Massachusetts

poleć serwis drukuj
Od lewej: Prezes...

Networking kluczem do sukcesu

08-01-2018

Priorytetowym celem założonej w 1925 r. Fundacji Kościuszkowskiej jest pogłębianie więzi między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Cel ten realizowany jest m.in. poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno-naukową. Na stypendia i granty dla polskich i amerykańskich studentów, naukowców i artystów oraz na promocję polskiej kultury w USA, Fundacja przeznacza średnio aż milion dolarów rocznie. Fundacja zajmuje się zwiększaniem świadomości wśród Amerykanów na temat polskiej kultury i historii, ale stara się też promować Polskę od nieco innej strony, pokazując amerykańskim partnerom, jak atrakcyjnym krajem pod kątem współpracy naukowej i biznesowej jest obecnie Polska.

Innowacyjność

Realizacji tego celu będą służyły wydarzenia oraz spotkania networkingowe, organizowane przez Fundację Kościuszkowską. – Naszą misją, jako Fundacji, jest budowanie pomostów między Polską i Ameryką. Dzisiaj potencjalnych możliwości i dziedzin, w których może zostać nawiązana współpraca, jest o wiele więcej niż np. 20 lat temu. Zmienił się także sposób budowania relacji. Nasza działalność statutowa polega na promowaniu tego, co dobre i polskie. Dlatego chcemy łączyć młode, polskie firmy z dziedziny biotechnologii z firmami amerykańskimi z tej branży. To pozwoli im zdobyć fundusze na rozwój działalności i na realizację kreatywnych pomysłów – tłumaczy Tomasz Kierul, dyrektor ds. rozwoju Fundacji Kościuszkowskiej. – Polska innowacyjność i nauka są warte promowania w USA. Biotechnologia to branża, która na całym świecie niezwykle dynamicznie się rozwija, a Polska ma wyjątkowo dużo do zaoferowania w tej dziedzinie – dodaje.

Zorganizowane przez Fundację Kościuszkowską pod patronatem ambasady RP w Waszyngtonie oraz we współpracy z Polską Agencję Inwestycji i Handlu 5 czerwca w Union Oyster House w Bostonie spotkanie networkingowe było doskonałą okazją, żeby zaprezentować młodych polskich naukowców. W tym samym czasie (w dniach 4-7 czerwca) w Bostonie odbywała się jubileuszowa, 25. edycja Bio International Convention. W wydarzeniu wzięło udział około 1,800 reprezentantów czołowych firm biotechnologicznych i farmaceutycznych (w tym przedstawicieli państw i regionów), a wśród licznych stanowisk było też polskie stoisko informacyjno-promocyjne przygotowane w związku z realizacją Branżowego Programu Promocji „Biotechnologia i farmaceutyka” przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Rozwój

Podczas spotkania w Union Oyster House Wojciech Chatys w imieniu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia, zwłaszcza Fundacji Kościuszkowskiej i ambasadzie. – Wśród nas są przedstawiciele dziesięciu firm reprezentujących Polskę na Bio International Convention. To spotkanie to okazja, by dowiedzieć się więcej o tym, co robią i być może nawiązać współpracę. Jako PAIH wspieramy firmy z branży technologii i biotechnologii. Zapraszamy też do kontaktu osoby zainteresowane networkingiem i chcące rozwinąć swoją działalność – powiedział.

Dr Grażyna Żebrowska z ambasady RP w Waszyngtonie odczytała wystosowany specjalnie na tę okazję list ambasadora Piotra Wilczka, w którym podkreślone zostało znaczenie nawiązywania kontaktów i partnerstwa między firmami polskimi i amerykańskimi na płaszczyźnie biznesowo-naukowej.

Dyrektor ds. rozwoju Fundacji Kościuszkowskiej Tomasz Kierul, zwracając się do obecnych, przypomniał, że założyciel Fundacji przyjechał do USA nie znając nawet języka angielskiego, a zaledwie 10 lat później skończył Harvard. – Stwierdził wtedy: możemy zrobić więcej, ale musimy zrobić to razem – i tak powstała Fundacja, która już prawie od stu lat buduje pomosty między Polską i Ameryką, abyśmy razem mogli osiągnąć więcej – mówił.

Potencjał

Głos zabierali też goście, wśród których byli m.in. wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz prezes zarządu i współzałożyciel firmy Bio-Tech Consulting sp. z o.o. Tadeusz Pietrucha (wywiad z Tadeuszem Pitruchą można przeczytać na www.bialyorzel24.com/raporty-specjalne/art,842,udany-mariaz-nauki-z-biznesem.html), Mirosław Bryś – specjalista w dziedzinie biotechnologii działający w Bostonie, a zarazem jeden z dyrektorów Fundacji Kościuszkowskiej, Maciej Oldziej reprezentujący Innovative Poland, przedstawiciele Axel App, dr Grażyna Szymańska-Schellenberg z VIThera Pharmaceuticals, a także Marcin Bolec, redaktor naczelny „Białego Orła”, który w krótkim wystąpieniu zachęcił obecnych do korzystania z łam gazety do promocji swej działalności wśród Polonii amerykańskiej na wschodnim wybrzeżu.

22 maja w Nowym Jorku odbyło się pierwsze z serii spotkań networkingowych, 5 czerwca w Bostonie drugie, we wrześniu planowane jest podobne spotkanie w Chicago, w październiku prawdopodobnie odbędą się dwa kolejne, a zwieńczeniem tego cyklu spotkań będzie listopadowe przyjęcie w rezydencji ambasadora RP – mówił w rozmowie z „Białym Orłem” Tomasz Kierul. – Fundacja Kościuszkowska ma być swoistym pomostem, to znaczy, że ma pomagać w budowaniu i umacnianiu relacji, również poprzez pomoc w nawiązaniu kontaktów. Łączymy młode, polskie firmy z partnerami w Ameryce i mamy nadzieję, że zaprocentuje to ciekawymi odkryciami i rozwojem polskiej nauki – tłumaczył.

Obecnie mamy do czynienia z szeroką definicją kultury, w ramach której mieści się też kultura biznesu. Dlatego promowanie polskich naukowców i ich pracy, osiągnięć, promowanie polskich startupów to jeden z naszych celów, networking – w zależności, gdzie jesteśmy i jakie mamy możliwości – to kolejny cel. W ten sposób chcemy promować w USA sukcesy polskich naukowców i pokazać tkwiący w nich potencjał. To przyniesie korzyści nie tylko tym jednostkom i firmom, ale docelowo również Polsce, która zacznie być postrzegana jako kraj innowacji i doskonałe pole do inwestycji oraz rozwoju działalności na rynku europejskim – podsumował Tomasz Kierul.

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com