Massachusetts

poleć serwis drukuj

Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odwiedzą Stany Zjednoczone

01-31-2018

W dniach 11–24 lutego delegacja gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej, na czele z dyrektorem placówki Karolem Nawrockim, odwiedzi Stany Zjednoczone. Na trasie wizyty znajduje się kilka stanów i kilkanaście miast, między innymi Boston.

Celem wizyty delegacji Muzeum II Wojny Światowej z Gdańska jest przedstawienie Polonii działalności muzeum, nagranie rozmów z polskimi weteranami II wojny światowej mieszkającymi w USA w celu zarchiwizowania ich relacji dla potomnych oraz zaprezentowanie wystawy pt. „Polacy w armii amerykańskiej”, zwieńczonej dwoma planszami przedstawiającymi historię śp. Michaela Ollisa i por. Karola Cierpicy. Za zaproszenie i koordynację wizyty odpowiedzialny jest Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej działający w Amerykańskiej Częstochowie, któremu przewodniczy Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii.

11 lutego goście z Polski wylądują na lotniku Newark. Stamtąd udadzą się do Nowego Jorku, gdzie następnego dnia w konsulacie RP odbędzie się spotkanie z Polonią. Tematem spotkania będą zmiany, jakie zaszły z muzeum w ubiegłym roku, fakt połączenia placówki z Muzeum na Westerplatte oraz premiera wystawy na temat Polaków walczących w armii amerykańskiej.

13 lutego zaplanowane jest spotkanie w siedzibie zarządu głównego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz w Polskim Instytucie Kulturalnym w Nowym Jorku. W godzinach popołudniowych delegaci spotkają się z Polonią na Greenpoincie.

Kolejnego dnia przedstawiciele gdańskiego muzeum przyjadą do Bostonu. Po drodze odwiedzą jednak Connecticut, gdzie mają zamiar spotkać się z weteranami: państwem Heleną i Wincentym Knapczykami oraz z o. Łucjanem Królikowskim.

15 lutego w Bostonie odbędzie się spotkanie z Polonią, którego lokalnym organizatorem jest Klub Gazety Polskiej w Bostonie we współpracy z Kongresem Polonii Amerykańskiej Wschodniego Massachusetts.

Podczas kolejnych dni delegaci gościć będą w Pensylwanii i w New Jersey. W piątek (16 lutego) zaplanowane jest spotkanie z Polonią w Domu Polskim w Filadelfii, PA ze specjalnym udziałem konsul honorowej Debbie Majka. W sobotę (17 lutego) natomiast przewidziane jest spotkanie z Polonią w Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ.

Goście z Polski w planach mają także zwiedzanie. Odwiedzą m.in. New England Holocaust Memorial, Muzeum Rewolucji Amerykańskiej w Filadelfii, Pacific Aviation Muzeum, będą mieć też okazję zwiedzić Gettysburg i zobaczyć Pearl Harbour. 24 lutego ich dwutygodniowa wizyta dobiegnie końca i z lotniska w Honolulu odlecą do Gdańską.

opr. JS

wróć

Fotorelacje

Zabawa karnawałowa Sobotniej Szkoły Języka Polskiego z Indian Orchard

W sobotę 10 lutego na parkiecie w Parku Piłsudskiego w Holyoke można było dostrzec zarówno eleganckie kreacje, jak i koszule w kratę i kowbojskie kapelusze. Motywem przewodnim zabawy zorganizowanej w tym roku przez Sobotnią Szkołę Języka Polskiego z Indian Orchard był Dziki Zachód i niektórzy z ochotą wczuli się w ten klimat. Fot. Jan Wójcik

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-24-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre
02-24-2018
Akcja „Bo lubię język polski” w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby
02-24-2018
Koncert charytatywny „Polonia razem dla Leny Cholewy”
02-24-2018
Polskie Derby w Albany
02-24-2018
Film „Przesłuchanie” w Film Noir Cinema
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com