Massachusetts

poleć serwis drukuj
Podczas...

Koncert kolęd w Bazylice św. Józefa w Webster

01-25-2018

Polskie kolędy od wieków są istotnym elementem polskiej religijnej tożsamości narodowej. Ich bogaty zbiór jest jednym z najliczniejszych w skali świata. Nie dziwi więc fakt, że pomimo upływu liturgicznego okresu Narodzenia Pańskiego, w polskich kościołach kolędy wybrzmiewają aż do 2 lutego, zarówno podczas mszy i nabożeństw, jak też podczas różnych koncertów kolędowych. Jeden z takich koncertów odbył się w niedzielę 21 stycznia w Bazylice św. Józefa w Webster.

Trzy chóry

Podczas tegorocznego koncertu licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać chórów z trzech parafii polonijnych w stanie Massachusetts: z Bostonu, połączonych chórów z Worcester i Dudley oraz chóru gospodarzy, czyli z Webster. Zaprezentowany program to różnorodne opracowania polskich kolęd – zarówno tych popularnych, jak i mniej znanych. W klasycznym układzie czterogłosowym a capella zaprezentowały się chóry z Bostonu pod dyrekcją Marty Saletnik oraz z Webster, po raz pierwszy pod dyrekcją Karola Jaje. Edward Smreczak, dyrygent chóru z Worcester oraz autor aranżacji wykonywanych przez swoich chórzystów kolęd, postawił na prezentację z instrumentami, jakimi były: syntezator, akordeon oraz flet. Jedna z aranżacji – pastorałki „We wish you a merry Christmas” z tłumaczeniem na język polski przygotowanym przez Annę i Edwarda Smreczaków, zawierała także humorystyczne wstawki adresowane do gospodarzy, na czele z proboszczem parafii w Webster.

Polskie kolędy

Prowadząca koncert – Małgorzata Kicilińska – przedstawiała pokrótce historię kolęd polskich, jak również podkreślała wyjątkowość polskich tradycji świątecznych. Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem przez wszystkie chóry staropolskiej kolędy „Nuż my dziś krześcijani”, zaś następnie, wspólnie ze zgromadzoną publicznością, wykonana została kolęda „Wśród nocnej ciszy”, która, jak podkreślała prowadząca koncert, jest pierwszą pieśnią rozpoczynającą mszę świętą o północy, zwaną „Pasterką”.

Po koncercie członkowie wszystkich chórów zgromadzili się w kafeterii Szkoły św. Józefa na wspólnym obiedzie. Była to okazja do odnowienia kontaktów, wymiany doświadczeń i świętowania Bożego Narodzenia w muzycznym gronie. Wszyscy wyrazili chęć spotkania się na następnym koncercie kolęd w przyszłym roku.

Karol Jaje


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,867.html

wróć

Fotorelacje

„Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…”

Sztuka pt. „Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…” przygotowana przez artystów z Teatru Wyobraźni Novum wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl ten prezentowany był w dwóch odsłonach: swoją premierę miał 4 listopada w Polskim Domu Narodowym w Hartford, natomiast pokaz finałowy odbył się 11 listopada w Trinity-on-Main w New Britain. Fot. Kinga Kościuk-Sejdor

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-20-2018
Film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” w Ritz V Movie Theater
11-21-2018
Gala bokserska w Dorchester
11-22-2018
Obiad z okazji Święta Dziękczynienia w Klubie „Sobieski”
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika w Ft. Lauderdale
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika z zespołem i solistami w Klubie Polonez w North Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com