Massachusetts

poleć serwis drukuj

„Amicus Poloniae” dla Stephanie Kraft

12-01-2018

Nagroda Amicus Poloniae (łac. „Przyjaciel Polski”) została ustanowiona w 1996 roku przez ambasadora RP w Waszyngtonie i nadawana jest corocznie obywatelom Stanów Zjednoczonych za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich, a szczególnie w popularyzacji osiągnięć polskiej kultury i nauki oraz promocji Polski w Ameryce. W styczniu 2019 r. uhonorowana zostanie nią Stephanie Kraft, długoletnia reporterka Valley Advocate.

Stephanie Kraft mimo braku polskich korzeni od lat jest zafascynowana polską kulturą i historią, podziwia postawę Polaków z czasów „Solidarności” i opór, jaki stawili komunizmowi. Jej fascynacja zrodziła się podczas wizyty w Polsce w 1988 r., w czasach, gdy upadała żelazna kurtyna w Europie. Od 1990 r. Stephanie co roku odwiedza Polskę. Swoimi refleksjami na temat naszego kraju podzieliła się z uczestnikami tegorocznej Parady Pułaskiego w Northampton, podczas której była głównym mówcą. – Zewsząd słyszałam od napotkanych ludzi, że jeszcze rok czy dwa i komunizm upadnie, a Polska będzie prawdziwie wolnym krajem. Podziwiałam ich odwagę, ale nie do końca wierzyłam w to, co mówili – wspominała swoją pierwszą wizytę w Polsce. – Polska ma długą historię walki o wolność. Od Pułaskiego po „Solidarność” – Polacy dawali przykład, że wolność jest wartością nadrzędną, o którą warto walczyć. Wolność świata zależy od wolności poszczególnych narodów, które ten świat tworzą – dodała.

Nagrodą Amicus Poloniae zostanie doceniony jej wkład w popularyzowanie polskiej kultury, historii i literatury w Ameryce, w szczególności przekład powieści Elizy Orzeszkowej „Marta”, poruszającej problem statusu kobiety w ówczesnym (druga połowa XIX wieku) społeczeństwie.

Oficjalne wręczenie nagrody nastąpi podczas dorocznej konferencji Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Historycznego, która odbędzie się w dniach 3-6 stycznia 2019 r. w Chicago.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com