Massachusetts

poleć serwis drukuj
Daniel „Sky”...

„Mogę improwizować w nieskończoność!”

10-09-2018

Ma 25 lat i kocha jazz. Urodził się i wychował w Warszawie, tam też zaczęła się jego muzyczna przygoda, którą obecnie kontynuuje za oceanem. Studiuje na Berklee College of Music i w Berklee Global Jazz Institute i marzy o nagraniu swojej debiutanckiej płyty, która jak sam twierdzi, zdefiniuje go jako artystę. Czy uda mu się spełnić to marzenie? „Biały Orzeł” rozmawia z Danielem „Sky” Szczepańskim.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?

Moi rodzice są muzykami – ojciec Paweł gra na waltorni w orkiestrze Sinfonia Varsovia, mama z wykształcenia jest wokalistką, więc praktycznie od zawsze miałem kontakt z muzyką. Cała moja edukacja ukierunkowana była na muzykę, już od przedszkola muzycznego, do którego uczęszczałem. Już jako dziecko występowałem przed publicznością, brałem udział w konkursach muzycznych.

Czy już wtedy interesowałeś się jazzem?

Niezupełnie, zaczęło się od fortepianu, ale zawsze chciałem też grać na jakimś instrumencie dętym. Cały czas więc była to przede wszystkim muzyka klasyczna, grałem też w orkiestrze klasycznej. Dopiero pod koniec liceum poczułem, że chcę nie tylko grać, odtwarzając muzykę, ale że też chciałbym ją tworzyć. Chciałem mieć większą swobodę, improwizować. Dlatego po szkole średniej podjąłem naukę w Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie. Wcześniej słuchałem jazz, tam zacząłem też grać jazz.

Jak wygląda scena jazzowa w Warszawie?

W Polsce jest wielu znakomitych muzyków, ale nie ma zbyt dużo miejsc, w których można grać i poszerzać „jazzowe” grono. Co prawda w większych miastach są dobre kluby jazzowe, jest też publiczność, która chciałaby słuchać tego typu muzyki, jednak mam wrażenie, że jest to nadal pewna nisza.

Dlatego przyjechałeś do Ameryki? Co spowodowało, że zdecydowałeś się na Boston?

Od wielu lat wiedziałem że chcę studiować w USA. Początkowo chciałem zacząć studia w Nowym Jorku, ale w Bostonie Berklee College of Music zaproponowało mi bardziej korzystne stypendium. I nie żałuję, że z Nowym Jorkiem nie wyszło, bo spotkałem tu świetnych nauczycieli, wyjątkowych muzyków, dzięki którym wzbogaciłem swoje umiejętności, rozwinąłem się jako muzyk. Teraz Nowy Jork jest następnym celem po Bostonie. W Berklee Global Jazz Institute są nauczyciele światowej klasy, np. Joe Lovano, Terry Lyne Carrington, Danilo Perez czy John Patitucci. To niesamowite, że można być z nimi w tak bliskim kontakcie. To jest miejsce, które stwarza wręcz nieskończone możliwości, jeśli chodzi o muzyczną edukację, trzeba jednak wiedzieć, kim się jest i kim chce się być – czyli mieć plan na siebie i starać się go realizować.

A jaki jest Twój plan?

Nieustannie dalsza nauka i ewolucja muzyki jazzowej bo mam wrażenie że to nie są łatwe czasy dla tego gatunku, ale teraz przede wszystkim moje plany i marzenia skupiają się na nagraniu mojej debiutanckiej płyty. Niestety, żeby zrealizować ten cel, potrzebuję funduszy, które przekraczają moje możliwości finansowe. Staram się więc zebrać potrzebne środki poprzez stronę www.kickstarter.com/projects/393216527/debut-album-of-daniel-szczepanski-daniel-sky. Można na niej przeczytać więcej o moim projekcie oraz – jeśli ktoś uzna, że jest to cel, który chciałby wesprzeć finansowo – dokonać wpłaty.

O jakiej kwocie mówimy?

Chciałbym zebrać 9,000 dolarów. Ta kwota pokryje wszystkie wydatki związane z dwudniową sesją nagraniową, opłatami za muzyków, producenta i inżyniera, a także za drukowanie płyt CD i udostępnienie albumu na platformach online. Jednak na zebranie całej kwoty mam określony czas i tylko, jeśli uda mi się zebrać całość zakładanej kwoty, to dostanę pieniądze.

Jeśli Ci się uda, jaki materiał znajdzie się na płycie?

Będą to moje własne, oryginalne kompozycje, nagrane z udziałem światowej sławy, bardzo szanowanych muzyków takich jak Kenny Werner i Billy Kilson. W nagraniu udział wezmą także najbardziej utalentowani muzycy, których poznałem w Berklee (Anton Derevyenko, Stefano Battaglia, Kento Tsubosaka, Julian Pardo). Chcę w ten sposób przedstawić siebie, swoją twórczość i osobowość. Debiutancka płyta zawsze w pewien sposób definiuje artystę. Mam takie poczucie, że nawet jeśli kiedyś nagram kolejne albumy, to ta pierwsza płyta jednak jest najważniejsza, dlatego też zależy mi, żeby wszystko było na jak najwyższym poziomie. Chciałbym, żeby ta płyta była moją wizytówką, która stanie się też dla mnie przepustką do dalszej kariery i umożliwi mi dalszy muzyczny rozwój.

Gdzie do tej pory występowałeś?

W Cambridge pierwszy raz grałem pod moim nazwiskiem, jako solowy muzyk. Grałem też na Dominikanie, gdzie wraz z innymi muzykami z Global Jazz institute brałem udział w festiwalu jazzowym. Prowadziliśmy też warsztaty dla dzieci i młodzieży. To było bardzo ciekawe doświadczenie, bo okazało się, że nie tylko my możemy ich czegoś nauczyć, ale też była to okazja dla nas, żeby się czegoś nauczyć od nich. Chciałbym kontynuować tego typu działalność, pokazywać dzieciakom, jakie możliwości daje muzyka, jak można wyrazić siebie poprzez muzykę.

Wygląda na to, że masz głowę pełną marzeń…

Marzeń i planów, bo nie wystarczy tylko marzyć, trzeba też podejmować kroki, żeby je zrealizować. Improwizować można w nieskończoność, muzyka nie ma limitów, ale trzeba znaleźć w tym miejsce dla siebie. Dlatego moim priorytetem jest nagranie płyty, potem chciałbym koncertować na całym świecie, grać z najlepszymi muzykami, tworzyć coś nowego. Ale chciałbym też pomagać innym poprzez muzykę, pracować z dziećmi i młodzieżą. Mam nadzieję, że będę mógł to kiedyś robić, ale teraz potrzebuję pomocy, żeby móc zacząć, postawić ten pierwszy samodzielny krok na muzycznej scenie. Dlatego bardzo proszę o wsparcie mojego projektu i z góry dziękuję wszystkim, którzy ofiarują na niego choćby dolara.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Bolec


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Danielu lub wesprzeć jego projekt, wejdź na: www.kickstarter.com/projects/393216527/debut-album-of-daniel-szczepanski-daniel-sky.

wróć

Fotorelacje

„Polska Noc” w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT

11 czerwca w restauracji Grill 37 w Pomfret, CT odbyła się kolacja będąca gratką dla miłośników polskiej kuchni. W kolejnej edycji „Polskiej Nocy” wzięło udział 100 osób. Wszystkich przybyłych serdecznie witała i zapraszała do stolików Debra Chandler, menedżer restauracji. Gościom podano m.in. gołąbki, pierogi i kiełbasę. Za menu odpowiedzialna była Jessica Aldrich, pełniąca tego wieczoru obowiązki szefa kuchni. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
06-21-2019
65. Doroczny Polski Festiwal w Syracuse
06-21-2019
Noc Świętojańska w Poconos
06-22-2019
Kolonie po polsku: „Z tańcem i różańcem na ty” w Parafii św. Teresy w Linden
06-22-2019
Kolacja pożegnalna w związku z przejściem ks. prałata Antoniego Czarneckiego na emeryturę
06-22-2019
Zabawa letnia w Haller Post #111
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com