Massachusetts

poleć serwis drukuj

Mówisz po polsku? Możesz pomóc polskiej lingwistce w pracy doktorskiej

08-13-2018

Zuzanna Fuchs wyemigrowała wraz z rodziną z Polski w wieku zaledwie 8 miesięcy. Dorastała w rejonie Metro Detroit, ale jej rodzice zawsze kładli nacisk, by ona i jej brat rozmawiali ze sobą po polsku. Dzięki temu, że w college’u studiowała lingwistykę, mogła przeprowadzać wywiady lingwistyczne z polskimi imigrantami w Nowym Jorku w ich ojczystym języku. Badania nad zapożyczeniami z języka angielskiego w języku polskim stały się jej przepustką do studiów doktoranckich na Harvardzie, gdzie udziela się także jako wiceprezydent Harvard Polish Society.

W 2016 r. otrzymała stypendium Pułaskiego od Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej. Obecnie Zuzanna pracuje nad skończeniem swojej dysertacji, poświęconej temu, w jaki sposób język polski jest używany w Stanach Zjednoczonych, a jak w Polsce. Ma nadzieję, że jej badania pozwolą ulepszyć metody uczenia się języka polskiego przez Amerykanów polskiego pochodzenia i że dzięki temu będą oni mogli lepiej poznać dziedzictwo kraju swoich przodków.

Aby osiągnąć ten cel, Zuzanna prowadzi badania społeczne w Center for Brain Sciences na Harvardzie i szuka ochotników do udziału w nich. Każdy, kto zna choćby podstawy języka polskiego, może pomóc! Badanie trwa zaledwie 30-45 minut i odbędzie się na kampusie Uniwersytetu Harvarda (52 Oxford Street). Umówić się można od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00. W ramach badania uczestnicy będą musieli wypełnić krótki kwestionariusz o ich zdolnościach językowych, po czym nastąpi 10-minutowa sesja z kamerą, która śledzić będzie ruchy gałek ocznych u badanych. Za udział w badaniu każdy uczestnik otrzyma kwotę 20 dolarów.

Zgłosić chęć uczestnictwa można kontaktując się bezpośrednio z Zuzanną: lub 248-990-3386.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com