Massachusetts

poleć serwis drukuj
Inicjatorem akcji...

Dzień Polski na Cape Cod

01-03-2018

Dzień Polski na Cape Cod to impreza mająca na celu zebranie funduszy na pomoc dla Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, czyli polonijnego liceum, w którym uczy się młodzież polskiego pochodzenia z krajów byłego Związku Radzieckiego. Akcja, której inicjatorem jest ks. Marek Chmurski, odbyła się na półwyspie po raz trzeci. Miejscem tegorocznego spotkania było centrum parafialne przy kościele Chrystusa Króla w Mashpee, w której to parafii ks. Marek pełni obecnie posługę.

Szczytny cel

Tegoroczny Dzień Polski odbył się 16 grudnia. – W związku z moją sytuacją osobistą i koniecznością wyjazdu do Polski termin imprezy został przesunięty z miesięcy letnich na grudzień. Zostało to zorganizowane w tym roku dość spontanicznie, ale jednak akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i udało nam się zebrać prawie 3,000 dolarów dla Kolegium św. S. Kostki w Warszawie, w którym uczy się polonijna młodzież ze wschodu – wyjaśnia ks. Marek Chmurski.

To mój pierwszy rok w tej parafii, więc wszystko jest tu jeszcze dla mnie nowe. To amerykańska parafia, więc dla moich parafian idea tej szkoły w Warszawie była też całkiem nieznana. Jednak wykazali duże zainteresowanie tym projektem i licznie przyszli na spotkanie – cieszy się ks. Marek.

Spotkanie, przygotowane w formie lunchu, rozpoczęło się o godz. 11:00 rano. Wzięło w nim udział około 120 osób. – Wszyscy chwalili polskie jedzenie, zwłaszcza ciasta i ciasteczka. Uczestnicy spotkania otrzymali od nas informatory o Liceum Polonijnym – Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie i dodatkowo informatory turystyczne o Polsce. Wielu z obecnych na spotkaniu Amerykanów mówiło nam, że odwiedzili już kiedyś Polskę lub wybierają się do Polski. Wszyscy chętnie składali donacje na rzecz Kolegium – mówi Andrzej Prończuk, prezes Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie, która od kilku lat regularnie wspiera polonijne liceum. – Warto podkreślić wielki talent ks. Marka Chmurskiego, który potrafi motywować Amerykanów do popierania spraw polskich, w tym przypadku sprawy Liceum Polonijnego w Warszawie! – dodaje pan Andrzej.

Spotkanie udało się dzięki pomocy wspaniałych ludzi. Szczególnie chciałbym podziękować pani Stasi Kosteckiej, która zrobiła pierogi i gołąbki. Bardzo mnie ucieszyła także obecność moich polskich i amerykańskich znajomych i przyjaciół z poprzednich parafii, w których pełniłem posługi. Cieszę się też, że razem z panem Andrzejem Prończukiem, panem Szymonem Tolakiem i z całą Fundacją Kultury Polskiej w Bostonie możemy wspierać ten szlachetny cel, jakim jest pomoc potomkom Polaków z byłych republik radzieckich – twierdzi ks. Chmurski.

Pomóż i Ty!

W Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie uczą się dzieci i młodzież polskiego pochodzenia z krajów byłego Związku Radzieckiego. Ich przodkowie znaleźli się poza granicami Polski bez własnej woli, na skutek wywózek na wschód lub w wyniku zmiany granic po wojnie. Jednak mimo trudnych warunków i często też prześladowań nie zatracili narodowej tożsamości i przekazali patriotyzm i miłość do utraconej ojczyzny młodemu pokoleniu. Polonijne liceum zapewnia swoim uczniom zakwaterowanie, opiekę i edukację na bardzo wysokim poziomie. Osoby przyjmowane do szkoły muszą wykazać się dobrymi wynikami w nauce, nienagannym zachowaniem i działalnością na rzecz polskiej społeczności w kraju, z którego pochodzą.

Łącznie w 2017 roku zebraliśmy i wysłaliśmy na wsparcie Kolegium 13,500 dolarów – informuje prezes Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie, zachęcając do wspierania szkoły zarówno podczas organizowanych imprez charytatywnych, jak i rozważając objęcie mecenatem konkretnego ucznia.

Więcej o sposobach pomocy szkole i jej uczniom można dowiedzieć się, wchodząc na stronę internetową: www.witajciewdomu.pl.

JS

wróć
~Barbara
2018-01-07 19:13:11
Zgłoś do moderacji
Piękna inicjatywa.

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-20-2018
Koncert Krzysztofa Medyny i Adama Makowicza
07-21-2018
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-21-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater
07-21-2018
Kongres 60 milionów – edycja Buffalo
07-21-2018
Turniej tenisa stołowego w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com