Massachusetts

poleć serwis drukuj
Przedstawienie „Dar...

Jerzy Zelnik wystąpił w Bostonie

10-10-2018

W sobotę, 29 września, w polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie odbył się koncert z okazji jubileuszu 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża pt. „Dar i Tajemnica”. Głównym wykonawcą tego spektaklu słowno-muzycznego był znany polski aktor Jerzy Zelnik, który podjął się przygotowania scenariusza oraz recytacji w czasie występu. Oprawą muzyczną zajęli się bracia Michał Maksymilian Dudziński i Kajetan Dudziński.

„Dar i Tajemnica”

Przedstawienie „Dar i Tajemnica” powstało dla upamiętnienia dorobku wielkiego rodaka – św. Jana Pawła II – oraz dla przypomnienia jego myśli i przesłania. W programie wykorzystane zostały teksty autorstwa Jana Pawła II, w tym wątki autobiograficzne z „Daru i Tajemnicy”, poezja, wiersze, część I „Tryptyku Rzymskiego”, niektóre myśli z wywiadu-rzeki „Przekroczyć próg nadziei” oraz fragment „Listu do artystów”. Wątki autobiograficzne oraz nauczanie papieża przeplatane były wprowadzaniem słuchaczy w tajemnicę wiary, także poprzez muzykę. – Spektakl poświęcony jest Janowi Pawłowi II. Miał on swoją premierę w 2003 roku w 25. rocznicę pontyfikatu papieża Polaka. Wtedy graliśmy go w Polsce. Spektakl ten jest autoryzowany przez papieża, pośrednio przez ówczesnego biskupa Stanisława Dziwisza. Dostaliśmy zgodę na wykorzystanie tekstów i wypowiedzi papieskich, fragmentów przesłania Jana Pawła II. Jest tam również poezja Karola Wojtyły, którą tworzył jako bardzo młody człowiek, a później jako biskup i kardynał, przed wyznaczeniem go na tron papieski. Jako papież nie pisał poezji, poza tylko jednym wydaniem „Tryptyku Rzymskiego”. W scenariuszu użyto fragmentów wypowiedzi papieża z „Autobiografii”, „Daru i Tajemnicy”, „Przekroczyć próg nadziei” czy też fragmentu listu do artystów, napisanego w niedzielę wielkanocną w 1999 roku – opowiadał w rozmowie z „Białym Orłem” Jerzy Zelnik, podkreślając, że „słowo papieża jest słowem brzemiennym w znaczenie i ma niesłabnące oddziaływanie” oraz zachęcając do bliższego zapoznania się z tekstami papieża i przesłaniem w nich zawartym.

„Aria Pożegnalna”

Wcześniej tego samego dnia spektakl w wykonaniu Jerzego Zelnika – poświęcony polskiemu poecie Zbigniewowi Herbertowi – mieli okazję podziwiać uczniowie oraz nauczyciele i rodzice, którzy przywieźli swoje dzieci na sobotnie zajęcia do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. „Zbigniew Herbert. Aria Pożegnalna” to spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Jerzego Zelnika – recytacja i Michała Maksymiliana Dudzińskiego – fortepian. Program ten powstał z okazji Roku Zbigniewa Herberta dla upamiętnienia 20. rocznicy śmierci poety. W programie znalazły się m.in.: „Brewiarz”, „Do rzeki”, „Ballada o tym, że nie giniemy”, „Testament”, „Siódmy anioł” i inne wiersze. – Zbigniew Herbert był wybitnym poetą. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę jego śmierci, szczególnie warto więc przypomnieć jego twórczość – mówił Jerzy Zelnik, zwracając się do młodzieży. – Polska to miejsce, w którym rodzą się wielka poezja i wielka muzyka. Możemy być z tego dumni! – dodał.

opr. JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,986.html

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com