Massachusetts

poleć serwis drukuj
Polonijny Dzień...

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

10-10-2018

21 października o godzinie 1:00 pm w sali Jana Pawła II przy 655 Dorchester Ave. w południowym Bostonie odbędą się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, tradycyjnie świętowanego co roku w trzeci weekend października. Wezmą w nich udział działające na terenie Bostonu polonijne organizacje, m.in. Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II, Fundacja Kultury Polskiej, PANA i zespół „Krakowiak”.

Program wydarzenia jest zróżnicowany i przewiduje wiele atrakcji. Uczestnicy będą mogli obejrzeć prezentację multimedialną, w której prof. Jan Miodek opowiada o dwujęzyczności, a zespół „Krakowiak” zaprezentuje stroje regionalne. W programie przewidziany jest też występ dziecięcego chóru „Promyki Jana Pawła II” kierowanego przez Martę Saletnik, rozmowa z Maciejem Oldziejem – prezesem PANA o zaletach dwujęzyczności, a także spotkanie z artystami z Polski: Elą Wasiuczyńską – ilustratorką znanych książek dla dzieci, m.in. pt. „Pan Kuleczka” oraz z Markiem Łątkowskim – malarzem i nauczycielem akademickim.

Do pogłębiania swojej znajomości języka poprzez czytanie dzieci (i dorosłych!) zachęcać będzie Beata Kozak, prowadząca Polonijną Bibliotekę w Bostonie. Wydarzenie urozmaicą również występy utalentowanych dzieci i młodzieży oraz koncert pianistki Barbary Łysakowskiej. Uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia oraz nabycia prac artystki Anny Leliwy-Win, prezentowana będzie też wystawa fotografii pt. „Pomniki i tablice upamiętniające Polaków w bostońskiej metropolii”, przygotowana przez Fundację Kultury Polskiej.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Na miejscu, za drobną opłatą, serwowane będą przekąski i napoje. Organizatorka imprezy, Sylwia Wadach-Kloczkowska, serdecznie zaprasza wszystkich do wzięcia udziału!

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com