Massachusetts

poleć serwis drukuj

Zakończenie roku szkolnego i pożegnanie absolwentów Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

06-19-2018

To był niezwykle...
Podczas...
Absolwenci...

W sobotę 9 czerwca w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Uczniowie otrzymali świadectwa, wręczono także dyplomy i wyróżnienia. W tym dniu oficjalnie też pożegnano uczniów 8 klasy.

Wyjątkowy dzień

To dzień wyjątkowy dla tych, którzy po raz pierwszy dostaną świadectwo szkolne, ale i jakże wzruszający dla tych, którzy takie świadectwo otrzymają po raz ostatni – zauważyła wychowawczyni kl. 8 Małgorzata Momot Hurst, a następnie wyrecytowała wiersz Leopolda Staffa pt. „Most”, który zadedykowała swoich wychowankom. – Spójrzcie na siebie, kochani absolwenci – macie coś, co gwarantuje sukces. Rozejrzyjcie się wokół siebie. Dzięki wsparciu ze strony rodziny, nauczycieli, kościoła, dzięki naszej wspólnej pracy dziś świętujemy wasz sukces. Tyle lat czekaliście na tę chwilę! (…) Każde, nawet drobne wasze osiągnięcie cieszyło moje serce i tak już pozostanie – mówiła. Doceniła również wysiłek rodziców, podkreślając, że podarowali swoim dzieciom najcenniejszy dar – wykształcenie. – Daliście swoim dzieciom piękne świadectwo, jak żyć w duchu polskości – podkreśliła. Na koniec swojego przemówienia życzyła absolwentom gorliwości w zdobywaniu wiedzy, optymizmu w dążeniu do celów i spełnienia marzeń. – Przeszliście dziś jeden most, ale jeszcze wiele przed wami. Życzę wam powodzenia! – zakończyła.

Żegnaj, szkoło!

Uczennica kl. 8 Wiktoria Kasperkiewicz otrzymała dyplom od ambasadora RP w Waszyngtonie. – Wszyscy znamy Wiktorię z jej występów wokalnych w chórze i podczas uroczystości szkolnych. Jest też wielokrotną laureatką konkursów recytatorskich, a także laureatką ostatniego konkursu „Bo lubię język polski” – wychowawczyni kl. 8 przybliżyła zgromadzonym sylwetkę wyróżnionej uczennicy. Natomiast decyzją Rady Pedagogicznej dyplom uznania Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, w której zrzeszona jest polska szkoła w Bostonie, otrzymała Olivia Janasik. Oba dyplomy wyróżnionym uczennicom wręczył dyrektor placówki Jan Kozak.

Natomiast następnego dnia, podczas niedzielnej mszy św. absolwenci otrzymali również pamiątkowe albumy ze zdjęciami uwieczniającymi cały ich pobyt w szkole. Inicjatorem tego miłego gestu był komitet rodzicielski, w którego imieniu wręczenia dokonała przewodnicząca Barbara Bilińska Bolec.

Wspólne sukcesy

Jednym z punktów programu uroczystości był występ szkolnego chórku „Promyki św. Jana Pawła II”. Nie zabrakło oczywiście podziękowań adresowanych do samych uczniów, rodziców, kadry pedagogicznej oraz osób, które wspierają szkołę. Krótkie przemówienie wygłosił obecny na uroczystości o. Jerzy Żebrowski, proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie. – Wymagajcie od siebie nawet kiedy inni od was nie wymagają – powiedział o. Jerzy, zwracając się do absolwentów i zapewnił, że zawsze będzie ich wspierał jako proboszcz polskiej parafii.

Na zakończenie głos zabrał dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie Jan Kozak. – To był rok niezwykle udany, do naszej szkoły w tym roku szkolnych uczęszczało prawie 170 uczniów, to rekordowa ilość w historii naszej szkoły. To ogromny sukces zarówno szkoły, jak i Was – rodziców. Młodzież uczestniczyła w dwóch wielkich wydarzeniach. Pierwszym z nich była akcja „Bo lubię język polski”, która dotyczyła zarówno uczniów, jak i nauczycieli i rodziców. Z wielką satysfakcją mogę przypomnieć, że w finale w Derby, CT szkoła z Bostonu odniosła wielki sukces – zwyciężyliśmy w klasyfikacji drużynowej wśród prawie 200 reprezentantów z 21 szkół ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Massachusetts. Drugim ważnym wydarzeniem był IV Festiwal Szkół Polonijnych, który odbył się w Stamford, CT, podczas którego wystąpił nasz chórek szkolny, który tak pięknie reprezentuje naszą wspólnotę na różnych wydarzeniach. Warto wspomnieć też o jubileuszowym XV Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Komitetów Rodzicielskich w Portland, OR. W tym wydarzeniu uczestniczyła jedenastoosobowa grupa nauczycieli z naszej szkoły, a swą obecność zaznaczyliśmy piękną prezentacją wygłoszoną przez panią Sylwię Wadach Kloczkowską. Kanwą tej prezentacji były wydarzenia z Dnia Matki i Ojca w naszej szkole – mówił dyrektor Kozak.

Dyrektor podziękował również kadrze pedagogicznej i rodzicom, bez których, jak stwierdził „nie byłoby tej szkoły”. – Nie mam słów, by wyrazić swoje uznanie dla tego, co robicie – powiedział, zwracając się do członków Komitetu Rodzicielskiego oraz innych rodziców, którzy angażują się w życie placówki. Jako wyraz docenienia ich działalności na rzecz szkoły przewodnicząca komitetu rodzicielskiego wręczyła im dyplomy uznania.

JS

wróć

Fotorelacje

„Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…”

Sztuka pt. „Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…” przygotowana przez artystów z Teatru Wyobraźni Novum wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl ten prezentowany był w dwóch odsłonach: swoją premierę miał 4 listopada w Polskim Domu Narodowym w Hartford, natomiast pokaz finałowy odbył się 11 listopada w Trinity-on-Main w New Britain. Fot. Kinga Kościuk-Sejdor

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-20-2018
Film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” w Ritz V Movie Theater
11-21-2018
Gala bokserska w Dorchester
11-22-2018
Obiad z okazji Święta Dziękczynienia w Klubie „Sobieski”
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika w Ft. Lauderdale
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika z zespołem i solistami w Klubie Polonez w North Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com