Massachusetts

poleć serwis drukuj
Trzynaścioro...

Pożegnanie klasy 8 w Polskiej Szkole Sobotniej im. M. Konopnickiej w Webster

06-03-2018

W sobotę 12 maja w Polskiej Szkole Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Webster odbyło się uroczyste zakończenie nauki przez uczniów kl. 8. Trzynaścioro absolwentów: Maria Basta, Dominic Denert, Elżbieta Gronek, Michael Jurczyk, Gabriela Laska, Szymon Mamro, Emilia Pianka, Thomas Pianka, Gabriela Piwowarczyk, Katarzyna Racka, Natalia Ruciński, Ewa Sekuła i Daniel Trzciński Simpson, po wielu latach nauki języka polskiego, geografii i historii Polski, otrzymało świadectwa oraz dyplomy ukończenia edukacji w polskiej szkole.

Myślą przewodnią akademii rozdania świadectw były słowa wiersza L. Staffa pt. „Most”: „Nie wierzyłem, że przejdę ten most i gdy stoję już na drugim brzegu, nie wierzę, że go przeszedłem”. Uczniowie kl. 8 zmagali się z każdym kolejnym rokiem, aby spełnić wymagania, które stawiali im rodzice i nauczyciele w polskiej szkole. Ich sukcesy i porażki zostawiły mnóstwo wzruszających przeżyć i wspomnień. Czasem surowe uwagi – motywacja do działania i wytężonej pracy – były potrzebne, aby byli lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat. Jak sami absolwenci podsumowali – było warto!

Przez 7 lat wychowawczynią tej klasy była Aleksandra Gronek. W ostatnim przemówieniu do swoich uczniów skierowała do nich słowa podziękowania i uznania za trud, jaki włożyli w naukę i za wspólnie przeżyte, niezapomniane chwile. – W polskiej szkole zaczęliście budować kawałek swojej przyszłości, kolejne cegiełki są w waszych rękach, waszych głowach i sercach. Idąc przez życie, nie próbujcie ślepo naśladować innych – bądźcie najlepszą wersją samych siebie. Żegnam was, moi uczniowie i na koniec życzę wam, abyście po prostu znaleźli własną drogę do szczęścia i by nigdy nie zabrakło przy was osób, z którymi swoją radość i swoje szczęście będziecie mogli dzielić. Pamiętajcie też, że w trudnych chwilach możecie liczyć na pomoc moją – byłej wychowawczyni czekającej w murach tej szkoły – mówiła.

Następnego dnia, w niedzielę 13 maja, absolwenci i ich rodziny zgromadzili się na mszy św. w Bazylice św. Józefa, aby podziękować za otrzymane łaski. Po mszy wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólne przyjęcie w PNI w Worcester. Serdeczne podziękowania należą się Katarzynie i Mariuszowi Kalinowskim za ufundowanie obiadu na tę uroczystość. Wielkim widowiskiem dla wszystkich był pokaz polskiego tańca narodowego – poloneza – w wykonaniu absolwentów w choreografii Kasi Pianka.

Dla małej społeczności, jaką jest Polska Szkoła Sobotnia w Webster, to było wyjątkowe i historyczne wydarzenie. 13 maja trzynaścioro uczniów zakończyło swoją przygodę z polską szkołą. Przypadło to również na rok, w którym w kwietniu minęła 13. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II, którego słowa doskonale oddają szczytną ideę Polskiej Sobotniej Szkoły: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (...) abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,929.html

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Chętnych do wspólnego świętowania nadejścia nowego roku w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater było tak wielu, że impreza musiała się odbyć w dwóch salach. Część gości bawiła się w audytorium klubu, pozostali w sali barowej. Zabawa w obydwu salach była wyśmienita, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbali zespół Mirage z Chicago oraz DJ Gram-X, czyli Grzegorz Fryc z Nowego Jorku. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com