Massachusetts

poleć serwis drukuj
Jerzy Zelnik...
Fot. Archiwum...

Pracować nad sobą i dzielić się tym z innymi

09-04-2018

„Biały Orzeł”: 29 września wystąpi Pan z zespołem w Bostonie ze spektaklem „Dar i Tajemnica”. Czego może spodziewać się publiczność? Co jest treścią tego spektaklu?

Jerzy Zelnik: To będzie raczej koncert słowno-muzyczny niż spektakl. Towarzyszą mi bracia Dudzińscy, którzy grają na instrumentach klawiszowych, dętych i nie tylko, bo będą też używać duduki, dzwoneczków i bębenka. Wiodącym instrumentem będą jednak klawisze. Spektakl poświęcony jest Janowi Pawłowi II. Miał on swoją premierę w 2003 roku w 25. rocznicę pontyfikatu papieża Polaka. Wtedy graliśmy go w Polsce. Spektakl ten jest autoryzowany przez papieża, pośrednio przez ówczesnego biskupa Stanisława Dziwisza. Dostaliśmy zgodę na wykorzystanie tekstów i wypowiedzi papieskich, fragmentów przesłania Jana Pawła II. Jest tam również poezja Karola Wojtyły, którą tworzył jako bardzo młody człowiek, a później jako biskup i kardynał, przed wyznaczeniem Go na tron papieski. Jako papież nie pisał poezji, poza tylko jednym wydaniem „Tryptyku Rzymskiego”. W scenariuszu użyte są fragmenty wypowiedzi papieża z „Autobiografii”, „Daru i Tajemnicy”, „Przekroczyć próg nadziei” czy też fragment listu do artystów, napisany w niedzielę wielkanocną w 1999 roku.

Dlaczego warto przyjść na ten koncert?

Jeżeli ja się powołuję na słowo papieża, które jest słowem brzemiennym w znaczenia i ma niesłabnące oddziaływanie, to myślę, że zachętą jest korzystanie z tekstów papieża, jak i to, że wracamy myślą do tego świętego, przy okazji 40. rocznicy pontyfikatu. Muzyka i Jego słowo powinno być wystarczającą zachętą, żeby w tym uczestniczyć. Ja, jako katolik, szalenie się utożsamiam z tymi tekstami. Kiedy powołujemy się na myśli papieża, to w zasadzie możemy tylko intelektualnie i duchowo zyskiwać, wzbogacać się. Jak mówił papież, każdy człowiek ma najważniejsze w życiu zadanie – pracować nad sobą. A po co? Żeby siebie dawać. To są dwa pytania, które każdy człowiek musi sobie zadać – niezależnie od tego czy jest elektrykiem, inżynierem czy aktorem – czy pracuję nad sobą i czy dzielę się tym, co osiągam, z innymi ludźmi. To są dwa najważniejsze zadania w życiu każdego człowieka.

Od śmierci Jana Pawła II minęło już 13 lat. Czy Pana zdaniem brakuje Go Polakom i ludziom na świecie?

Myślę, że On trzymał nas w ryzach moralnych, intelektualnych, duchowych. W tej chwili my tego silnego, duchowego przewodnictwa potrzebujemy. Widać ten podział Polaków i takie bezhołowie ludzi, którzy nie widzą drogowskazów. To świadczy o tym, że upadają autorytety, a właśnie Jan Paweł II był tym wielkim autorytetem, przewodnikiem duchowym. Żyjemy w dobie upadku autorytetów i takiego budowania samemu sobie pomnika za życia, uważając, że się zjadło wszystkie rozumy. A tu trzeba po prostu pokory. Człowiek po to żyje, żeby się wzbogacać, rozwijać, by być coraz mądrzejszym i bardziej odpowiedzialnym – takie jest zadanie człowieka na ziemi – inaczej przestaje spełniać pokładane w nim nadzieje przez innych ludzi i Pana Boga.

Po raz kolejny spotka się Pan z amerykańską Polonią. Wielu ma Pan tutaj przyjaciół?

Począwszy od 1983 roku, byłem kilkanaście razy za oceanem, więc spotkałem wielu ludzi. Zjechałem prawie całe Stany Zjednoczone i Kanadę. Z pewnością moje pokolenie i trochę młodsi ode mnie chyba mnie pamiętają. Ale na uznanie zawsze trzeba sobie zasługiwać od nowa, bo nie ma nic danego raz na zawsze. Nawet jeśli zagrało się jakąś bardzo dobrą rolę w życiu, to zawsze trzeba pracować od nowa nad następnym zadaniem, które będzie jeszcze bardziej wartościowe. Nie można spoczywać na laurach.

Jakie ma Pan plany zawodowe, aktorskie na najbliższe miesiące?

Ja z aktorstwem nie za bardzo już się bratam. W teatrze skończyłem pracować dobrych parę lat temu. Grałem w bardzo dobrym Teatrze Polskim, a teraz, według moich doświadczeń jako widza, obniża on swoje loty. Jakoś nie bardzo się utożsamiam ze współczesnym polskim teatrem. Mówię to oczywiście trochę na wyrost, bo nie widziałem wszystkich spektakli. Wie pan, ja już zagrałem tyle ról w życiu, że nie mam motywacji, żeby być aktorem teatralnym. Owszem, w filmie jakaś ciekawa rola, czemu nie? Ale teraz jestem nie aktorem, tylko reżyserem. Piszę swoje scenariusze poetyckie, czy to prozą, czy poezją. Wyreżyserowałem ostatnio parę rzeczy, ale na zasadzie off-owej, a nie w teatrze tradycyjnym. Zrobiliśmy „Blizny Pamięci” o Janie Karskim, a na 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta wydaliśmy płytę „Aria pożegnalna”. Od dwóch lat przymierzam się do teatru telewizji – będzie to ewentualnie „Cena” Waldemara Łysiaka i być może w grudniu będę to realizował jako reżyser. W każdym razie na brak pracy nie narzekam.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Arkadiusz Rogowski

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com