Massachusetts

poleć serwis drukuj
Uroczystościom...

125-lecie polskiej parafii w Bostonie

10-10-2018

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie jest jedną z najstarszych, etnicznych – polonijnych parafii rzymskokatolickich w Nowej Anglii. Powstała dzięki staraniom polskich imigrantów pod koniec XIX wieku. Formalnie ustanowiona została 2 października 1893 roku. W tym roku obchodzi 125-lecie istnienia.

Z potrzeby serca

Koniec XIX wieku to czas, kiedy napływ emigrantów z Polski do Ameryki był szczególnie duży. Wielu z nich osiedliło się w Bostonie, a szczególnie w południowej jego części – Dorchester. Do dziś dzielnica ta zachowała swój polski charakter, a od 2008 roku nosi oficjalne miano Polskiego Trójkąta (nazwa ta nawiązuje do figury geometrycznej, jaką tworzą na mapie ulice okalające tę najbardziej polską część dzielnicy). W tym właśnie miejscu skupiało się życie polskich rodzin, a ważnym elementem tego życia była wiara chrześcijańska oraz obrzędy religijne z nią związane. Niestety, msze święte były odprawiane w obcym języku, co nastręczało emigrantom wiele trudności. Wtedy, w 1893 r., do pobliskiej włoskiej Parafii Najświętszego Serca przybył polski kapłan – ks. Jan M. Chmieliński. Tak zrodził się pomysł utworzenia polskiej parafii, a dzięki obecności polskiego duchownego oraz wielkiemu zaangażowaniu ówczesnej Polonii sprawy szybko nabrały rozpędu. Pomysł zaaprobował arcybiskup John Williams, który mianował ks. Chmielińskiego duszpasterzem Polaków na Boston, Salem, Cambridge i okolice. W listopadzie 1893 roku ks. Chmieliński zakupił ziemię między Dorchester Ave. a Boston St., na której zbudowano kościół parafialny. 15 lipca 1894 r. poświęcono fundament, zaś w niedzielę 18 listopada arcybiskup Williams zadedykował budynek Matce Bożej Częstochowskiej, patronce Polski. Od tamtej pory parafia nieustannie się rozwijała, przez kolejne dekady stanowiąc dom dla wszystkich, którzy czy to z własnej woli, czy w wyniku historycznych uwarunkowań przybywali do Bostonu. Zawsze wokół kościoła skupiona była oddana grupa parafian. Przykładem na ich ofiarność jest sytuacja z 1973 roku, kiedy to wybuchł pożar w kościele, dokonując ogromnych zniszczeń. Jednak dzięki poświęceniu parafian świątynia wkrótce została odbudowana i do dziś służy polonijnym wiernym z Bostonu i okolic. Również współcześni parafianie dbają o to, co otrzymali w spuściźnie po przodkach – tylko w ostatnim czasie wymieniono dach na kościele, a obecnie trwają przygotowania i zbiórka funduszy na remont parkingu oraz dachu na plebanii.

W jedności siła!

A jak postrzega parafialną wspólnotę w Bostonie jej obecny gospodarz, który trzy lata temu objął probostwo, o. Jerzy Żebrowski? – Dla starszej Polonii kościół był największą wartością, zaraz po rodzinie. A na obczyźnie polskie parafie stawały się dla nich ostoją polskości, wręcz drugą Polską. Młodsza Polonia nie jest aż tak mocna związana z kościołem i polskie parafie nie odgrywają dla nich aż tak dużej roli, jednak rolą duszpasterzy polonijnych jest uświadamianie im, jak ważne są nasze polskie i katolickie wartości. W tym leży nasze przetrwanie jako Polonii – twierdzi. – Jeśli chcemy, by nasze dzieci za kilkanaście lat mogły pokazać swoim dzieciom, czym jest pasterka, wigilia, jakie polskie zwyczaje są związane ze świętami, to musimy zadbać o to już teraz. Przyszłość zależy od nas. Musimy dbać o polski kościół tak, jak dbamy o swój dom. Przypominam też zawsze o tym, że nasz rodak, św. Jan Paweł II, prosił, by Polacy, gdziekolwiek są, dbali o polskie wartości, polski język, polskie tradycje. Wypełniajmy to przesłanie! Niestety, czasem ludzie dopiero jak coś stracą, zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rzecz utracili – podsumowuje o. Żebrowski. Wyraża jednak nadzieję, że to nie będzie dotyczyć polskiej parafii w Bostonie. Parafie etniczne powstawały licznie na przełomie XIX i XX wieku w odpowiedzi na potrzeby przybywających do Ameryki imigrantów. Dziś sytuacja jest inna, inna jest też Polonia. Trzeba znaleźć odpowiedź na potrzeby współczesnych wiernych – i polskiej parafii w Bostonie z powodzeniem się to udaje. – U nas cały czas się coś dzieje. Praktycznie co weekend ma miejsce jakieś spotkanie, koncert, wystawa, odbywają się wydarzenia kulturalne, religijne. To świadczy o tym, że jest zapotrzebowanie na tego typu rzeczy, ale też i o tym, że są wokół nas ludzie gotowi się zaangażować, gotowi razem budować ten nasz wspólny, parafialny dom – mówi o. Jerzy.

Jubileuszowy rok

Wydarzeń tych było sporo zwłaszcza w ostatnim czasie, bowiem cały trwający 2018 rok traktowany był jako jubileuszowy. – Celebrując ten jubileusz staraliśmy się podkreślać wysiłek naszych przodków, imigrantów, którzy wybudowali ten kościół, ale też trzeba docenić starania tych, którzy na przestrzeni lat dbali i nadal dbają o wspólne, polskie dobro, jakim jest nasza parafia. Pamiętajmy, że to nasz wspólny dom – podkreśla o. Żebrowski, dodając, że jubileusz 125-lecia pięknie wpisuje się też w obchody innej, jakże ważnej dla Polaków rocznicy – 100-lecia niepodległości Polski.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w niedzielę 4 listopada. O godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta, którą celebrował będzie kardynał Sean O’Malley. Po nabożeństwie odbędzie się przyjęcie jubileuszowe w sali św. Jana Pawła II. Przygotowywany jest ciekawy program artystyczny, a Euromart zadba o smaczne menu. Wydana zostanie także pamiątkowa książka jubileuszowa, która, jak zapowiada o. Jerzy, zawierać będzie historię polskiej parafii w Bostonie i życzenia od prezydenta Donalda Trumpa, gubernatora Charliego Bakera, burmistrza Bostonu Marty’ego Walsha, organizacji polonijnych i parafialnych, a także skan specjalnego błogosławieństwa papieża Franciszka z okazji 125-lecia polskiej parafii.

JS

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com