Massachusetts

poleć serwis drukuj
Obecnie pomnik...

Pomnik „Partyzanci” w Bostonie oficjalnie powitany w nowej lokalizacji

12-04-2018

Pomnik „Partyzanci” jest dziełem amerykańskiego rzeźbiarza polskiego pochodzenia Andrzeja Pityńskiego. Monument przedstawia pięciu wycieńczonych jeźdźców i jest pierwszym na świecie pomnikiem dedykowanym Żołnierzom Wyklętym.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 10 listopada 1983 roku, a dzień ten przez ówczesnego burmistrza Bostonu Kevina White’a został proklamowany Dniem Partyzanta. Niedługo po tym wydarzeniu pomnik został ulokowany w Parku Bostońskim, skąd po 23 latach przeniesiono go na ulicę Summer w południowym Bostonie, w rejonie stacji metra World Trade Center. Tuż przed świętami, 23 grudnia 2017 r., znów rozpoczęła się tułaczka „Partyzantów”. W związku z koniecznością zmiany zagospodarowania terenu obok stacji metra MBTA w porozumieniu z Johnson Atelier, właścicielami pomnika, zdecydowano o relokacji rzeźby. Monument został ustawiony na pasie zieleni między dwupasmową D Street, nieopodal skrzyżowania tej ulicy z Congress Street, a uroczyste odsłonięcie rzeźby w nowej lokalizacji odbyło się 17 listopada br.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili lokalni politycy, m.in. radna miasta Annissa Essaibi-George i radny Ed Flynn. Obecny był również jego ojciec, były burmistrz Bostonu i ambasador USA w Watykanie za czasów pontyfikatu Jana Pawła II Raymond Flynn. Politycy i przedstawiciel MBTA wygłosili krótkie przemówienia, na końcu głos zabrał konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas. Odczytano również specjalną proklamację, jaką w związku z tym wydarzeniem wydał gubernator Massachusetts Charlie Baker, ustanawiającą 17 listopada 2018 r. Dniem Polskiego Partyzanta.

W ceremonii udział wzięli też weteranie z Pl. 37 SWAP w Bostonie oraz z Connecticut – Pl. 24 SWAP w Bridgeport i Pl. 111 im. gen. J. Hallera w New Britain wystawiły poczty sztandarowe. Członkom SWAP towarzyszyły panie z Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP. Obecni byli również przedstawiciele lokalnych polonijnych organizacji i proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie o. Jerzy Żebrowski, a także twórca pomnika, mistrz Andrzej Pityński.

Nowa lokalizacja jest bardzo dobra. To godne, reprezentatywne miejsce. Pomnik stoi wśród zieleni, na wiosnę i latem będzie to naprawdę ładnie wyglądało. Ma zostać zrobiona także ścieżka do pomnika, by podczas świąt narodowych można było złożyć wieńce u stóp monumentu, nie depcząc trawnika – mówi konsul honorowy Marek Leśniewski-Laas.

Czy to jednak już koniec tułaczki „Partyzantów”? Tego nie wiadomo, choć konsul ma taką nadzieję. – Prosiłem zarząd MBTA, żeby „odcięli kółka od pomnika”, żeby już został w tym miejscu na dłużej – mówi żartobliwie. – Niestety, żadnych gwarancji nie ma, ale mam nadzieję, że jednak tułaczka „Partyzantów” już się skończyła – dodaje.

JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1032.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com