej rodziny, która zawsze mnie wspiera w moich polonijnych działaniach.

Ewa Chełstowska: W Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie pracuję od 2007 roku. Wcześniej, w Polsce, pracowałam w gimnazjum. To wyróżnienie było dla mnie dużym zaskoczeniem. Nigdy nie myślałam, że kiedykolwiek otrzymam taki medal! Pracuję w szkole, ponieważ lubię pracować z dziećmi, lubię to miejsce, bo w naszej szkole zawsze coś się dzieje. Medal ten jest dla mnie dużym wyróżnieniem.

Sylwia Wadach-Kloczkowska: Nauczyciel to zawód wyjątkowy, nie można się go po prostu wyuczyć. Aby spełniać się w tej roli, poza wiedzą i doświadczeniem, trzeba mieć pasję, której chyba mi nie brakuje (uśmiech). Poza rodzicami to właśnie nauczyciele kształtują postawy młodych ludzi, pokazują kierunki, pomagają stawiać życiowe cele, a w ich konsekwencji osiągać sukcesy. Cieszę się, że należę do tej grupy zawodowej.

Czy spodziewały się Panie, że Wasza działalność zostanie doceniona właśnie w taki sposób?

Sylwia Wadach-Kloczkowska: Nigdy o tym nie myślałam.

Ewa Chełstowska: Nie spodziewałam się i w ogóle na to nie liczyłam.

Czy ten medal jest dla Pań jeszcze większą motywacją do podejmowania różnych inicjatyw w zakresie polonijnej oświaty?

Ewa Chełstowska: Oczywiście, ten medal będzie mnie jeszcze bardziej mobilizował i motywował do bardziej wytężonej pracy.

Sylwia Wadach – Kloczkowska: Na pewno jest to bardzo mobilizująca nagroda i napędzająca do działania na rzecz szkoły oraz Polonii w Bostonie.

Medale KEN są wyrazem uznania polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej dla polonijnych pedagogów. W jaki jeszcze sposób polski rząd mógłby wspierać polonijnych nauczycieli w ich pracy?

Sylwia Wadach-Kloczkowska: Rząd Polski mógłby nas wspierać poprzez organizowanie szkoleń i specjalistycznych kursów dla nauczycieli polonijnych pracujących z dwujęzycznymi dziećmi i młodzieżą. Pokładam również nadzieję, że zostanie wkrótce zrealizowany projekt umożliwiający awans zawodowy nauczycielom polonijnym.

Ewa Chełstowska: Bardzo bym chciała, żeby polski rząd opracował ustawę o wynagrodzeniu nauczycieli pracujących za granicą. Żeby można było opłacać składki i w przyszłości otrzymywać np. dodatek do emerytury. Chciałabym też, żeby była większa dostępność warsztatów metodycznych i różnych szkoleń dla nauczycieli za granicą.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Szybiak


Więcej zdjęć z uroczystości na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1046.html

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com