Massachusetts

poleć serwis drukuj
Mater Dolorosa...

Władze miasta odkupią od diecezji budynek Mater Dolorosa Church w Holyoke

06-07-2018

Wygląda na to, że trwająca siedem lat walka o ocalenie polskiego kościoła Mater Dolorosa Church w Hokyoke dobiegła końca. Pod koniec maja do publicznej wiadomości podano informację o porozumieniu zawartym między władzami miasta Holyoke a diecezją Springfield, na mocy którego miasto odkupi od diecezji budynek polskiego kościoła.

Echa historii

Mater Dolorosa Church został wybudowany przez polskich imigrantów 117 lat temu. Polska parafia w Holyoke została ustanowiona już w 1896 roku, a w 1901 roku ukończono budowę świątyni. Pierwotnie budynek stanowił własność polskiej społeczności, jednak aby mógł być konsekrowany i służyć jako świątynia, musiał formalnie stanowić własność Kościoła – dlatego za symbolicznego dolara sprzedano go diecezji Springfield. W 2011 roku władze diecezjalne podjęły decyzję o zlikwidowaniu polskiej parafii i zamknięciu polskiego kościoła, który od tamtej pory stał nieużywany. Nastąpiła fuzja dwóch parafii w Holyoke, w efekcie czego powstała parafia Our Lady of the Cross. Wtedy też zaczęła się walka – najpierw o to, by polski kościół mógł znów pełnić swoją rolę, potem – aby w ogóle istniał.

Walka o ocalenie

Walka ta przybrała dramatyczny obrót w styczniu 2017 r., kiedy to diecezja Springfield wystąpiła o natychmiastową rozbiórkę świątyni. Wniosek o natychmiastową rozbiórkę został jednak jednomyślnie odrzucony przez członków Miejskiej Komisji Historycznej w Holyoke, przed którą trafiła sprawa. W kolejnych miesiącach podejmowano rozmowy z władzami diecezji na temat możliwych rozwiązań tej sytuacji. Stowarzyszenie Mater Dolorosa Church Preservation Society of Holyoke, Inc. negocjowało możliwość odkupienia budynku, poparcie wobec starań Polonii w Holyoke na rzecz ocalenia budynku przed rozbiórką okazał konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który osobiście odwiedził świątynię.

Udane negocjacje

Głos w sprawie zabrał też burmistrz Holyoke Alex B. Morse, który jesienią zeszłego roku wydał specjalne oświadczenie. Stwierdził w nim, iż „Mater Dolorosa Church jest ważną częścią historii Holyoke i ma wielkie znaczenie dla polskiej społeczności w naszym regionie. W związku z tym odbyło się spotkanie z bp. Mitchellem Rozanskim i innymi przedstawicielami diecezji, podczas którego staraliśmy się osiągnąć porozumienie co do tego, aby zapobiec rozbiórce świątyni. W trakcie spotkanie uzgodniliśmy, że będą kontynuowane negocjacje, które doprowadzą do konsensusu i pozwolą przekształcić nieużywany kościół w budynek służący całej społeczności”. Negocjacje, o których mowa w oświadczeniu, zakończyły się pod koniec maja br. Uzgodniono, że miasto odkupi od diecezji budynek za 50,000 dolarów.

Co dalej?

Jakie będą dalsze losy Mater Dolorosa Church? Kościół przez dziesięciolecia służył kolejnym pokoleniom Polaków, będąc niemym świadkiem chrztów, ślubów, pogrzebów – wydarzeń, które budowały historię polskich rodzin, ale i tworzyły wycinek historii tutejszej Polonii i całej lokalnej społeczności. Świątynia przez lata zachwycała swym architektonicznym kształtem i dekoracjami –zarówno laików, jak i specjalistów w dziedzinie architektury i sztuki sakralnej, niewątpliwie stanowiąc symbol polskiego dziedzictwa, kultury i duchowości. Obecnie, według zapowiedzi władz miasta, budynek ma zostać przekształcony w centrum kulturalno-społeczne, służące całej społeczności. Będą się w nim odbywać wydarzenia kulturalne, koncerty, spotkania – również polonijne. Zatem ci, którzy obawiali się, że z miejskiego krajobrazu na zawsze zniknie zabytkowy budynek usytuowany na skrzyżowaniu Maple i Lyman Streets, mogą odetchnąć z ulgą. Lokalna Polonia, w tym byli parafianie Mater Dolorosa Church, cieszą się z osiągniętego porozumienia, ale jest to radość z nutką nostalgii – bo jednak trochę żal, że era, kiedy świątynia podczas mszy świętych rozbrzmiewała polskimi pieśniami, odeszła bezpowrotnie…

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com