Massachusetts

poleć serwis drukuj
Uroczystościom...

125-lecie polskiej parafii w Bostonie

10-10-2018

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie jest jedną z najstarszych, etnicznych – polonijnych parafii rzymskokatolickich w Nowej Anglii. Powstała dzięki staraniom polskich imigrantów pod koniec XIX wieku. Formalnie ustanowiona została 2 października 1893 roku. W tym roku obchodzi 125-lecie istnienia.

Z potrzeby serca

Koniec XIX wieku to czas, kiedy napływ emigrantów z Polski do Ameryki był szczególnie duży. Wielu z nich osiedliło się w Bostonie, a szczególnie w południowej jego części – Dorchester. Do dziś dzielnica ta zachowała swój polski charakter, a od 2008 roku nosi oficjalne miano Polskiego Trójkąta (nazwa ta nawiązuje do figury geometrycznej, jaką tworzą na mapie ulice okalające tę najbardziej polską część dzielnicy). W tym właśnie miejscu skupiało się życie polskich rodzin, a ważnym elementem tego życia była wiara chrześcijańska oraz obrzędy religijne z nią związane. Niestety, msze święte były odprawiane w obcym języku, co nastręczało emigrantom wiele trudności. Wtedy, w 1893 r., do pobliskiej włoskiej Parafii Najświętszego Serca przybył polski kapłan – ks. Jan M. Chmieliński. Tak zrodził się pomysł utworzenia polskiej parafii, a dzięki obecności polskiego duchownego oraz wielkiemu zaangażowaniu ówczesnej Polonii sprawy szybko nabrały rozpędu. Pomysł zaaprobował arcybiskup John Williams, który mianował ks. Chmielińskiego duszpasterzem Polaków na Boston, Salem, Cambridge i okolice. W listopadzie 1893 roku ks. Chmieliński zakupił ziemię między Dorchester Ave. a Boston St., na której zbudowano kościół parafialny. 15 lipca 1894 r. poświęcono fundament, zaś w niedzielę 18 listopada arcybiskup Williams zadedykował budynek Matce Bożej Częstochowskiej, patronce Polski. Od tamtej pory parafia nieustannie się rozwijała, przez kolejne dekady stanowiąc dom dla wszystkich, którzy czy to z własnej woli, czy w wyniku historycznych uwarunkowań przybywali do Bostonu. Zawsze wokół kościoła skupiona była oddana grupa parafian. Przykładem na ich ofiarność jest sytuacja z 1973 roku, kiedy to wybuchł pożar w kościele, dokonując ogromnych zniszczeń. Jednak dzięki poświęceniu parafian świątynia wkrótce została odbudowana i do dziś służy polonijnym wiernym z Bostonu i okolic. Również współcześni parafianie dbają o to, co otrzymali w spuściźnie po przodkach – tylko w ostatnim czasie wymieniono dach na kościele, a obecnie trwają przygotowania i zbiórka funduszy na remont parkingu oraz dachu na plebanii.

W jedności siła!

A jak postrzega parafialną wspólnotę w Bostonie jej obecny gospodarz, który trzy lata temu objął probostwo, o. Jerzy Żebrowski? – Dla starszej Polonii kościół był największą wartością, zaraz po rodzinie. A na obczyźnie polskie parafie stawały się dla nich ostoją polskości, wręcz drugą Polską. Młodsza Polonia nie jest aż tak mocna związana z kościołem i polskie parafie nie odgrywają dla nich aż tak dużej roli, jednak rolą duszpasterzy polonijnych jest uświadamianie im, jak ważne są nasze polskie i katolickie wartości. W tym leży nasze przetrwanie jako Polonii – twierdzi. – Jeśli chcemy, by nasze dzieci za kilkanaście lat mogły pokazać swoim dzieciom, czym jest pasterka, wigilia, jakie polskie zwyczaje są związane ze świętami, to musimy zadbać o to już teraz. Przyszłość zależy od nas. Musimy dbać o polski kościół tak, jak dbamy o swój dom. Przypominam też zawsze o tym, że nasz rodak, św. Jan Paweł II, prosił, by Polacy, gdziekolwiek są, dbali o polskie wartości, polski język, polskie tradycje. Wypełniajmy to przesłanie! Niestety, czasem ludzie dopiero jak coś stracą, zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rzecz utracili – podsumowuje o. Żebrowski. Wyraża jednak nadzieję, że to nie będzie dotyczyć polskiej parafii w Bostonie. Parafie etniczne powstawały licznie na przełomie XIX i XX wieku w odpowiedzi na potrzeby przybywających do Ameryki imigrantów. Dziś sytuacja jest inna, inna jest też Polonia. Trzeba znaleźć odpowiedź na potrzeby współczesnych wiernych – i polskiej parafii w Bostonie z powodzeniem się to udaje. – U nas cały czas się coś dzieje. Praktycznie co weekend ma miejsce jakieś spotkanie, koncert, wystawa, odbywają się wydarzenia kulturalne, religijne. To świadczy o tym, że jest zapotrzebowanie na tego typu rzeczy, ale też i o tym, że są wokół nas ludzie gotowi się zaangażować, gotowi razem budować ten nasz wspólny, parafialny dom – mówi o. Jerzy.

Jubileuszowy rok

Wydarzeń tych było sporo zwłaszcza w ostatnim czasie, bowiem cały trwający 2018 rok traktowany był jako jubileuszowy. – Celebrując ten jubileusz staraliśmy się podkreślać wysiłek naszych przodków, imigrantów, którzy wybudowali ten kościół, ale też trzeba docenić starania tych, którzy na przestrzeni lat dbali i nadal dbają o wspólne, polskie dobro, jakim jest nasza parafia. Pamiętajmy, że to nasz wspólny dom – podkreśla o. Żebrowski, dodając, że jubileusz 125-lecia pięknie wpisuje się też w obchody innej, jakże ważnej dla Polaków rocznicy – 100-lecia niepodległości Polski.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w niedzielę 4 listopada. O godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona zostanie uroczysta msza święta, którą celebrował będzie kardynał Sean O’Malley. Po nabożeństwie odbędzie się przyjęcie jubileuszowe w sali św. Jana Pawła II. Przygotowywany jest ciekawy program artystyczny, a Euromart zadba o smaczne menu. Wydana zostanie także pamiątkowa książka jubileuszowa, która, jak zapowiada o. Jerzy, zawierać będzie historię polskiej parafii w Bostonie i życzenia od prezydenta Donalda Trumpa, gubernatora Charliego Bakera, burmistrza Bostonu Marty’ego Walsha, organizacji polonijnych i parafialnych, a także skan specjalnego błogosławieństwa papieża Franciszka z okazji 125-lecia polskiej parafii.

JS

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com