Massachusetts

poleć serwis drukuj
Charytatywny...

Metamorfoza polskiej dzielnicy w Bostonie i niebanalna inicjatywa polskiej agencji nieruchomości

03-01-2018

Metropolia bostońska dynamicznie się rozwija. Zwłaszcza południowy Boston w ostatnich latach przechodzi dużą metamorfozę – powstają nowe firmy, pojawiają się nowe inwestycje, zmienia się także struktura demograficzna dzielnicy. Jak te zmiany oddziałują na rynek nieruchomości i jaki wpływ mają na znajdujący się w sercu południowego Bostonu Polski Trójkąt? O to postanowiliśmy zapytać Rafała Borkiewicza, właściciela agencji nieruchomości Polo Realty LLC, oraz jego współpracownika Szymona Tolaka, którzy aktywnie działają w środowisku polonijnym, a swoją nową inicjatywą „Program 5% Dotacji” udowadniają, że biznes można połączyć z działalnością charytatywną.

„Biały Orzeł”: Przybliżcie proszę czytelnikom, na czym dokładnie polega działalność firmy Polo Realty LLC.

Rafał Borkiewicz: Założyłem tę firmę, a właściwie obie moje firmy, w 2012 r. Polo Realty LLC to agencja nieruchomości, zajmująca się pośrednictwem w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Natomiast w ramach mojej drugiej firmy, Land Mapping, Inc., zajmujemy się świadczeniem usług geodezyjnych. W styczniu 2017 r. dołączył do mnie Szymon Tolak i od tamtej pory razem działamy w branży nieruchomości.

Szymon Tolak: Mam uprawnienia agenta nieruchomości, więc nawiązaliśmy współpracę. Przeszedłem też szkolenie w zakresie usług geodezyjnych.

Czy działalność tych dwóch firm się zazębia?

Rafał: Są to dwie pokrewne branże. Kiedy ktoś kupuje nieruchomość, chce dokładnie wiedzieć, jak przebiegają granice działki lub czy nieruchomość jest obciążona jakimiś służebnościami. Ze względu na naszą działalność geodezyjną mamy dostęp do kompletnej dokumentacji, więc możemy łatwo i szybko sprawdzić stan prawny nieruchomości. Zdarza się też tak, że ktoś chce np. podzielić działkę i zatrudnia nas – jako firmę geodezyjną – do przeprowadzenia tego podziału, a potem zatrudnia nas w ramach drugiej firmy, abyśmy się zajęli sprzedażą wydzielonej działki. W ostatnich latach bardzo popularne staje się tzw. „condominium conversion”, polegające na wydzieleniu w domach jednorodzinnych odrębnych mieszkań. Wtedy my przygotowujemy plany pięter, rzuty lokalu. Często mamy klientów, którzy zamawiają kompletny zakres usług – najpierw przeprowadzamy całą procedurę geodezyjną w ramach Land Mapping, Inc., potem sprzedajemy kondominia jako agencja nieruchomości. W ten sposób klient jest obsłużony kompleksowo, może załatwić formalności od początku do końca. Poza tym, dzięki naszemu doświadczeniu w sprawach geodezyjnych, nasza ekspertyza jest o wiele szersza niż typowego biura nieruchomości.

Na jakim terenie koncentruje się Wasza działalność?

Rafał: Działamy w obrębie metropolii bostońskiej, czyli Boston i okoliczne miasta. Natomiast nasze biuro jest zlokalizowane w samym sercu polskiej dzielnicy w południowym Bostonie.

Czy w ostatnich latach zaobserwowaliście jakieś zmiany zachodzące w tej dzielnicy?

Rafał: Tak, ta dzielnica przechodzi obecnie bardzo dużą transformację. Lata temu była to typowo polska dzielnica, dużo emigrantów z Polski właśnie tu się osiedlało, zatrudniało się w lokalnych przedsiębiorstwach. Teraz przyjezdnych z Polski jest o wiele mniej, zdecydowanie inaczej niż kiedyś kształtuje się też rynek nieruchomości.

Szymon: Południowy Boston ma ogromny potencjał, który jest ciągle rozwijany, jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe. Powstają nowe kompleksy osiedli i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja się utrzyma. Bliskość centrum miasta i nowoczesne budownictwo wpływają na rosnącą popularność tej lokalizacji.

Rafał: Rozwija się też nadbrzeże, powstają nowe firmy, korporacje, pojawiają się nowe inwestycje. To również wpływa na atrakcyjność południowego Bostonu. W związku z tym ceny nieruchomości w ostatnich latach bardzo wzrosły.

Czyli jeśli ktoś ma tu dom, to opłaca się go sprzedać. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o inwestycje?

Rafał: Tak jak wspominałem, często domy przekształcane są w kondominia, a potem te mieszkania można sprzedać – przeciętna cena to ok. pół miliona dolarów. Za tę kwotę można kupić luksusową posiadłość za miastem lub w innej okolicy.

Szymon: Dzięki naszej działalności geodezyjnej wiemy też z dużym wyprzedzeniem, jakie są plany zagospodarowania okolicy, gdzie powstaną budynki mieszkaniowe, a gdzie rozwinie się budownictwo komercyjne. Jeśli chodzi o inwestycje, to jest wiedza kluczowa. Dzięki temu możemy podpowiedzieć coś naszym klientom.

Rafał: Deweloperzy najpierw kontaktują się z geodetami, więc na etapie, gdy jeszcze nic się w danym terenie nie dzieje, my już mamy plany architektoniczne przyszłej nieruchomości. To duży atut w naszej pracy.

Jak te zmiany zachodzące w Polskim Trójkącie wpływają Waszym zdaniem na Polonię?

Rafał: Dzielnica polska bardzo się zmienia i poniekąd jest to skutek wzrostu cen nieruchomości. Starsza Polonia często woli spokój, marzy o własnym ogródku, więc wolą przeprowadzić się za miasto lub w cieplejsze rejony Stanów Zjednoczonych, np. na Florydę. Jest też wiele osób, które decydują się na powrót do Polski. Z drugiej wysokie ceny nieruchomości przekładają się na wysokie ceny wynajmu. Polacy, mając do wyboru mieszkanie w mieście lub dom z kilkoma sypialniami i basenem na przedmieściach, raczej wybierają tę drugą opcję. Tu natomiast wprowadzają się młodzi profesjonaliści, wykształceni, dobrze zarabiający, skupieni na rozwoju swoich karier. Dzielnica polska staje się więc coraz mniej polska, jeśli chodzi o mieszkańców.

Szymon: Jednak biznesy zlokalizowane w Polskim Trójkącie prężnie działają, podobnie jak lokalne organizacje, sobotnia Szkoła Języka Polskiego, polska parafia, Polski Klub. To nadal jest centrum polonijnego życia, a Polonia, nawet jeśli wyprowadzi się za miasto, to jednak tu wraca, by przywieźć dzieci do polskiej szkoły, by wziąć udział w mszy św. po polsku lub zrobić zakupy w polskich sklepach.

A jaki odsetek Waszych klientów stanowią Polacy?

Rafał: Siedziba moich obu firm mieście się w Polskim Trójkącie, obaj aktywnie działamy w polonijnym środowisku i mamy wśród klientów Polaków, ale ogólnie jest to dość zróżnicowana grupa.

Szymon: Polacy czasem bardziej komfortowo czują się posługując się językiem polskim, bo dzięki temu mają pewność, że zrozumiałe są dla nich wszelkie formalności związane z transakcją. A my jesteśmy w sanie zaoferować im kompleksową obsługę po polsku.

Jesteście im w stanie zaoferować coś zupełnie wyjątkowego. Opowiedzcie, na czym polega „Program 5%”?

Szymon: Pomysł pojawił się, gdy Rafał stwierdził, że część wynagrodzenia z kolejnej swojej sfinalizowanej transakcji przeznaczy na donację dla Szkoły Katolickiej im. św. Pawła w Cambridge. Ten pomysł bardzo mi się spodobał i zaproponowałem, że można by tę ideę przekształcić w coś stałego. Zależy nam, żeby przy okazji prowadzenia własnego biznesu być użytecznym dla wspólnoty, dla środowiska, w którym działamy.

Rafał: Tak powstał „Program 5% Dotacji”, w myśl którego po każdej sfinalizowanej transakcji 5% naszego wynagrodzenia przeznaczamy na cel charytatywny, który wybierze nasz klient.

Jakie dokładnie mogą to być cele charytatywne?

Rafał: Może to być szkoła, organizacja lub wspólnota religijna, organizacja non profit posiadająca status 501(c)(3) itp. Musi to być oczywiście cel legalny i charytatywny, reszta zależy od preferencji klienta.

Czy cała kwota musi zostać przeznaczona na jeden cel?

Szymon: To też zależy tylko od klienta, który może zdecydować, że np. 3% przeznacza na jeden cel, a 2% na inny. Po zakończeniu transakcji dokonujemy przelewu zgodnie z dyspozycją klienta. Warto zauważyć, że nasza prowizja jest naliczana od wartości nieruchomości, zatem 5% naszego wynagrodzenia to suma rzędu kilkuset dolarów. Taka donacja może być poważnym zastrzykiem finansowym dla organizacji charytatywnych lub danej szkoły.

Promujecie tę akcję m.in. w Szkole Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie.

Rafał: Gdy zastanawialiśmy się, jakie instytucje chcielibyśmy wesprzeć w ramach tego programu, to braliśmy pod uwagę te, które dużo wnoszą do naszego środowiska i działają na rzecz Polonii. Dlatego przyszła nam na myśl sobotnia Szkoła Języka Polskiego. Trójka moich dzieci uczęszcza do tej placówki, również dorosłe dziś dzieci Szymona kiedyś chodziły do Szkoły Języka Polskiego w Bostonie, więc byłoby miło, gdyby nasi klienci – wśród których może będą rodzice uczniów – zdecydowali o wsparciu właśnie tej szkoły. W każdym razie, chcemy zasygnalizować, że jest taka możliwość, a decyzja oczywiście należy do klientów.

Czy udało się Wam sfinalizować już jakąś transakcję w ramach „Programu 5% Dotacja”?

Szymon: Tak, na początku lutego sfinalizowałem pierwszą transakcję w Programie Charytatywnym 5% Polo Realty LLC. Klientka zdecydowała, że donacja zostanie przekazana do zakonu Sióstr Matki Bożego Miłosierdzia w Bostonie. Przekazanie czeku opiewającego na kwotę 638 dolarów miało miejsce 16 lutego br.

Gratuluję! Czy sądzicie, że inne firmy pójdą za Waszym przykładem?

Rafał: Jesteśmy dumni i podekscytowani tym programem. Czujemy, że to dobry kierunek i będziemy szczęśliwi, jeśli ktoś zdecyduje się wprowadzić w swoim biznesie podobną akcję.

Szymon: Mamy też nadzieję, że dzięki temu programowi pogłębi się więź między nami, naszymi klientami i wspólnotą lokalną, w której działamy. Zachęcamy organizacje i firmy, by poszły w nasze ślady, chcielibyśmy, żeby ta akcja zatoczyła szersze kręgi. Gdyby znalazły się inne biznesy, które wdrożą taki program, moglibyśmy utworzyć stowarzyszenie.

Rafał: Jeśli ktoś byłby zainteresowany, to zapraszamy do kontaktu – chętnie udzielimy szczegółowych informacji!

Dziękuję za rozmowę i powodzenia!

Rozmawiała Joanna Szybiak


Polo Realty LLC
10 Andrew Sq. Suite 201B
South Boston Massachusetts 02127
www.polo-realty.com

wróć
~KRZYSZTOF PROKOP
2018-03-08 04:54:01
Zgłoś do moderacji
BRAWO PANOWIE . SZTOKHOLM POZDRAWIA WAS .k.p. 2018-03-08 +wasze KRÖLEWNY ,PANIE I PANIENKI.

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com