Massachusetts

poleć serwis drukuj

Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odwiedzą Stany Zjednoczone

01-31-2018

W dniach 11–24 lutego delegacja gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej, na czele z dyrektorem placówki Karolem Nawrockim, odwiedzi Stany Zjednoczone. Na trasie wizyty znajduje się kilka stanów i kilkanaście miast, między innymi Boston.

Celem wizyty delegacji Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska jest przedstawienie Polonii działalności muzeum, nagranie rozmów z polskimi weteranami II wojny światowej mieszkającymi w USA w celu zarchiwizowania ich relacji dla potomnych oraz zaprezentowanie wystawy pt. „Polacy w armii amerykańskiej”, zwieńczonej dwoma planszami przedstawiającymi historię śp. Michaela Ollisa i por. Karola Cierpicy. Za zaproszenie i koordynację wizyty odpowiedzialny jest Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej działający w Amerykańskiej Częstochowie, któremu przewodniczy Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii.

11 lutego goście z Polski wylądują na lotniku Newark. Stamtąd udadzą się do Nowego Jorku, gdzie następnego dnia w konsulacie RP odbędzie się spotkanie z Polonią. Tematem spotkania będą zmiany, jakie zaszły z muzeum w ubiegłym roku, fakt połączenia placówki z Muzeum na Westerplatte oraz premiera wystawy na temat Polaków walczących w armii amerykańskiej.

13 lutego zaplanowane jest spotkanie w siedzibie zarządu głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz w Polskim Instytucie Kulturalnym w Nowym Jorku. W godzinach popołudniowych delegaci spotkają się z Polonią na Greenpoincie.

Kolejnego dnia przedstawiciele gdańskiego muzeum przyjadą do Bostonu. Po drodze odwiedzą jednak Connecticut, gdzie mają zamiar spotkać się z weteranami: państwem Heleną i Wincentym Knapczykami oraz z o. Łucjanem Królikowskim.

15 lutego w Bostonie odbędzie się spotkanie z Polonią, którego lokalnym organizatorem jest Klub Gazety Polskiej w Bostonie we współpracy z Kongresem Polonii Amerykańskiej Wschodniego Massachusetts.

Podczas kolejnych dni delegaci gościć będą w Pensylwanii i w New Jersey. W piątek (16 lutego) zaplanowane jest spotkanie z Polonią w Domu Polskim w Filadelfii, PA ze specjalnym udziałem konsul honorowej Debbie Majka. W sobotę (17 lutego) natomiast przewidziane jest spotkanie z Polonią w Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.

Goście z Polski w planach mają także zwiedzanie. Odwiedzą m.in. New England Holocaust Memorial, Muzeum Rewolucji Amerykańskiej w Filadelfii, Pacific Aviation Muzeum, będą mieć też okazję zwiedzić Gettysburg i zobaczyć Pearl Harbour. 24 lutego ich dwutygodniowa wizyta dobiegnie końca i z lotniska w Honolulu odlecą do Gdańską.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Uroczystość przy pomniku gen. T. Kościuszki w St. Petersburg

6 maja 2018 roku Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy spotkała się przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, był Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Fot. Jola Piatek

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
05-25-2018
Dyżur konsularny w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater
05-26-2018
Piknik Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
05-26-2018
Festiwal „Polska przez wieki”
05-26-2018
Wieczór karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
05-26-2018
Casting do konkursu Miss Polonia CT 2019
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com