Massachusetts

poleć serwis drukuj
Trzynaścioro...

Pożegnanie klasy 8 w Polskiej Szkole Sobotniej im. M. Konopnickiej w Webster

06-03-2018

W sobotę 12 maja w Polskiej Szkole Sobotniej im. Marii Konopnickiej w Webster odbyło się uroczyste zakończenie nauki przez uczniów kl. 8. Trzynaścioro absolwentów: Maria Basta, Dominic Denert, Elżbieta Gronek, Michael Jurczyk, Gabriela Laska, Szymon Mamro, Emilia Pianka, Thomas Pianka, Gabriela Piwowarczyk, Katarzyna Racka, Natalia Ruciński, Ewa Sekuła i Daniel Trzciński Simpson, po wielu latach nauki języka polskiego, geografii i historii Polski, otrzymało świadectwa oraz dyplomy ukończenia edukacji w polskiej szkole.

Myślą przewodnią akademii rozdania świadectw były słowa wiersza L. Staffa pt. „Most”: „Nie wierzyłem, że przejdę ten most i gdy stoję już na drugim brzegu, nie wierzę, że go przeszedłem”. Uczniowie kl. 8 zmagali się z każdym kolejnym rokiem, aby spełnić wymagania, które stawiali im rodzice i nauczyciele w polskiej szkole. Ich sukcesy i porażki zostawiły mnóstwo wzruszających przeżyć i wspomnień. Czasem surowe uwagi – motywacja do działania i wytężonej pracy – były potrzebne, aby byli lepiej przygotowani do wyzwań, jakie niesie współczesny świat. Jak sami absolwenci podsumowali – było warto!

Przez 7 lat wychowawczynią tej klasy była Aleksandra Gronek. W ostatnim przemówieniu do swoich uczniów skierowała do nich słowa podziękowania i uznania za trud, jaki włożyli w naukę i za wspólnie przeżyte, niezapomniane chwile. – W polskiej szkole zaczęliście budować kawałek swojej przyszłości, kolejne cegiełki są w waszych rękach, waszych głowach i sercach. Idąc przez życie, nie próbujcie ślepo naśladować innych – bądźcie najlepszą wersją samych siebie. Żegnam was, moi uczniowie i na koniec życzę wam, abyście po prostu znaleźli własną drogę do szczęścia i by nigdy nie zabrakło przy was osób, z którymi swoją radość i swoje szczęście będziecie mogli dzielić. Pamiętajcie też, że w trudnych chwilach możecie liczyć na pomoc moją – byłej wychowawczyni czekającej w murach tej szkoły – mówiła.

Następnego dnia, w niedzielę 13 maja, absolwenci i ich rodziny zgromadzili się na mszy św. w Bazylice św. Józefa, aby podziękować za otrzymane łaski. Po mszy wszyscy zaproszeni goście udali się na wspólne przyjęcie w PNI w Worcester. Serdeczne podziękowania należą się Katarzynie i Mariuszowi Kalinowskim za ufundowanie obiadu na tę uroczystość. Wielkim widowiskiem dla wszystkich był pokaz polskiego tańca narodowego – poloneza – w wykonaniu absolwentów w choreografii Kasi Pianka.

Dla małej społeczności, jaką jest Polska Szkoła Sobotnia w Webster, to było wyjątkowe i historyczne wydarzenie. 13 maja trzynaścioro uczniów zakończyło swoją przygodę z polską szkołą. Przypadło to również na rok, w którym w kwietniu minęła 13. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II, którego słowa doskonale oddają szczytną ideę Polskiej Sobotniej Szkoły: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (...) abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,929.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com