Massachusetts

poleć serwis drukuj
Rektor Sanktuarium...

Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do Sanktuarium w Salem

05-12-2018

8 kwietnia 2018 r. – w Niedzielę Miłosierdzia Bożego – w diecezjalnym Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia odbyła się uroczysta msza święta, podczas której lokalna Polonia oraz przybyli goście byli świadkami wprowadzenia do świątyni relikwii św. Jana Pawła II. Ceremonii wprowadzenia dokonał kardynał Sean O’Malley, arcybiskup Bostonu.

Świętych obcowanie

Relikwie to szczątki ciał osób świętych lub przedmioty, z którymi osoby te stykały się w czasie życia, stanowiące przedmioty czci. Najważniejsze relikwie to relikwie I stopnia, czyli części, które pozostały z ciała świętego, na przykład krew, kości czy włosy. Drugi stopień stanowią przedmioty związane z osobą świętego za jego życia ziemskiego. Są to przedmioty, którymi posługiwał się dany święty: ubrania, rzeczy osobiste, jego szaty, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku. Relikwie trzeciego stopnia to przedmioty, które stały się relikwiami poprzez dotknięcie właściwych relikwii, pierwszego lub drugiego stopnia. Mogą to być na przykład rzeczy potarte o część ciała zmarłego świętego lub dotknięte przez samego świętego w trakcie życia.

Wierzymy w obcowanie świętych, a relikwie są tego namacalnym przypomnieniem. Dzięki nim ludzie mogą poczuć bliskość świętych, uwierzyć, że otaczają ich opieką i za ich wstawiennictwem modlić się w swoich intencjach – tłumaczył w rozmowie z „Białym Orłem” rektor sanktuarium w Salem ks. Robert Będziński. Wyjaśniał też, że sanktuarium powinno być celem pielgrzymek i miejscem czci swoich patronów – w tym wypadku chodzi o św. Jana Pawła II i kult Bożego Miłosierdzia.

Orędownicy w niebie

Już na początku roku do sanktuarium trafiły relikwie św. Faustyny Kowalskiej, znanej głosicielki kultu Miłosierdzia Bożego i autorki Dzienniczka, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia związane z objawieniami Jezusa Miłosiernego. To dzięki niej świat usłyszał o Bożym Miłosierdziu. Relikwie św. Faustyny, przywiezione wraz z obrazem przedstawiającym Jezusa Miłosiernego prosto z Łagiewnik, oficjalnie zostały wprowadzone przez bp. O’Connella 18 lutego. Natomiast na początku kwietnia podczas uroczystej mszy św. kardynał Sean O’Malley przekazał sanktuarium ampułkę z krwią papieża, którą otrzymał od kard. Dziwisza. Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II było niezwykle ważnym wydarzeniem, zarówno dla sanktuarium, jak i dla całej lokalnej społeczności wiernych, a zwłaszcza dla Polonii.

Fakt, że relikwie papieża trafiły właśnie do Salem, podkreśla rangę sanktuarium, ale też stanowi ważne przesłanie dla lokalnej Polonii, która długo i wytrwale walczyła o ocalenie polskiego kościoła św. Jana Chrzciciela (który został obecnie przekształcony w sanktuarium). Kult Bożego Miłosierdzia jest w Ameryce bardzo popularny, może nawet bardziej niż w Europie. Ta idea przemawia dl ludzi. Również św. Jan Paweł II jest znany i ceniony nie tylko przez Polaków. Ks. Robert Będziński ma nadzieję, że to zachęci wiernych do przybycia do sanktuarium w Salem. Jego celem, jako rektora, jest to, aby sanktuarium stało się prężnie działającym ośrodkiem pielgrzymkowym i rekolekcyjnym. – Chcemy, by zarówno Polonia, jak i amerykańska społeczność znalazła tu swój duchowy dom – twierdzi. Wiele wskazuje na to, że wszystko ku temu zmierza.

JS

wróć

Fotorelacje

Uroczystość przy pomniku gen. T. Kościuszki w St. Petersburg

6 maja 2018 roku Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy spotkała się przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, był Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Fot. Jola Piatek

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
05-25-2018
Dyżur konsularny w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater
05-26-2018
Piknik Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
05-26-2018
Festiwal „Polska przez wieki”
05-26-2018
Wieczór karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
05-26-2018
Casting do konkursu Miss Polonia CT 2019
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com