Massachusetts

poleć serwis drukuj
Rektor Sanktuarium...

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do Sanktuarium w Salem

05-12-2018

8 kwietnia 2018 r. – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – w diecezjalnym Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia odbyła się uroczysta msza święta, podczas której lokalna Polonia oraz przybyli goście byli świadkami wprowadzenia do świątyni relikwii św. Jana Pawła II. Ceremonii wprowadzenia dokonał kardynał Sean O’Malley, arcybiskup Bostonu.

Świętych obcowanie

Relikwie to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi osoby te stykały się w czasie życia, stanowiące przedmioty czci. Najważniejsze relikwie to relikwie I stopnia, czyli części, które pozostały z ciała świętego, na przykład krew, kości czy włosy. Drugi stopień stanowią przedmioty związane z osobą świętego za jego życia ziemskiego. Są to przedmioty, którymi posługiwał się dany święty: ubrania, rzeczy osobiste, jego szaty, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku. Relikwie trzeciego stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii, pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.

Wierzymy w obcowanie świętych, a relikwie są tego namacalnym przypomnieniem. Dzięki nim ludzie mogą poczuć bliskość świętych, uwierzyć, że otaczają ich opieką i za ich wstawiennictwem modlić się w swoich intencjach – tłumaczył w rozmowie z „Białym Orłem” rektor sanktuarium w Salem ks. Robert Będziński. Wyjaśniał też, że sanktuarium powinno być celem pielgrzymek i miejscem czci swoich patronów – w tym wypadku chodzi o św. Jana Pawła II i kult Bożego Miłosierdzia.

Orędownicy w niebie

Już na początku roku do sanktuarium trafiły relikwie św. Faustyny Kowalskiej, znanej głosicielki kultu Miłosierdzia Bożego i autorki Dzienniczka, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia związane z objawieniami Jezusa Miłosiernego. To dzięki niej świat usłyszał o Bożym Miłosierdziu. Relikwie św. Faustyny, przywiezione wraz z obrazem przedstawiającym Jezusa Miłosiernego prosto z Łagiewnik, oficjalnie zostały wprowadzone przez bp. O’Connella 18 lutego. Natomiast na początku kwietnia podczas uroczystej mszy św. kardynał Sean O’Malley przekazał sanktuarium ampułkę z krwią papieża, którą otrzymał od kard. Dziwisza. Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II było niezwykle ważnym wydarzeniem, zarówno dla sanktuarium, jak i dla całej lokalnej społeczności wiernych, a zwłaszcza dla Polonii.

Fakt, że relikwie papieża trafiły właśnie do Salem, podkreśla rangę sanktuarium, ale też stanowi ważne przesłanie dla lokalnej Polonii, która długo i wytrwale walczyła o ocalenie polskiego kościoła św. Jana Chrzciciela (który został obecnie przekształcony w sanktuarium). Kult Bożego Miłosierdzia jest w Ameryce bardzo popularny, może nawet bardziej niż w Europie. Ta idea przemawia dl ludzi. Również św. Jan Paweł II jest znany i ceniony nie tylko przez Polaków. Ks. Robert Będziński ma nadzieję, że to zachęci wiernych do przybycia do sanktuarium w Salem. Jego celem, jako rektora, jest to, aby sanktuarium stało się prężnie działającym ośrodkiem pielgrzymkowym i rekolekcyjnym. – Chcemy, by zarówno Polonia, jak i amerykańska społeczność znalazła tu swój duchowy dom – twierdzi. Wiele wskazuje na to, że wszystko ku temu zmierza.

JS

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com