Massachusetts

poleć serwis drukuj
Przedstawienie „Dar...

Jerzy Zelnik wystąpił w Bostonie

10-10-2018

W sobotę, 29 września, w polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie odbył się koncert z okazji jubileuszu 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża pt. „Dar i Tajemnica”. Głównym wykonawcą tego spektaklu słowno-muzycznego był znany polski aktor Jerzy Zelnik, który podjął się przygotowania scenariusza oraz recytacji w czasie występu. Oprawą muzyczną zajęli się bracia Michał Maksymilian Dudziński i Kajetan Dudziński.

„Dar i Tajemnica”

Przedstawienie „Dar i Tajemnica” powstało dla upamiętnienia dorobku wielkiego rodaka – św. Jana Pawła II – oraz dla przypomnienia jego myśli i przesłania. W programie wykorzystane zostały teksty autorstwa Jana Pawła II, w tym wątki autobiograficzne z „Daru i Tajemnicy”, poezja, wiersze, część I „Tryptyku Rzymskiego”, niektóre myśli z wywiadu-rzeki „Przekroczyć próg nadziei” oraz fragment „Listu do artystów”. Wątki autobiograficzne oraz nauczanie papieża przeplatane były wprowadzaniem słuchaczy w tajemnicę wiary, także poprzez muzykę. – Spektakl poświęcony jest Janowi Pawłowi II. Miał on swoją premierę w 2003 roku w 25. rocznicę pontyfikatu papieża Polaka. Wtedy graliśmy go w Polsce. Spektakl ten jest autoryzowany przez papieża, pośrednio przez ówczesnego biskupa Stanisława Dziwisza. Dostaliśmy zgodę na wykorzystanie tekstów i wypowiedzi papieskich, fragmentów przesłania Jana Pawła II. Jest tam również poezja Karola Wojtyły, którą tworzył jako bardzo młody człowiek, a później jako biskup i kardynał, przed wyznaczeniem go na tron papieski. Jako papież nie pisał poezji, poza tylko jednym wydaniem „Tryptyku Rzymskiego”. W scenariuszu użyto fragmentów wypowiedzi papieża z „Autobiografii”, „Daru i Tajemnicy”, „Przekroczyć próg nadziei” czy też fragmentu listu do artystów, napisanego w niedzielę wielkanocną w 1999 roku – opowiadał w rozmowie z „Białym Orłem” Jerzy Zelnik, podkreślając, że „słowo papieża jest słowem brzemiennym w znaczenie i ma niesłabnące oddziaływanie” oraz zachęcając do bliższego zapoznania się z tekstami papieża i przesłaniem w nich zawartym.

„Aria Pożegnalna”

Wcześniej tego samego dnia spektakl w wykonaniu Jerzego Zelnika – poświęcony polskiemu poecie Zbigniewowi Herbertowi – mieli okazję podziwiać uczniowie oraz nauczyciele i rodzice, którzy przywieźli swoje dzieci na sobotnie zajęcia do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. „Zbigniew Herbert. Aria Pożegnalna” to spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Jerzego Zelnika – recytacja i Michała Maksymiliana Dudzińskiego – fortepian. Program ten powstał z okazji Roku Zbigniewa Herberta dla upamiętnienia 20. rocznicy śmierci poety. W programie znalazły się m.in.: „Brewiarz”, „Do rzeki”, „Ballada o tym, że nie giniemy”, „Testament”, „Siódmy anioł” i inne wiersze. – Zbigniew Herbert był wybitnym poetą. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę jego śmierci, szczególnie warto więc przypomnieć jego twórczość – mówił Jerzy Zelnik, zwracając się do młodzieży. – Polska to miejsce, w którym rodzą się wielka poezja i wielka muzyka. Możemy być z tego dumni! – dodał.

opr. JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,986.html

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com