Massachusetts

poleć serwis drukuj

Mówisz po polsku? Możesz pomóc polskiej lingwistce w pracy doktorskiej

08-13-2018

Zuzanna Fuchs wyemigrowała wraz z rodziną z Polski w wieku zaledwie 8 miesięcy. Dorastała w rejonie Metro Detroit, ale jej rodzice zawsze kładli nacisk, by ona i jej brat rozmawiali ze sobą po polsku. Dzięki temu, że w college’u studiowała lingwistykę, mogła przeprowadzać wywiady lingwistyczne z polskimi imigrantami w Nowym Jorku w ich ojczystym języku. Badania nad zapożyczeniami z języka angielskiego w języku polskim stały się jej przepustką do studiów doktoranckich na Harvardzie, gdzie udziela się także jako wiceprezydent Harvard Polish Society.

W 2016 r. otrzymała stypendium Pułaskiego od Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej. Obecnie Zuzanna pracuje nad skończeniem swojej dysertacji, poświęconej temu, w jaki sposób język polski jest używany w Stanach Zjednoczonych, a jak w Polsce. Ma nadzieję, że jej badania pozwolą ulepszyć metody uczenia się języka polskiego przez Amerykanów polskiego pochodzenia i że dzięki temu będą oni mogli lepiej poznać dziedzictwo kraju swoich przodków.

Aby osiągnąć ten cel, Zuzanna prowadzi badania społeczne w Center for Brain Sciences na Harvardzie i szuka ochotników do udziału w nich. Każdy, kto zna choćby podstawy języka polskiego, może pomóc! Badanie trwa zaledwie 30-45 minut i odbędzie się na kampusie Uniwersytetu Harvarda (52 Oxford Street). Umówić się można od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 20:00. W ramach badania uczestnicy będą musieli wypełnić krótki kwestionariusz o ich zdolnościach językowych, po czym nastąpi 10-minutowa sesja z kamerą, która śledzić będzie ruchy gałek ocznych u badanych. Za udział w badaniu każdy uczestnik otrzyma kwotę 20 dolarów.

Zgłosić chęć uczestnictwa można kontaktując się bezpośrednio z Zuzanną: lub 248-990-3386.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com