Massachusetts

poleć serwis drukuj
Tegoroczne dożynki...

Trwają przygotowania do dożynek w Bostonie

08-27-2018

Polonijne dożynki w Bostonie to impreza z ponaddwudziestoletnią tradycją. Z roku na rok formuła wydarzenia się rozwija i pojawiają się nowe atrakcje, ale jedno pozostaje niezmienne – co roku jest to prawdziwe święto polskiej kultury i wspaniała zabawa dla całych rodzin, bo każdy, niezależnie od wieku, znajdzie podczas dożynek coś dla siebie!

Wspólne świętowanie

Tegoroczne dożynki odbędą się w niedzielę 16 września. To jedna z największych dorocznych imprez odbywających się w samym sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie. W tym roku przypada 10. rocznica oficjalnego zatwierdzenia przez władze miasta tej nazwy, zatem jest to kolejny powód do świętowania. – Podczas dożynek celebrować będziemy także 125-lecie naszej parafii, impreza wpisze się też w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – informuje o. Jerzy Żebrowski, proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie, która jest organizatorem dożynek.

O godz. 11:00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona zostanie uroczysta msza św. dożynkowa. Dalsza część dożynek będzie miała miejsce na przykościelnym placu przy 655 Dorchester Avenue, na środku którego stanie scena. To na niej prezentować się będą zespoły i artyści, m.in. zespół Krakowiak, dziecięcy chór Promyki św. Jana Pawła II oraz muzycy, którzy bez wątpienia po południu porwą dożynkowych gości do tańca. Stanowiska firm, polonijnych organizacji oraz stoiska z pamiątkami i serwujące jedzenie ustawione w jednym szpalerze utworzą alejkę na kształt krakowskich sukiennic. Jedną z atrakcji będzie kiermasz książek, organizowany co roku przez Fundację Kultury Polskiej w Bostonie. – Jestem pewny, że każdy znajdzie tam interesującą lekturę dla siebie – mówi prezes Fundacji Andrzej Prończuk.

Tradycja dobrej zabawy

Dla dzieci zostanie wydzielona specjalna strefa zabawy, a organizacją gier i konkursów zajmą się wolontariusze z bostońskiej Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II. Wśród atrakcji dla najmłodszych będzie m.in. malowanie twarzy, zjeżdżalnia, dmuchany zamek, kiermasz zabawek, pokazy magika, a także przejażdżki na kucykach, które zrobiły furorę w dwóch poprzednich latach. Do atutów bostońskich dożynek niewątpliwie zalicza się też smaczne, polskie jedzenie. W programie imprezy przewidziana jest też loteria, konkurs jedzenia pączków na czas i… niespodzianka, którą, jak wiemy z dobrze poinformowanego źródła, szykują organizatorzy!

Formuła imprezy będzie podobna jak w poprzednich latach. Nie ma powodu zmieniać czegoś, co dobrze działa. Oczywiście co roku staramy się wprowadzać do programu dodatkowe atrakcje i w tym roku też tak będzie. Jednak najważniejsze jest to, że tworzymy wspólnotę i takie wydarzenia są okazją, by to zademonstrować – mówi o. Jerzy i dodaje, że to będą jego trzecie dożynki w polskiej parafii w Bostonie. – Z roku na rok staramy się coraz bardziej promować dożynki nie tylko wśród polonijnej, ale też szerszej społeczności. Chcemy się dzielić z nimi naszą kulturą! Festiwal był reklamowany w lokalnej prasie, rozdajemy ulotki, przy parkingu od czerwca wisi baner informujący o dożynkach – wylicza. – Mamy nadzieję, że frekwencja dopisze i że Polacy przyprowadzą też swoich amerykańskich znajomych – dodaje.

Zapraszamy!

Dożynki, jak to wynika z polskiej tradycji, organizowane były w Polsce zawsze po żniwach i stanowiły podziękowanie za udane zbiory. Dlatego obecnie ważnym punktem dożynek jest msza święta, podczas której dziękujemy Bogu za dary i za cały rok. Na tle tego polskiego zwyczaju możemy pokazać naszą kulturę i tradycje w ciekawej, festiwalowej formie. Dożynki jednoczą ludzi, pokazują piękno bycia razem, promują ważne wartości, takie jak rodzina, przywiązanie do tradycji, dumę z narodowego dziedzictwa. Łączą w sobie element religijny, polskie zwyczaje i dobrą zabawę, dlatego są tak unikatowe i zarazem tak atrakcyjne zarówno dla Polonii, jak i dla innych osób. Czy tegoroczne dożynki też takie będą? W niedzielę 16 września warto wybrać się do południowego Bostonu i przekonać się o tym osobiście. Warto zabrać ze sobą dzieci, by od najmłodszych lat budować w nich poczucie przynależności do Polonii oraz amerykańskich znajomych – by pokazać im, jak barwna i ciekawa jest nasza kultura. Atrakcji dla nikogo nie zabraknie!

Poprzez swoją obecność okażmy wsparcie tym, którzy z pełnym zaangażowaniem przygotowują co roku dożynki – pokażmy im, że ich praca jest dla nas ważna i doceniana.

Niezależnie od pogody – do zobaczenia!

wróć

Fotorelacje

„Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…”

Sztuka pt. „Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…” przygotowana przez artystów z Teatru Wyobraźni Novum wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl ten prezentowany był w dwóch odsłonach: swoją premierę miał 4 listopada w Polskim Domu Narodowym w Hartford, natomiast pokaz finałowy odbył się 11 listopada w Trinity-on-Main w New Britain. Fot. Kinga Kościuk-Sejdor

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-20-2018
Film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” w Ritz V Movie Theater
11-21-2018
Gala bokserska w Dorchester
11-22-2018
Obiad z okazji Święta Dziękczynienia w Klubie „Sobieski”
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika w Ft. Lauderdale
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika z zespołem i solistami w Klubie Polonez w North Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com