Massachusetts

poleć serwis drukuj
Od lewej: Edward...

Weterański opłatek w Bostonie

01-21-2018

W sobotę 13 stycznia w siedzibie Placówki #37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Wzięli w nim udział weterani i członkinie Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP z Bostonu, przedstawiciele lokalnych polonijnych organizacji oraz goście z Connecticut.

Tradycyjne spotkanie

W spotkaniu uczestniczyło około 50 osób, wśród których byli obaj duszpasterze z polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie: o. Jerzy Żebrowski i o. Andrzej Treder oraz reprezentanci Kongresu Polonii Amerykańskiej Wschodniego Massachusetts – prezes Wiesław Wierzbowski i Barbara Bilińska Bolec, pełniąca funkcję jednego z dyrektorów krajowych. Obecny był także redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec.

Weterański opłatek tradycyjnie rozpoczął się od wspólnej modlitwy, którą poprowadził o. Jerzy Żebrowski, kapelan Pl. #37 SWAP. Następnie czterem osobom wręczono Miecze Hallerowskie, czyli pamiątkowe odznaki przyznawane pierwotnie żołnierzom Armii Polskiej we Francji w okresie II Rzeczypospolitej przez Zarząd Związku Hallerczyków, a aktualnie zasłużonym kombatantom, przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Odznaczenia oraz dyplomy nadania odznaki wręczył komendant IV Okręgu SWAP Ryszard Supiński. Wyróżnieni nimi zostali: Jerzy Cholewiński, Edward Leskow, Jerzy Wiktorowski i Marian Zięba.

Szczytny cel

W programie spotkania była jak co roku loteria, przeprowadzono także zbiórkę na rzecz dzieci przebywających w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach w Polsce. – Udało nam się zebrać sporą sumę, będziemy mogli wysłać im czek opiewający na kwotę 1,000 dolarów – poinformował Zdzisław Makarewicz, zastępca komendanta bostońskiej placówki weteranów.

O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Ryszard Konarski. Skoczne melodie, wygrywane przez niego na akordeonie, zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy i śpiewania. W pewnym momencie zaintonowano także „Sto lat” dla Stanisława Konarskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, który mieszka w Bostonie i mimo zaawansowanego wieku regularnie uczestniczy w polonijnych wydarzeniach. Pan Stanisław setne urodziny będzie świętował w przyszłym roku.

Goście z Connecticut

W spotkaniu opłatkowym w Bostonie wzięli też udział weterani z Connecticut  – w sumie 16 osób.

Okręg IV SWAP obejmuje swym zasięgiem cztery placówki weterańskie, trzy z Connecticut: Pl. #24 w Bridgeport, Pl. #111 w New Britain i Pl. #119 w Hartford oraz Pl. #37 w Bostonie. Tydzień temu mieliśmy weterański opłatek w New Britain, w którym uczestniczyli weterani z Bostonu, dziś zatem przyjechaliśmy z rewizytą – wyjaśnia komendant IV Okręgu SWAP Ryszard Supiński. – Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni. Atmosfera spotkania jest bardzo przyjemna, świąteczna – dodaje.

Po raz pierwszy uczestniczę w spotkaniu opłatkowym u kolegów weteranów w Bostonie. Piękna impreza i bardzo mili, przyjacielsko nastawieni ludzie – stwierdził Andrzej Budnik z Pl. #119 w Hartford. – Nasza placówka jest dość mała, ale staramy się działać i popierać wszelkie polonijne inicjatywy, współpracujemy też z harcerstwem w Hartford, m.in. udostępniając im pomieszczenie na zbiórki. To ważne, aby podtrzymywać kontakty między polonijnymi stowarzyszeniami. Musimy razem dbać o to, by nasze polskie tradycje nie zginęły i żebyśmy mogli przekazać je następnym pokoleniom – dodał.

100-lecie „Błękitnej Armii”

Już wkrótce Pl. #37 w Bostonie będzie gospodarzem innego, ważnego wydarzenia. W kwietniu w Bostonie odbędzie się zjazd SWAP z okazji 100-lecia Armii gen. Hallera. W związku z tym jubileuszem Paweł Markiewicz ofiarował Placówce #37 pamiątkowy album – biografię gen. Józefa Hallera. Paweł Markiewicz, absolwent Uniwersytetu Harvarda na kierunku historia Europy środkowo-wschodniej, obecnie kończy studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim. – W swojej pracy doktorskiej koncentruję się na tematyce kolaboracji niemiecko-ukraińskiej na terenie okupowanej Polski podczas II wojny światowej – wyjaśnia. Jak twierdzi, świadomość historyczna odgrywa wielką rolę w kształtowaniu współczesności i ma duże znaczenie także dla przyszłości. – Dlatego trzeba doceniać misję realizowaną przez stowarzyszenia weterańskie, które podtrzymują pamięć o ważnych rocznicach i poprzez organizację różnych uroczystości propagują wiedzę o historycznych wydarzeniach – konkluduje.

opr. JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,862.html

wróć

Fotorelacje

„Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…”

Sztuka pt. „Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…” przygotowana przez artystów z Teatru Wyobraźni Novum wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl ten prezentowany był w dwóch odsłonach: swoją premierę miał 4 listopada w Polskim Domu Narodowym w Hartford, natomiast pokaz finałowy odbył się 11 listopada w Trinity-on-Main w New Britain. Fot. Kinga Kościuk-Sejdor

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
11-20-2018
Film „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” w Ritz V Movie Theater
11-21-2018
Gala bokserska w Dorchester
11-22-2018
Obiad z okazji Święta Dziękczynienia w Klubie „Sobieski”
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika w Ft. Lauderdale
11-23-2018
Koncert Piotra Rubika z zespołem i solistami w Klubie Polonez w North Lauderdale
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com