Massachusetts

poleć serwis drukuj
– Cały obecnie...

W 2018 roku polska parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie obchodzić będzie 125-lecie istnienia

02-03-2018

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie jest jedną z etnicznych, polonijnych parafii rzymskokatolickich w Nowej Anglii. Powstała dzięki staraniom polskich imigrantów pod koniec XIX wieku. Formalnie ustanowiona została 2 października 1893 roku.

W listopadzie 1893 roku ks. Jan Chmieliński, pierwszy proboszcz, zakupił ziemię między Dorchester Ave. a Boston St., na której zbudowano kościół parafialny. 15 lipca 1894 r. poświęcono fundament, zaś w niedzielę 18 listopada arcybiskup Williams zadedykował budynek Matce Bożej Częstochowskiej, patronce Polski. W 1973 roku wybuchł pożar w kościele, który dokonał ogromnych zniszczeń. Jednak dzięki poświęceniu parafian świątynia wkrótce została odbudowana i do dziś służy polonijnym wiernym z Bostonu i okolic.

W 2018 roku przypada 125-lecie istnienia polskiej parafii w Bostonie. W związku z tym zapytaliśmy jej obecnego proboszcza, o. Jerzego Żebrowskiego, w jaki sposób celebrowana będzie ta rocznica. – Cały obecnie trwający rok traktujemy jako jubileuszowy. W ciągu najbliższych miesięcy w parafii będą się odbywały różne wydarzenia, które wpiszą się w obchody tej rocznicy. Celebrując ten jubileusz będziemy starali się podkreślać wysiłek naszych przodków, imigrantów, którzy wybudowali ten kościół, ale też trzeba docenić starania tych, którzy na przestrzeni lat dbali i nadal dbają o wspólne, polskie dobro, jakim jest nasza parafia. Pamiętajmy, że to nasz wspólny dom – mówi o. Żebrowski. Dodaje, że główne uroczystości jubileuszowe odbędą się prawdopodobnie jesienią i będą zwieńczeniem całego jubileuszowego roku.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com