Massachusetts

poleć serwis drukuj
Podczas...

Koncert kolęd w Bazylice św. Józefa w Webster

01-25-2018

Polskie kolędy od wieków są istotnym elementem polskiej religijnej tożsamości narodowej. Ich bogaty zbiór jest jednym z najliczniejszych w skali świata. Nie dziwi więc fakt, że pomimo upływu liturgicznego okresu Narodzenia Pańskiego, w polskich kościołach kolędy wybrzmiewają aż do 2 lutego, zarówno podczas mszy i nabożeństw, jak też podczas różnych koncertów kolędowych. Jeden z takich koncertów odbył się w niedzielę 21 stycznia w Bazylice św. Józefa w Webster.

Trzy chóry

Podczas tegorocznego koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać chórów z trzech parafii polonijnych w stanie Massachusetts: z Bostonu, połączonych chórów z Worcester i Dudley oraz chóru gospodarzy, czyli z Webster. Zaprezentowany program to różnorodne opracowania polskich kolęd – zarówno tych popularnych, jak i mniej znanych. W klasycznym układzie czterogłosowym a capella zaprezentowały się chóry z Bostonu pod dyrekcją Marty Saletnik oraz z Webster, po raz pierwszy pod dyrekcją Karola Jaje. Edward Smreczak, dyrygent chóru z Worcester oraz autor aranżacji wykonywanych przez swoich chórzystów kolęd, postawił na prezentację z instrumentami, jakimi były: syntezator, akordeon oraz flet. Jedna z aranżacji – pastorałki „We wish you a merry Christmas” z tłumaczeniem na język polski przygotowanym przez Annę i Edwarda Smreczaków, zawierała także humorystyczne wstawki adresowane do gospodarzy, na czele z proboszczem parafii w Webster.

Polskie kolędy

Prowadząca koncert – Małgorzata Kicilińska – przedstawiała pokrótce historię kolęd polskich, jak również podkreślała wyjątkowość polskich tradycji świątecznych. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem przez wszystkie chóry staropolskiej kolędy „Nuż my dziś krześcijani”, zaś następnie, wspólnie ze zgromadzoną publicznością, wykonana została kolęda „Wśród nocnej ciszy”, która, jak podkreślała prowadząca koncert, jest pierwszą pieśnią rozpoczynającą mszę świętą o północy, zwaną „Pasterką”.

Po koncercie członkowie wszystkich chórów zgromadzili się w kafeterii Szkoły św. Józefa na wspólnym obiedzie. Była to okazja do odnowienia kontaktów, wymiany doświadczeń i świętowania Bożego Narodzenia w muzycznym gronie. Wszyscy wyrazili chęć spotkania się na następnym koncercie kolęd w przyszłym roku.

Karol Jaje


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,867.html

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com