Massachusetts

poleć serwis drukuj
Marta Sochaczewska...

Pasja, która przekształciła się w zawód

12-18-2018

Marta Sochaczewska Armata jest pracownikiem socjalnym. Swój życiowy cel odnalazła po przeniesieniu do Elms College. Warszawianka pomaga teraz potrzebującym odnieść sukces w społeczeństwie.

Decyzja, która zmieniła życie

4.135 mil – dokładnie tyle dzieli Warszawę od Chicopee, MA. Marta Sochaczewska Armata, dzisiaj absolwentka pracy socjalnej (Social Work) na Elms College, dzięki przypadkowemu spotkaniu z pracownikiem Elms na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na którym studiowała psychologię, zdecydowała się porzucić metropolię, wyjechać za granicę i zamieszkać w małym miasteczku.

Kiedy byłam jeszcze na uniwersytecie, prof. Scott Hartblay z Elms wszedł do sali i zaczął opowiadać o tej uczelni i pracy socjalnej. Mówił z taką pasją, że zdecydowałam, że dowiem się więcej – wspomina dziewczyna.

Po omówieniu ścieżki kariery zawodowej z rodzicami, Marta odbyła transatlantycką podróż do Nowej Anglii. Ogromną zaletą był dla niej fakt, że mogła kontynuować naukę na uczelni, w której wyznawane są chrześcijańskie wartości. Dodatkowo rozmiar kampusu Elms i panująca na nim przytulna atmosfera, pomagały Marcie w tworzeniu nowego domu z dala od jej rodzinnego miasta.

Przeniosłam się z uniwersytetu, w którym niemożliwym było rozpoznanie kogokolwiek, ponieważ uczęszczało do niego tysiące osób. Elms jest małą uczelnią, kameralną, profesorowie wiedzą, kim jesteś. Masz szanse na interakcję twarzą w twarz z innymi uczestnikami zajęć, to niesamowicie pomaga w procesie adaptacji do nowego miejsca – mówi Marta.

Praktyki kluczem do sukcesu

Dwa lata minęły Marcie jak jeden dzień. Właśnie tyle czasu potrzebowała na ukończenie studiów w Elms i wejście do świata pracowników socjalnych. Proces transferu i przyjęcia na uczelnię odegrał niezmiernie ważną rolę w jej akademickiej karierze i późniejszym zawodowym sukcesie. – Elms College uznał wykształcenie, które zdobyłam w Polsce i przyznał mi kredyty za przedmioty zaliczone na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Dzięki temu czteroletni program na Elms ukończyłam w niecałe dwa lata – mówi dziewczyna.

To, co realnie wpłynęło na przebieg kariery zawodowej Marty, to zdobywanie rzeczywistych umiejętności i doświadczeń, które pomogły jej rozpocząć pracę.

Chodziło o uzyskanie doświadczenia zawodowego z pomocą staży i praktyk na stanowisku pracownika socjalnego. Rozwiązywanie problemów i praca bezpośrednio z osobami, które zajmują takie stanowiska, dosłownie odmieniło moje życie – wspomina.

Ukończenie trwającego 400 godzin stażu w Baystate Medical Center było możliwością skonfrontowania teorii z praktyką. Marta nie tylko zyskała pogląd z pierwszej ręki na pracę w służbie zdrowia, ale i nawiązała cenne kontakty zawodowe z ekspertami i pracownikami socjalnymi.

Zanim ukończyłam studia, miałam gwarantowaną pracę. Szpital jest najlepszym miejscem do pracy ze względu na dostęp do wielu materiałów – mówi.

Naprawdę dobra zmiana

Przez trzy lata Marta pracowała jako specjalista do przyjmowania i kierowania pacjentów w Greater Springfield Senior Services, organizacji non-profit pomagającej osobom starszym. Kiedy wraz z mężem zdecydowali się założyć rodzinę, przenieśli się do Connecticut, gdzie Marta zaczęła dostrzegać inne możliwości w swoim zawodzie. Bardzo szybko odnalazła pracę jako pracownik socjalny w Connecticut Community Care, organizacji ściśle współpracującej ze stanowym wydziałem usług społecznych.

To, co robię, to pomaganie ludziom w przechodzeniu z instytucji do społeczności. Dla każdej osoby, którą spotykam w pracy, przygotowuję personalny plan opieki, by mieć pewność, że dostanie wszystko, co potrzebne w odniesieniu sukcesu – mówi Marta.

Jednym z powodów, dla których Marta wybrała pracę socjalną jest fakt, że każdy jej dzień jest inny. Niezależnie od tego, czy pomaga osobie niepełnosprawnej fizycznie, z problemami psychicznymi czy uzależnionej od środków odurzających, spełnia się w znajdywaniu dla swoich podopiecznych niezbędnych środków do funkcjonowania w codziennym życiu.

Dawanie ludziom drugiej szansy jest niesamowicie satysfakcjonujące. Z niewielką pomocą, z Twoją pomocą, ktoś może wrócić do domu na święta  i cieszyć się czasem spędzonym ze swoją rodziną – opowiada ze wzruszeniem.

W kwietniu 2019 roku minie 12 lat, od kiedy Marta pracuje w CCC. Jej pasja, którą jest pomaganie innym, przemieniła się w zawód.

Praca socjalna jest niesamowicie interaktywna. Zawszę lubiłam pracę z ludźmi i w terenie, lubiłam wprowadzać pozytywne zmiany – mówi.

Pasjonująca praca Marty ostatecznie przekonała ją do tego, by zapuścić korzenie w USA. Wraz ze swoim mężem wychowują syna i córkę w duchu polskich wartości i tradycji. Marta regularnie odwiedza swoją rodzinę w Warszawie. W tym roku udało jej się namówić swojego tatę na przylot na zimowe wakacje do Connecticut, aby zobaczył, jak wyglądają prawdziwe „amerykańskie święta Bożego Narodzenia” w polskim domu.

Elm College oferuje szereg różnych kierunków studiów i pomaga przekształcić pasję w pracę. Skontaktuj się z Zuzanną Zalugą pisząc na adres zalugaz@elms.edu lub dzwoniąc pod numer 413-265-2205.

Magdalena Miler


Elms College is a co-educational Catholic college offering a liberal arts curriculum that gives students multiple perspectives on life. Founded in 1928 by the Sisters of St. Joseph, Elms College has a tradition of educating reflective, principled and creative learners, who are rooted in faith, educated in mind, compassionate in heart, responsive to civic and social obligations, and capable of adjusting to change without compromising principle.

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com