Massachusetts

poleć serwis drukuj

Polonijne Dożynki w Bostonie

09-12-2018

– Forma dożynek...
W zeszłym roku w...
W Strefie Zabawy...
Dużą atrakcją dla...
Dożynki to...
Na dożynkach...

Dożynki to szczególna impreza. Na czym polega ich wyjątkowość? Dożynki, jak to wynika z naszej tradycji, organizowane były w Polsce zawsze po żniwach. Pod względem idei jest to więc taki polski odpowiednik amerykańskiego Święta Dziękczynienia. Podczas dożynek dziękujemy Bogu za dary, za cały rok. Na tym fundamencie możemy też pokazać naszą kulturę i tradycje w ciekawej, festiwalowej formie. Chodzi przecież o to, żeby zainteresować tym, co dobre i polskie, też osoby innych narodowości.

Polskie serce Bostonu

Polonijne dożynki są jedną z największych dorocznych imprez odbywających się w samym sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie. Za ich organizację odpowiada polska parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie, która jest jedną z najstarszych, etnicznych – polonijnych – parafii rzymskokatolickich w Nowej Anglii. Powstała dzięki staraniom polskich imigrantów pod koniec XIX wieku. Formalnie ustanowiona została 2 października 1893 roku. W listopadzie 1893 roku ks. Jan Chmieliński, pierwszy proboszcz, zakupił ziemię między Dorchester Ave. a Boston St., na której zbudowano kościół parafialny. 15 lipca 1894 r. poświęcono fundament, zaś w niedzielę 18 listopada arcybiskup Williams zadedykował budynek Matce Bożej Częstochowskiej patronce Polski. W tym roku przypada 125-lecie istnienia polskiej parafii w Bostonie. W związku z tym cały obecnie trwający rok traktowany jest przez lokalną Polonię jako jubileuszowy. Również podczas tegorocznych dożynek ten jubileusz będzie celebrowany, podobnie jak 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gromadzimy się w naszej polonijnej parafialnej rodzinie, aby razem wielbić Boga, kultywować chrześcijańskie tradycje naszych praojców i pielęgnować język naszych rodziców. Zachęcać i dawać przykład, szerzyć wartości chrześcijańskie i promować Polskę i polskość – takie powinny być nasze cele – mówił o. Jerzy Żebrowski, obejmując 3 lata temu probostwo polskiej parafii w Bostonie. – Chciałbym łączyć ludzi, bo w jedności tkwi siła – deklarował wtedy o. Jerzy.

Od tamtej pory minęły niecałe 3 lata, ale rezultaty energicznych działań proboszcza, który bierze udział praktycznie we wszystkich polonijnych wydarzeniach w Bostonie, a wiele z nich sam inicjuje, są doskonale widoczne. Jubileuszowe 20. Dożynki w Bostonie, które miały miejsce w 2015 r., były pierwszym dużym polonijnym wydarzeniem, w którym wziął udział – nie tylko jako uczestnik, ale i organizator – po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, gdyż wcześniej pełnił posługę kapłańską w Kenii i Kanadzie. – Był to dla mnie taki „chrzest bojowy” w nowym środowisku i w nowej roli. Najważniejsza rzecz, która mnie bardzo ucieszyła, to wielki entuzjazm różnych zaangażowanych grup, radość na twarzach uczestników oraz pogoda ducha i poczucie wspólnoty. Chciało się powiedzieć: jak dobrze i miło, gdy Polacy przebywają razem! – mówi, wspominając tamto wydarzenie.

W jedności siła!

Ta idea jedności i poczucia wspólnoty nie tylko przyświeca o. Jerzemu w jego posłudze wśród bostońskiej Polonii, ale leży również u podstaw dożynkowej tradycji.

Nasze zwyczaje i tradycje są fundamentem, na którym możemy budować naszą tożsamość narodową. Warto też właśnie w ten sposób pokazać innym to, co w naszej kulturze najciekawsze, najpiękniejsze. Forma dożynek jest bardzo atrakcyjna, łączy w sobie element religijnego dziękczynienia Bogu za udany rok i jest też okazją do dobrej zabawy w gronie rodziny, znajomych – tłumaczy proboszcz polskiej parafii, po czym dodaje: „Ucieszy mnie bardzo widok parafian i wiem, że licznie wezmą udział w tej imprezie, ale w dożynkach chodzi też o to, żeby to nie było tylko dla nas – parafian. Chcielibyśmy pokazać na zewnątrz bogactwo naszej kultury i tę społeczność, w której tutaj żyjemy”.

O. Żebrowski przypomina również, że nasz rodak, św. Jan Paweł II, prosił Polaków rozsianych po świecie, żeby troszczyli się o kulturę polską, o język, żeby gdziekolwiek są, pamiętali, skąd pochodzą. – Papież zwracał uwagę, że możemy swoją kulturą i dziedzictwem – też chrześcijańskim! – ubogacać inne narody. Nasza polskość może stanowić powód do dumy. Staram się przekonywać ludzi, żebyśmy byli ponad podziałami, razem. W małych grupkach nic nie możemy zrobić ani dla siebie, ani dla Polski. Według mnie poczucie wspólnoty jest niezmiernie ważne dla nas, mieszkających poza ojczyzną. Każdy z nas ma w tym dziele swoją rolę do odegrania – mówił o. Jerzy. – Bądźmy mądrym narodem, zjednoczonym we wspólnym rozwijaniu polonijnej wspólnoty w bostońskiej metropolii. Nasi przodkowie wnieśli wkład w budowanie amerykańskiego społeczeństwa, a naszym zadaniem jest podtrzymać tę „pochodnię”. Polonia jest częścią różnorodnej amerykańskiej społeczności. Warto przy okazji dożynek pokazać, jak ciekawa i wartościowa jest to część – dodaje.

Polskie dziedzictwo

W Polskim Trójkącie w Bostonie przez cały rok wiele się dzieje. Wiele z tych polonijnych wydarzeń odbywa się właśnie na terenie bostońskiej parafii. – Takie wydarzenia, jak np. dożynki, pokazują, że Polonia istnieje, działa. To też znak dla Amerykanów czy też dla władz – i tych świeckich, i tych kościelnych, że ta grupa etniczna ma przed sobą przyszłość i warto ją wspierać. Ponadto dzięki temu ubogacamy o nasze zwyczaje, naszą kulturę lokalny kościół i tutejszą społeczność. I takie wydarzenia jednoczą Polonię, przypominają o związkach z ojczyzną, a to ważne, żeby Polonia była razem i żeby swoją postawą promowała Polskę. Silna i zwarta Polonia jest najlepszym ambasadorem polskich spraw na tym kontynencie – przekonuje proboszcz polskiej parafii w Bostonie.

Bardzo cieszy mnie zaangażowanie ludzi, którzy włączają się w organizację i biorą udział w naszych wydarzeniach – mówi o. Jerzy Żebrowski. – Zawsze podkreślam, że parafia jest wspólnotą, rodziną. Sam pochodzę z licznej rodziny, więc te wartości są mi szczególnie bliskie. Parafianie przyjeżdżają z różnych zakątków miasta, jak dzieci do domu rodzinnego, żeby cieszyć się tą wspólnotą. Przybywają całymi rodzinami, a obecność dzieci też jest bardzo ważna, bo dzięki temu one od wczesnych lat przesiąkają tym duchem polskości. A przecież dzieci to nasza przyszłość, od tego, jak je wychowamy, zależy, czy nasze polskie tradycje i wartości przetrwają na amerykańskiej ziemi. W dzisiejszych czasach żyjemy szybko, zabiegani, praca, obowiązki zabierają nam czas. Dlatego tym bardziej cenne są te chwile, kiedy możemy się zatrzymać w tym biegu, usiąść razem przy stole, porozmawiać – dodaje, zachęcając jednocześnie, by przekonać się o tym osobiście, a jednocześnie dać wyraz przywiązaniu do swojego polskiego dziedzictwa i przynależności do polonijnej wspólnoty, biorąc udział w tegorocznych dożynkach. A czego mogą się spodziewać uczestnicy?

Dożynki 2018

Tegoroczne dożynki w Bostonie odbędą się w niedzielę 16 września. Rozpoczną się od uroczystej mszy św., która zostanie odprawiona w kościele Matki Bożej Częstochowskiej o godz. 10:00 w dwóch językach: polskim i angielskim. Mszę św. celebrował będzie gospodarz polskiej parafii, o. Jerzy Żebrowski. Podczas nabożeństwa poświęcony zostanie zgodnie z polską tradycją bochen chleba, a zgromadzeni w świątyni będą mieli okazję do tego, by wyrazić swą wdzięczność Bogu za otrzymane dary i łaski.

O godz. 11:30 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek. W ceremonii otwarcia wezmą udział proboszcz Żebrowski, konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas, mająca polskie korzenie radna miasta Annissa Essaibi George oraz Miss Polonia Massachusetts 2019 Julia Sudoł, dla której będzie to pierwsze publiczne wystąpienie w roli miss. Ponadto około godz. 13:00 pojawią się dwaj goście specjalni: były burmistrz Bostonu i ambasador USA w Watykanie Raymond Flynn wraz z synem Edem Flynnem, który obecnie jest bostońskim radnym. Obaj brali udział w zeszłorocznych dożynkach i byli pod wrażeniem całokształtu imprezy. – To wielka przyjemność móc tu być z wami. Jestem dumny z relacji, jaką udało mi się zbudować z polską społecznością. Uważam, że historia Polski – wasza historia – jest godna podziwu. To historia wiary i odwagi. Kiedy myślę o tym, co Polacy przeszli podczas II wojny światowej i w latach komunizmu, myślę, że naród polski należy do najwspanialszych i najodważniejszych na świecie. Cieszę się, że poprzez swoją działalność w latach 80., gdy zbieraliśmy środki na ruch „Solidarność” i wraz z synem Eddiem przewieźliśmy je do Polski, miałem swój udział w tej wspaniałej historii – mówił rok temu ambasador Flynn. Do zgromadzonych na przykościelnym placu zwrócił się też jego syn, podkreślając, że polska społeczność ma swój udział w budowaniu amerykańskiego społeczeństwa i dziękując za zaproszenie na dożynki.

Do udziału w dożynkach zaproszeni zostali także inni przedstawiciele władz miejskich i stanowych, jednak do dnia oddania tego numeru do druku nie potwierdzili oni swego przybycia. Ich obecność może być dla uczestników miłą niespodzianką!

Dobre, bo polskie

Dożynki to prawdziwe święto polskiej kultury i wspaniała zabawa dla całej rodziny. Ale to także okazja dla przedsiębiorców i właścicieli firm do wypromowania swego biznesu i zaprezentowania swojej działalności szerszemu gronu. Stanowiska firm, polonijnych organizacji oraz stoiska z pamiątkami ustawione w jednym szpalerze utworzą alejkę na kształt krakowskich sukiennic. Taki układ przestrzenny zastosowany został po raz pierwszy dwa lata temu i sprawdził się doskonale, zatem w tym roku zostanie powtórzony, jednak w nieco odświeżonej formie – impreza się rozrasta i cieszy coraz większą frekwencją, w związku z czym parafia zainwestowała w nowe namioty i krzesełka, by zadbać o komfort dożynkowych gości i mieć pewność, że dla nikogo nie zabraknie miejsca.

Przechadzając się po owych „bostońskich sukiennicach”, warto zwrócić uwagę na stoisko Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie. Jej prezes Andrzej Prończuk był osobą odpowiedzialną za koordynację firmowych i polonijnych stanowisk i biorąc pod uwagę ich ilość w tym roku, trzeba przyznać – sprawdził się w tej roli doskonale!

Drugi rok z rzędu swoje stoisko będzie miał też Health Connector. Health Connector to działający w Massachusetts system ubezpieczeń zdrowotnych, w ramach którego poszczególne firmy oferują ubezpieczenia osobom indywidualnym i przedsiębiorcom zatrudniającym pracowników. Umożliwia on dopasowanie planu ubezpieczeniowego do sytuacji i potrzeb konkretnych osób, a w rezultacie wybór optymalnego ubezpieczenia z dostępnych na rynku. Biorąc pod uwagę, że zapisy na ubezpieczenie ruszą już w listopadzie, warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i zasięgnąć darmowych informacji bezpośrednio od przedstawicieli Health Connector obecnych na dożynkach.

Jak co roku na jednym ze stanowisk będzie można się zaopatrzyć w ciekawą lekturę na długie jesienne i zimowe wieczory. Kiermasz książek zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko dorosłych, ale też i małych „moli książkowych”, co jest dobrym prognostykiem także dla „Białego Orła” – mamy nadzieję, że rośnie nam nowe pokolenie Czytelników!

Moc atrakcji

Jednak książki to nie jedyne atrakcje, jakie będą czekały na najmłodszych dożynkowych gości. Podobnie jak w poprzednich latach utworzona zostanie specjalna Strefa Zabawy, w której wolontariusze ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie wcielą się w role animatorów i poprowadzą różne gry i konkursy dla dzieci. Będzie też malowanie twarzy, dmuchany zamek oraz kucyki, które w tym roku zasponsorował o. Żebrowski. Jeden przejazd będzie kosztował zaledwie 7 dolarów, a kucyki dostępne będą od godz. 13:00 do 15:00. A jeśli dzieci zmęczą się zabawą, mogą liczyć na lemoniadę i gofry, których przygotowaniem i serwowaniem zajmą się członkinie Komitetu Rodzicielskiego z polskiej szkoły.

A jakie atrakcje w czasie, gdy ich pociechy będą się oddawać zabawie w gronie rówieśników, czekają na dorosłych? Program artystyczny jest w tym roku ciekawy i zróżnicowany. O oprawę muzyczną dożynek zadba dj Mariusz. Na dożynkowej scenie, ustawionej na środku placu, dwukrotnie zaprezentuje się zespół Krakowiak. Warto podkreślić, że Krakowiak istnieje już od prawie 80 lat i jest związany z dożynkami odkąd te zaczęły być organizowane. W programie przewidziany jest też koncert Daniela Szczepańskiego, Polaka uczęszczającego do Berklee College of Music, któremu na scenie towarzyszyć będzie koleżanka – pianistka z Polski.

Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli też członkowie klubu motocyklowego Husaria, a także – po raz pierwszy w historii bostońskich dożynek – przedstawiciele policji, którzy pojawią się około 14:00 i przez godzinę będą rozdawać darmowe lody wszystkim dzieciom.

Ponadto odbędzie się loteria, a także dwa konkursy: jedzenia pączków na czas (pączki dostarczy DJ’s Market, który słynie właśnie z tych wypieków, zatem choćby dlatego warto wziąć udział w tej rywalizacji) oraz nowość – ubieranie zmrożonych t-shirtów. Goście będą mogli podziwiać też wystawę prac lokalnej malarki Henryki Necel.

Czas świętować!

Smaczne polskie jedzenie to jedna z tych rzeczy, która jak magnes przyciąga gości na polskie festiwale. Na dożynkach w Bostonie smacznych dań kuchni polskiej na pewno nie zabraknie! Parafianie przygotują placki ziemniaczane i wypieki, które w poprzednich latach cieszyły się ogromnym powodzeniem. Polski sklep Euromart będzie wydawał tzw. polskie talerze oraz tradycyjne, polskie potrawy, m.in. pierogi i gołąbki oraz polską kiełbasę. Nowi ajenci Cafe Polonia serwować będą zupę ogórkową, a parafia zapewni kawę, herbatę, zimne napoje i piwo oraz słodkości i lody.

Smaczne, polskie jedzenie, muzyka, bogaty i zróżnicowany program artystyczny, atrakcje dla dzieci – to wszystko powoduje, że dożynki w Bostonie z roku na rok przyciągają coraz więcej osób, nie tylko Polaków, a rosnąca frekwencja to najlepszy wyraz uznania dla wszystkich, którzy w organizację dożynek wkładają nie tylko wiele pracy, ale i całe serce.

Formuła imprezy będzie podobna jak w poprzednich latach. Nie ma powodu zmieniać czegoś, co dobrze działa. Oczywiście co roku staramy się wprowadzać do programu dodatkowe atrakcje i w tym roku też tak będzie. Jednak najważniejsze jest to, że tworzymy wspólnotę i takie wydarzenia są okazją, by to zademonstrować – mówi proboszcz polskiej parafii w Bostonie. – Z roku na rok staramy się coraz bardziej promować dożynki nie tylko wśród polonijnej, ale też szerszej społeczności. Chcemy się dzielić z nimi naszą kulturą! Festiwal był reklamowany w lokalnej prasie, rozdajemy ulotki, przy parkingu od czerwca wisi baner informujący o dożynkach – wylicza. – Mamy nadzieję, że frekwencja dopisze i że Polacy przyprowadzą też swoich amerykańskich znajomych – dodaje.

„Biały Orzeł” życzy wszystkim dobrej zabawy na tegorocznych Polonijnych Dożynkach w Bostonie – oby ta dożynkowa tradycja jak najdłużej przetrwała wśród bostońskiej Polonii i jednoczyła nasze środowisko!

JLS


Raymond Flynn urodził się w południowym Bostonie w polskiej dzielnicy. W 1983 roku wygrał wybory i sprawował funkcję burmistrza Bostonu w latach 1984-1993 – trzy kadencje pod rząd! W latach 1993-1997 był ambasadorem USA w Watykanie, w okresie, gdy papieżem był Jan Paweł II. Polski papież zafascynował go, efektem tego są dwie napisane przez Flynna książki: „Jan Paweł II. Portret prywatny papieża i człowieka” oraz „Jan Paweł II i Ameryka”. W 2009 roku przyznano mu nagrodę „Amicus Poloniae” za zasługi na rzecz promowania Polski i polskich osiągnięć w USA i tym samym budowania lepszych relacji między obydwoma krajami.

Ed Flynn przez 25 lat był żołnierzem marynarki w czynnej służbie i w rezerwie. Przez dwie tury pełnił służbę w Zatoce Perskiej, pomagał też likwidować szkody po kataklizmie na Haiti. Po zakończeniu służby wojskowej pracował przez 5 lat w Departamencie Pracy. Ed jest synem ambasadora Flynna, a od zeszłego roku pełni funkcję radnego miasta.

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
07-20-2019
Zbiórka charytatywna na rzecz osób poszkodowanych w wypadku na drodze I-95
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com