Massachusetts

poleć serwis drukuj
W tym roku obchody...

Jak 100-lecie niepodległości Polski świętować będzie Polonia w Nowej Anglii

11-08-2018

Narodowe Święto Niepodległości Polski obchodzone jest corocznie 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Co roku Polacy mieszkający nie tylko w Polsce, ale i w różnych innych zakątkach świata uroczyście celebrują to święto. Jednak w tym roku obchody Święta Niepodległości Polski mają wyjątkowy wymiar, bowiem mija 100 lat od momentu, gdy Polska wróciła na mapę Europy i świata. Jak tę rocznicę uczci Polonia w Nowej Anglii?

Salem

Cały 2018 rok traktowany jest jako jubileuszowy i w jego trakcie odbywało się sporo wydarzeń, które wpisywały się w obchody 100-lecia niepodległości Polski. Jednak podczas zbliżającego się weekendu nastąpi kulminacja uroczystości związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto gubernator Massachusetts Charlie Baker wydał specjalną proklamację, w której ogłosił, że 11 listopada rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości celebrowana będzie w całym stanie.

W sobotę, 10 listopada, w Salem odbędą się całodniowe uroczystości, których gospodarzem będzie Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia. Program obchodów jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, łączy w sobie aspekty religijne, historyczne i artystyczne. Oficjalne rozpoczęcie przewidziane jest na godzinę 11:30. Po powitaniu przybyłych na wydarzenie gości wygłoszony zostanie referat historyczny, a następnie dzieci ze szkół polonijnych przedstawią przygotowany wcześniej program artystyczny. Po lunchu obecni zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Następnym punktem programu jest referat na temat roli św. Jana Pawła II, patrona sanktuarium, w odzyskaniu niepodległości. O godz. 15:00 odmówiona zostanie koronka do Miłosierdzia Bożego i nastąpi uhonorowanie relikwii św. Jana Pawła II. Celebracja zakończy się uroczystą mszą świętą o godz. 16:00.

Boston

W niedzielę, 11 listopada, jubileuszowe uroczystości odbędą się m.in. w Bostonie, Indian Orchard, Webster i Worcester. Obchody 100-lecia niepodległości Polski w Bostonie, które są wspólną inicjatywą lokalnych, polonijnych organizacji, rozpoczną się o godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza św., której ważnym punktem będzie wygłoszenie apelu przez weteranów z Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, którzy co roku dbają o to, by obchody Święta Niepodległości w Bostonie miały uroczysty przebieg. W tym roku nabożeństwo swoim występem uświetni także dziecięcy chórek Promyki św. Jana Pawła II. Po mszy św. uczestnicy przejdą do sali św. Jana Pawła II, gdzie będzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Po wprowadzeniu na salę pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnów Polski i USA słowo powitalne wygłosi konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas. Swoją obecność zapowiedziało kilkoro lokalnych polityków, którzy również wygłoszą krótkie przemówienia. Następnie chórek Promyki św. Jana Pawła II wykona kilka pieśni patriotycznych, po czym odbędzie się okolicznościowa akademia przygotowana przez dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II, po której wyświetlony zostanie kilkunastominutowy film „Roads to Freedom”. Po oficjalnej, patriotycznej części, gościom podany zostanie poczęstunek.

Indian Orchard i Chicopee

Polonia w Indian Orchard również przygotowuje się do obchodów 100-lecia niepodległości Polski. O godz. 11:30 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP zostanie odprawiona msza święta, celebrująca 40-lecie pontyfikatu św. Jana Pawła II. Następnie odbędzie się uroczyste podniesienie flag Polski i USA, po czym goście zostaną zaproszeni na poczęstunek. Po posiłku uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego w Indian Orchard przedstawią program artystyczny pt. „100 lat niepodległości Polski”.

Niepodległościowe obchody odbędą się także w niedzielę, 11 listopada, w Polskim Centrum Nauki w Chicopee. Program, zaplanowany na godz. 13:00 – 17:00, przewiduje ciekawe dyskusje, poczęstunek oraz możliwość obejrzenia ekspozycji prezentowanych w Polskim Centrum.

Webster i Worcester

Uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się również w Webster i Worcester. W Webster o godz. 11:00 w Bazylice św. Józefa zostanie odprawiona uroczysta msza św., po niej odbędzie się akademia z okazji 100-lecia niepodległości Polski w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Webster. Także w Worcester Polonia zgromadzi się o godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji ojczyzny i Polaków w kraju i na emigracji z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rhode Island

Polonia w Rhode Island także przygotowuje się do obchodów 100-lecia niepodległości Polski. W sobotę, 10 listopada, w parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket odbędzie się z tej okazji bankiet. O muzyczną oprawę wieczoru zadba Dj Żaba. Zabawa rozpocznie się o godz. 16:00. Kolejnego dnia w kościele św. Józefa w Centra Falls odprawiona zostanie uroczysta msza święta, a po południu w centrum parafialnym przy kościele odbędzie się patriotyczna akademia w wykonaniu dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. Janusza Korczaka w Central Falls, a następnie gościom zostanie podany poczęstunek. W obchodach uczestniczyć będzie lokalna Polonia, w tym członkowie Towarzystwa im. Kazimierza Pułaskiego. 11 listopada świętować będzie także Polonia w Providence. Tam o godz. 9:30 w kościele św. Wojciecha odprawiona zostanie uroczysta msza święta dziękczynna za dar wolności dla Polski oraz o błogosławieństwo dla ojczyzny.

Joanna Szybiak


Dziękujemy osobom współpracującym z redakcją za wszystkie udostępnione nam informacje. Jeżeli macie Państwo wiadomości o uroczystościach związanych ze 100-leciem niepodległości Polski, które nie zostały wymienione w powyższym artykule, prosimy o kontakt: .
wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Chętnych do wspólnego świętowania nadejścia nowego roku w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater było tak wielu, że impreza musiała się odbyć w dwóch salach. Część gości bawiła się w audytorium klubu, pozostali w sali barowej. Zabawa w obydwu salach była wyśmienita, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbali zespół Mirage z Chicago oraz DJ Gram-X, czyli Grzegorz Fryc z Nowego Jorku. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com