Massachusetts

poleć serwis drukuj
Andrzej Prończuk i...

Polonia w Bostonie pamięta o Ignacym Paderewskim

11-26-2018

Pamiątkowa tablica dla uhonorowania Ignacego Paderewskiego w Bostonie to jeden z pomysłów na uczczenie 100-lecia odrodzenia Polski. Zostanie ona zamontowana przy polskim kościele w samym sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie.

Trwała pamiątka

Inicjatywa wyszła od kilku członków bostońskiej Fundacji Kultury Polskiej. Idea ta została uznana przez inne organizacje polonijne, a proboszcz polskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej ochoczo zgodził się na umieszczenie tablicy po frontowej stronie kościoła przy Dorchester Avenue – mówi Szymon Tolak, członek zarządu Fundacji.

Ufundowanie tablicy upamiętniającej Ignacego Jana Paderewskiego wpisuje się w obchody 100-lecia odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej i 125-lecia powstania pierwszej w Bostonie parafii polonijnej.  

Ta tablica ma być trwałą pamiątką obchodów 100-lecia niepodległości Polski w Bostonie. Ignacy Jan Paderewski był nie tylko słynnym wirtuozem fortepianu, ale również człowiekiem wyjątkowo zasłużonym dla sprawy odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. Był ambasadorem tej sprawy w Ameryce i to m.in. dzięki niemu wśród postulatów prezydenta USA Woodrowa Wilsona znalazł się też punkt dotyczący wolnej Polski – opowiada Andrzej Prończuk, prezes Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie.

Dla Paderewskiego Boston nie był miastem nieznanym. Wielokrotnie występował on w bostońskiej filharmonii (Boston Symphony Orchestra). Wspomnienie o nim można znaleźć w informacjach o historii filharmonii rozmieszczonych w pasażach wokół głównej sali koncertowej. Paderewski występował tutaj w latach 1891-1917. Tu właśnie, 12 lutego 1909 r., odbyła się premiera „Polonii”, symfonii skomponowanej przez Paderewskiego. Jednak jego światowej sławy muzyczne mistrzostwo było dla niego samego tylko instrumentem w osiągnięciu dużo wyższego celu, wolności własnej ojczyzny. I ten cel zrealizował w pełni. Został jednym z Ojców Założycieli II Rzeczypospolitej Polskiej, odrodzonej po I wojnie światowej. Dzięki jego geniuszowi, miłości do własnego kraju i niezwykłej zdolności jednania ludzi dla spraw najważniejszych, możemy celebrować i cieszyć się naszym 100-leciem odrodzenia niepodległej Polski – dodaje Szymon Tolak.

Dar Polonii

W zeszłym roku wydaliśmy album dotyczący tablic i pomników związanych z Polską, znajdujących się w metropolii bostońskiej. Przy okazji zbierania materiałów i informacji do tej publikacji zorientowaliśmy się, że przez ostatnie 30 lat nikt nie zrobił nic nowego, wszystkie pomniki i tablice są pamiątkami po poprzednich pokoleniach Polonii. Uważam, że nasze pokolenie również powinno po sobie zostawić jakiś trwały ślad dla przyszłych generacji, a tablica upamiętniająca Ignacego Jana Paderewskiego doskonale spełni tę rolę – twierdzi Andrzej Prończuk.

Warto zaznaczyć też, że chociaż inicjatywa wyszła od członków Fundacji Kultury Polskiej, to chcemy, aby ta tablica była darem od całej bostońskiej Polonii. Obecnie trwa zbiórka funduszy na tablicę, mile widziane są datki zarówno od polonijnych organizacji, przedsiębiorców, jak i osób indywidualnych. Wszyscy sponsorzy będą wymieni w materiale programowym przy oficjalnym odsłonięciu tablicy, które planowane jest jeszcze w tym roku – dodaje pan Prończuk.

opr. JS


Fundacja Kultury Polskiej, jako organizacja pożytku publicznego, zachęca wszystkich do wzięcia udziału w ufundowaniu tablicy pamiątkowej dla Ignacego J. Paderewskiego i postumentu dla jej umieszczenia przy Dorchester Avenue w Bostonie. Dotacje można odliczyć od podatku dochodowego. Osoby, które chciałyby wesprzeć finansowo sprawę tablicy, mogą wystawić czek na Polish Cultural Foundation z dopiskiem „Paderewski plaque” i przesyłać na adres: Andrzej Pronczuk, Polish Cultural Foundation, 15 Marshal Rd., Milton, MA 02186.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Fundacji www.pcf-boston.org oraz pod numerami tel.: 617-859 9910 lub 617-678-5662.

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com