Massachusetts

poleć serwis drukuj
Od lewej: Edward...

Weterański opłatek w Bostonie

01-21-2018

W sobotę 13 stycznia w siedzibie Placówki #37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Wzięli w nim udział weterani i członkinie Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP z Bostonu, przedstawiciele lokalnych polonijnych organizacji oraz goście z Connecticut.

Tradycyjne spotkanie

W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób, wśród których byli obaj duszpasterze z polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie: o. Jerzy Żebrowski i o. Andrzej Treder oraz reprezentanci Kongresu Polonii Amerykańskiej Wschodniego Massachusetts – prezes Wiesław Wierzbowski i Barbara Bilińska Bolec, pełniąca funkcję jednego z dyrektorów krajowych. Obecny był także redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec.

Weterański opłatek tradycyjnie rozpoczął się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził o. Jerzy Żebrowski, kapelan Pl. #37 SWAP. Następnie czterem osobom wręczono Miecze Hallerowskie, czyli pamiątkowe odznaki przyznawane pierwotnie żołnierzom Armii Polskiej we Francji w okresie II Rzeczypospolitej przez Zarząd Związku Hallerczyków, a aktualnie zasłużonym kombatantom, przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Odznaczenia oraz dyplomy nadania odznaki wręczył komendant IV Okręgu SWAP Ryszard Supiński. Wyróżnieni nimi zostali: Jerzy Cholewiński, Edward Leskow, Jerzy Wiktorowski i Marian Zięba.

Szczytny cel

W programie spotkania była jak co roku loteria, przeprowadzono także zbiórkę na rzecz dzieci przebywających w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach w Polsce. – Udało nam się zebrać sporą sumę, będziemy mogli wysłać im czek opiewający na kwotę 1,000 dolarów – poinformował Zdzisław Makarewicz, zastępca komendanta bostońskiej placówki weteranów.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Ryszard Konarski. Skoczne melodie, wygrywane przez niego na akordeonie, zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy i śpiewania. W pewnym momencie zaintonowano także „Sto lat” dla Stanisława Konarskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, który mieszka w Bostonie i mimo zaawansowanego wieku regularnie uczestniczy w polonijnych wydarzeniach. Pan Stanisław setne urodziny będzie świętował w przyszłym roku.

Goście z Connecticut

W spotkaniu opłatkowym w Bostonie wzięli też udział weterani z Connecticut  – w sumie 16 osób.

Okręg IV SWAP obejmuje swym zasięgiem cztery placówki weterańskie, trzy z Connecticut: Pl. #24 w Bridgeport, Pl. #111 w New Britain i Pl. #119 w Hartford oraz Pl. #37 w Bostonie. Tydzień temu mieliśmy weterański opłatek w New Britain, w którym uczestniczyli weterani z Bostonu, dziś zatem przyjechaliśmy z rewizytą – wyjaśnia komendant IV Okręgu SWAP Ryszard Supiński. – Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni. Atmosfera spotkania jest bardzo przyjemna, świąteczna – dodaje.

Po raz pierwszy uczestniczę w spotkaniu opłatkowym u kolegów weteranów w Bostonie. Piękna impreza i bardzo mili, przyjacielsko nastawieni ludzie – stwierdził Andrzej Budnik z Pl. #119 w Hartford. – Nasza placówka jest dość mała, ale staramy się działać i popierać wszelkie polonijne inicjatywy, współpracujemy też z harcerstwem w Hartford, m.in. udostępniając im pomieszczenie na zbiórki. To ważne, aby podtrzymywać kontakty między polonijnymi stowarzyszeniami. Musimy razem dbać o to, by nasze polskie tradycje nie zginęły i żebyśmy mogli przekazać je następnym pokoleniom – dodał.

100-lecie „Błękitnej Armii”

Już wkrótce Pl. #37 w Bostonie będzie gospodarzem innego, ważnego wydarzenia. W kwietniu w Bostonie odbędzie się zjazd SWAP z okazji 100-lecia Armii gen. Hallera. W związku z tym jubileuszem Paweł Markiewicz ofiarował Placówce #37 pamiątkowy album – biografię gen. Józefa Hallera. Paweł Markiewicz, absolwent Uniwersytetu Harvarda na kierunku historia Europy środkowo-wschodniej, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. – W swojej pracy doktorskiej koncentruję się na tematyce kolaboracji niemiecko-ukraińskiej na terenie okupowanej Polski podczas II wojny światowej – wyjaśnia. Jak twierdzi, świadomość historyczna odgrywa wielką rolę w kształtowaniu współczesności i ma duże znaczenie także dla przyszłości. – Dlatego trzeba doceniać misję realizowaną przez stowarzyszenia weterańskie, które podtrzymują pamięć o ważnych rocznicach i poprzez organizację różnych uroczystości propagują wiedzę o historycznych wydarzeniach – konkluduje.

opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,862.html

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com