Massachusetts

poleć serwis drukuj
Obecnie pomnik...

Pomnik „Partyzanci” w Bostonie oficjalnie powitany w nowej lokalizacji

12-04-2018

Pomnik „Partyzanci” jest dziełem amerykańskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Andrzeja Pityńskiego. Monument przedstawia pięciu wycieńczonych jeźdźców i jest pierwszym na świecie pomnikiem dedykowanym Żołnierzom Wyklętym.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 10 listopada 1983 roku, a dzień ten przez ówczesnego burmistrza Bostonu Kevina White’a został proklamowany Dniem Partyzanta. Niedługo po tym wydarzeniu pomnik został ulokowany w Parku Bostońskim, skąd po 23 latach przeniesiono go na ulicę Summer w południowym Bostonie, w rejonie stacji metra World Trade Center. Tuż przed świętami, 23 grudnia 2017 r., znów rozpoczęła się tułaczka „Partyzantów”. W związku z koniecznością zmiany zagospodarowania terenu obok stacji metra MBTA w porozumieniu z Johnson Atelier, właścicielami pomnika, zdecydowano o relokacji rzeźby. Monument został ustawiony na pasie zieleni między dwupasmową D Street, nieopodal skrzyżowania tej ulicy z Congress Street, a uroczyste odsłonięcie rzeźby w nowej lokalizacji odbyło się 17 listopada br.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili lokalni politycy, m.in. radna miasta Annissa Essaibi-George i radny Ed Flynn. Obecny był również jego ojciec, były burmistrz Bostonu i ambasador USA w Watykanie za czasów pontyfikatu Jana Pawła II Raymond Flynn. Politycy i przedstawiciel MBTA wygłosili krótkie przemówienia, na końcu głos zabrał konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas. Odczytano również specjalną proklamację, jaką w związku z tym wydarzeniem wydał gubernator Massachusetts Charlie Baker, ustanawiającą 17 listopada 2018 r. Dniem Polskiego Partyzanta.

W ceremonii udział wzięli też weteranie z Pl. 37 SWAP w Bostonie oraz z Connecticut – Pl. 24 SWAP w Bridgeport i Pl. 111 im. gen. J. Hallera w New Britain wystawiły poczty sztandarowe. Członkom SWAP towarzyszyły panie z Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych polonijnych organizacji i proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie o. Jerzy Żebrowski, a także twórca pomnika, mistrz Andrzej Pityński.

Nowa lokalizacja jest bardzo dobra. To godne, reprezentatywne miejsce. Pomnik stoi wśród zieleni, na wiosnę i latem będzie to naprawdę ładnie wyglądało. Ma zostać zrobiona także ścieżka do pomnika, by podczas świąt narodowych można było złożyć wieńce u stóp monumentu, nie depcząc trawnika – mówi konsul honorowy Marek Leśniewski-Laas.

Czy to jednak już koniec tułaczki „Partyzantów”? Tego nie wiadomo, choć konsul ma taką nadzieję. – Prosiłem zarząd MBTA, żeby „odcięli kółka od pomnika”, żeby już został w tym miejscu na dłużej – mówi żartobliwie. – Niestety, żadnych gwarancji nie ma, ale mam nadzieję, że jednak tułaczka „Partyzantów” już się skończyła – dodaje.

JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1032.html

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com