Massachusetts

poleć serwis drukuj
Szkołę Języka...

Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z Bostonu reprezentowała Massachusetts na IV Festiwalu Szkół Polonijnych

05-12-2018

22 kwietnia 2018 roku w gościnnych progach Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Adama Mickiewicza w Stamford, CT, odbyła się czwarta edycja „Festiwalu Szkół Polonijnych” organizowanego przez Centralę Polskich Szkół Dokształcających. Tegoroczny festiwal związany był tematycznie z ustanowionymi przez Sejm RP obchodami 100-lecia niepodległości Polski oraz Rokiem Wielkich Polaków, którzy zapisali się w historii naszego kraju.

27 szkół

Celem festiwalu jest przede wszystkim integrowanie polonijnych społeczności szkolnych, promowanie szkół i talentów uczniów poprzez prezentowanie dorobku artystycznego oraz rozwijanie umiejętności językowych młodzieży poprzez muzykę, śpiew i zabawę, a także kształtowanie wartości moralnych, patriotycznych i obywatelskich uczniów, jako ważnego czynnika wychowawczego, integrującego współczesne młode pokolenie Amerykanów – Polaków. Tegoroczny festiwal miał za zadanie pogłębienie wiedzy uczniów o historii ojczyzny i o drodze Polski do odzyskania niepodległości oraz zainteresowanie uczniów życiem i działalnością wybitnych Polaków, a także zwiększenie poczucia tożsamości narodowej.

W festiwalu udział wzięło 27 zrzeszonych w Centrali szkół z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Massachusetts, patronat nad nim objął Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, a sponsorami byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Polish National Tourist Office oraz CPSD.

Urozmaicony program

Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności poprzez muzykę, wiersze, prezentacje multimedialne, prace plastyczne i opowiadania, których fragmenty czytane były przez zaproszonych gości: Rafała Mohra i Omara Sangare – znanych polskich aktorów, z którymi uczniowie polonijnych szkół mieli okazję spotkać się też w poprzednich latach. Festiwal zainaugurował występ chóru „Promyki św. Jana Pawła II” ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie.

13 szkół przygotowało bogate stoiska poświęcone zarówno Ojcom Niepodległości, jak i innym bohaterom zasłużonym na drodze prowadzącej do jej odzyskania. A że jest to także Rok Wielkich Polaków, wśród których znajduje się Zbigniew Herbert, jeden z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku, który w epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia zawsze stał po stronie kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła, który rozumiał patriotyzm, jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpiącymi, a który jest patronem Polskiej Szkoły Dokształcającej w Copiague na Long Island, NY, nie zabrakło też poświęconego jemu stoiska.

Uczyć o Polsce

Biorąc pod uwagę ogrom pracy, jaką uczniowie, nauczyciele i rodzice włożyli w przygotowania do udziału w festiwalu, pomysłowość i zaangażowanie w realizację wybranych projektów, można z całkowitym przekonaniem stwierdzić, że założenia festiwalu zostały zrealizowane. Festiwal był też kontynuacją myśli przewodniej wielkiego Polaka – Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z Ojców Niepodległości: „Będę mówić o Polsce i ludzie będą zmuszeni myśleć o Polsce, a to jest właśnie sposób, dzięki któremu Polska trafi do myśli i czynów ludzi… mówcie o Polsce waszym życzliwym, dobrym przyjaciołom. Powiedzcie im, że hen daleko od waszego kwitnącego (…) kraju żyje w ogromnej nędzy wielki naród. (…) Powiedzcie im, że ten właśnie naród, gdy oni byli w potrzebie, posłał im Kościuszkę i ofiarował Pułaskiego.” Ten naród już nie żyje w nędzy i niewoli od dziesiątków lat, jest kwitnący, wolny i bogaty, ale mówić o nim trzeba, uczyć kolejne pokolenia o jego historii i spuściźnie. Tegoroczny festiwal był jedną z form takiego przekazu, a co tydzień, w setkach polonijnych szkół w całych Stanach Zjednoczonych robią to polonijni nauczyciele, którym należy się za to ogromny ukłon.

Taki ukłon należy się również koordynatorkom festiwalu – prezesom terenowym Centrali: CT – Wioletcie Jusińskiej i NY – Renacie Jujce oraz gospodarzom – nauczycielom i rodzicom PSD im. A. Mickiewicza w Stamford, CT, z jej dyrektorem Kazimierą Ferenc na czele.

Bozena Mahmoud


Jan Kozak – dyrektor Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie:

„Szkołę Języka Polskiego z Bostonu reprezentował chór szkolny „Promyki św. Jana Pawła II”, którego występ otworzył festiwal. W programie koncertu znalazły się pieśni patriotyczne związane z trzema okresami walk o niepodległość Polski. Tym festiwalem oświata polonijna na wschodnim wybrzeżu USA oficjalnie zainaugurowała obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.”

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Chętnych do wspólnego świętowania nadejścia nowego roku w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater było tak wielu, że impreza musiała się odbyć w dwóch salach. Część gości bawiła się w audytorium klubu, pozostali w sali barowej. Zabawa w obydwu salach była wyśmienita, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbali zespół Mirage z Chicago oraz DJ Gram-X, czyli Grzegorz Fryc z Nowego Jorku. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com