Massachusetts

poleć serwis drukuj

Święto Konstytucji 3 Maja w Bostonie

05-11-2018

W uroczystości...
Ceremonia została...
Fot. Barbara...
Fot. Barbara...
Fot. Barbara...
Fot. Barbara...
Fot. Barbara...
Fot. Barbara...
Fot. Barbara...

3 maja, w ramach uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na maszt przed ratuszem w Bostonie została wciągnięta polska flaga. Ceremonia, zainicjowana przez radną miasta Annissę Essaibi George w 2016 r., odbyła się już trzeci rok z rzędu. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych władz oraz członkowie polonijnych organizacji i stowarzyszeń.

Obecni byli m.in.: radne miasta Annissa Essaibi George i Ayanna Pressley, radny Ed Flynn, konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas, prezes Polskiego Klubu w Bostonie Stasia Kacprzak, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie o. Jerzy Żebrowski, weterani oraz członkinie Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP, przedstawiciele Klubu Gazety Polskiej w Bostonie i Kongresu Polonii Amerykańskiej Wschodniego Massachusetts, członkowie zespołu Krakowiak oraz Miss Polonia MA 2018 Joanna Kubiak.

Jako pierwsza głos zabrała inicjatorka ceremonii, radna Annissa Essaibi George. – Cóż za wspaniały dzień na to, by celebrować nasze polskie dziedzictwo, czcząc kolejną rocznicę uchwalenia polskiej Konstytucji 3 Maja – najstarszej w Europie i drugiej, po amerykańskiej, na świecie. Konstytucja ta była nie tylko dokumentem prawnym, ale przede wszystkim wyrazem dążenia polskiego narodu do wolności, przykładem siły ducha i wiary twórców konstytucji w niezależną Polskę – powiedziała. W swoim przemówieniu nawiązała także do niedawnej beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, krakowskiej pielęgniarki, która poświęciła życie dla innych. – To niezwykła postać, jej postawa może stanowić wzór do naśladowania – mówiła. Zauważyła, że zarówno bł. Hannę, jak i twórców ustawy zasadniczej z 1791 r., łączy oddanie dla słusznej sprawy i chęć służenia ojczyźnie. Podkreśliła również, że Polonia stanowi ważną część społeczeństwa oraz dodała, że cieszy się, że Polacy nadal tak licznie są reprezentowani w południowym Bostonie.

Po radnej do zebranych zwrócił się konsul honorowy RP Marek Leśniewski-Laas. Podziękował przedstawicielom władz miasta za zorganizowanie ceremonii oraz Polonii za obecność. Nawiązał do wkładu w historię Polski i USA dwóch generałów – Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego – oraz przypomniał, że Konstytucja 3 Maja zapisała się w historii nie tylko Polski, ale i świata. – Dokument ten był wyrazem solidarności narodu wobec grożącego Polsce niebezpieczeństwa. Dziś również trzeba nam tej solidarności i lojalności sojuszników wobec siebie – stwierdził.

Krótkie przemówienie wygłosił także przedstawiciel weteranów, który ze smutkiem zauważył, że historia Polski obfituje w tragiczne wydarzenia – rozbiory, lata niewoli, dwie wojny światowe, komunistyczna dominacja... Odnosząc się zaś do czasów współczesnych nawiązał do ustawy S.447, której los leży obecnie w rękach prezydenta Trumpa. – Musimy zjednoczyć siły – apelował do zebranych, zauważając jednak, że także polski rząd powinien wykazać się stanowczą postawą w obronie swych interesów.

Po przemówieniach przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” wciągnięto na maszt biało-czerwoną flagę, a uczestnicy ceremonii zostali zaproszeni do ratusza na poczęstunek.

JS

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Chętnych do wspólnego świętowania nadejścia nowego roku w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater było tak wielu, że impreza musiała się odbyć w dwóch salach. Część gości bawiła się w audytorium klubu, pozostali w sali barowej. Zabawa w obydwu salach była wyśmienita, a o oprawę muzyczną wydarzenia zadbali zespół Mirage z Chicago oraz DJ Gram-X, czyli Grzegorz Fryc z Nowego Jorku. Fot. Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
01-18-2019
Występ Marcina Dańca na Polance Klubu Korona
01-19-2019
Zabawa opłatkowa Polskiego Komitetu Parafialnego przy kościele św. Wojciecha
01-19-2019
Zabawa karnawałowa na Polance klubu Korona
01-19-2019
Dyskoteka karnawałowa w Klubie Sobieski w Greenacres
01-19-2019
Zabawa karnawałowa w Parafii św. Stanisława Kostki w Woonsocket
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com