Massachusetts

poleć serwis drukuj

Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odwiedzą Stany Zjednoczone

01-31-2018

W dniach 11–24 lutego delegacja gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej, na czele z dyrektorem placówki Karolem Nawrockim, odwiedzi Stany Zjednoczone. Na trasie wizyty znajduje się kilka stanów i kilkanaście miast, między innymi Boston.

Celem wizyty delegacji Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska jest przedstawienie Polonii działalności muzeum, nagranie rozmów z polskimi weteranami II wojny światowej mieszkającymi w USA w celu zarchiwizowania ich relacji dla potomnych oraz zaprezentowanie wystawy pt. „Polacy w armii amerykańskiej”, zwieńczonej dwoma planszami przedstawiającymi historię śp. Michaela Ollisa i por. Karola Cierpicy. Za zaproszenie i koordynację wizyty odpowiedzialny jest Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej działający w Amerykańskiej Częstochowie, któremu przewodniczy Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii.

11 lutego goście z Polski wylądują na lotniku Newark. Stamtąd udadzą się do Nowego Jorku, gdzie następnego dnia w konsulacie RP odbędzie się spotkanie z Polonią. Tematem spotkania będą zmiany, jakie zaszły z muzeum w ubiegłym roku, fakt połączenia placówki z Muzeum na Westerplatte oraz premiera wystawy na temat Polaków walczących w armii amerykańskiej.

13 lutego zaplanowane jest spotkanie w siedzibie zarządu głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz w Polskim Instytucie Kulturalnym w Nowym Jorku. W godzinach popołudniowych delegaci spotkają się z Polonią na Greenpoincie.

Kolejnego dnia przedstawiciele gdańskiego muzeum przyjadą do Bostonu. Po drodze odwiedzą jednak Connecticut, gdzie mają zamiar spotkać się z weteranami: państwem Heleną i Wincentym Knapczykami oraz z o. Łucjanem Królikowskim.

15 lutego w Bostonie odbędzie się spotkanie z Polonią, którego lokalnym organizatorem jest Klub Gazety Polskiej w Bostonie we współpracy z Kongresem Polonii Amerykańskiej Wschodniego Massachusetts.

Podczas kolejnych dni delegaci gościć będą w Pensylwanii i w New Jersey. W piątek (16 lutego) zaplanowane jest spotkanie z Polonią w Domu Polskim w Filadelfii, PA ze specjalnym udziałem konsul honorowej Debbie Majka. W sobotę (17 lutego) natomiast przewidziane jest spotkanie z Polonią w Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.

Goście z Polski w planach mają także zwiedzanie. Odwiedzą m.in. New England Holocaust Memorial, Muzeum Rewolucji Amerykańskiej w Filadelfii, Pacific Aviation Muzeum, będą mieć też okazję zwiedzić Gettysburg i zobaczyć Pearl Harbour. 24 lutego ich dwutygodniowa wizyta dobiegnie końca i z lotniska w Honolulu odlecą do Gdańską.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com