Massachusetts

poleć serwis drukuj
Przedstawienie „Dar...

Jerzy Zelnik wystąpił w Bostonie

10-10-2018

W sobotę, 29 września, w polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie odbył się koncert z okazji jubileuszu 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża pt. „Dar i Tajemnica”. Głównym wykonawcą tego spektaklu słowno-muzycznego był znany polski aktor Jerzy Zelnik, który podjął się przygotowania scenariusza oraz recytacji w czasie występu. Oprawą muzyczną zajęli się bracia Michał Maksymilian Dudziński i Kajetan Dudziński.

„Dar i Tajemnica”

Przedstawienie „Dar i Tajemnica” powstało dla upamiętnienia dorobku wielkiego rodaka – św. Jana Pawła II – oraz dla przypomnienia jego myśli i przesłania. W programie wykorzystane zostały teksty autorstwa Jana Pawła II, w tym wątki autobiograficzne z „Daru i Tajemnicy”, poezja, wiersze, część I „Tryptyku Rzymskiego”, niektóre myśli z wywiadu-rzeki „Przekroczyć próg nadziei” oraz fragment „Listu do artystów”. Wątki autobiograficzne oraz nauczanie papieża przeplatane były wprowadzaniem słuchaczy w tajemnicę wiary, także poprzez muzykę. – Spektakl poświęcony jest Janowi Pawłowi II. Miał on swoją premierę w 2003 roku w 25. rocznicę pontyfikatu papieża Polaka. Wtedy graliśmy go w Polsce. Spektakl ten jest autoryzowany przez papieża, pośrednio przez ówczesnego biskupa Stanisława Dziwisza. Dostaliśmy zgodę na wykorzystanie tekstów i wypowiedzi papieskich, fragmentów przesłania Jana Pawła II. Jest tam również poezja Karola Wojtyły, którą tworzył jako bardzo młody człowiek, a później jako biskup i kardynał, przed wyznaczeniem go na tron papieski. Jako papież nie pisał poezji, poza tylko jednym wydaniem „Tryptyku Rzymskiego”. W scenariuszu użyto fragmentów wypowiedzi papieża z „Autobiografii”, „Daru i Tajemnicy”, „Przekroczyć próg nadziei” czy też fragmentu listu do artystów, napisanego w niedzielę wielkanocną w 1999 roku – opowiadał w rozmowie z „Białym Orłem” Jerzy Zelnik, podkreślając, że „słowo papieża jest słowem brzemiennym w znaczenie i ma niesłabnące oddziaływanie” oraz zachęcając do bliższego zapoznania się z tekstami papieża i przesłaniem w nich zawartym.

„Aria Pożegnalna”

Wcześniej tego samego dnia spektakl w wykonaniu Jerzego Zelnika – poświęcony polskiemu poecie Zbigniewowi Herbertowi – mieli okazję podziwiać uczniowie oraz nauczyciele i rodzice, którzy przywieźli swoje dzieci na sobotnie zajęcia do Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. „Zbigniew Herbert. Aria Pożegnalna” to spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Jerzego Zelnika – recytacja i Michała Maksymiliana Dudzińskiego – fortepian. Program ten powstał z okazji Roku Zbigniewa Herberta dla upamiętnienia 20. rocznicy śmierci poety. W programie znalazły się m.in.: „Brewiarz”, „Do rzeki”, „Ballada o tym, że nie giniemy”, „Testament”, „Siódmy anioł” i inne wiersze. – Zbigniew Herbert był wybitnym poetą. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę jego śmierci, szczególnie warto więc przypomnieć jego twórczość – mówił Jerzy Zelnik, zwracając się do młodzieży. – Polska to miejsce, w którym rodzą się wielka poezja i wielka muzyka. Możemy być z tego dumni! – dodał.

opr. JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,986.html

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com