Massachusetts

poleć serwis drukuj
W obchodach Święta...

Weterani i Polonia w Bostonie uczcili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

12-06-2017

W niedzielę 12 listopada z inicjatywy Pl. #37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie dalsza część uroczystości miała miejsce w placówce weterańskiej.

Ważne rocznice

W uroczystości udział wzięli m.in. konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej we Wschodnim Massachusetts Wiesław Wierzbowski, prezes Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie Andrzej Prończuk, redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec. Oprócz weteranów z Pl. #37 SWAP w Bostonie i członkiń Korpusu Pomocniczego Pań obecni byli też weterani z Chelsea i z Lawrence. Wyżej wymienionych gości, a także członków organizacji polonijnych i parafian w imieniu weteranów przywitał Marek Stasiewicz.

 Podczas dzisiejszej uroczystości obchodzimy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – oznajmił Marek Stasiewicz, po czym przypomniał ważne daty i wydarzenia związane z utratą i odzyskaniem niezależnego bytu przez naszą ojczyznę. – W tym procesie narodowowyzwoleńczym ogromną rolę odegrał marszałek Józef Piłsudski – stwierdził, nadmieniając, że po raz pierwszy święto niepodległości obchodzone było w 1920 roku, zaś w 1937 roku zostało ustanowione świętem narodowym. – Obchody Święta Niepodległości łączą nas, Polaków, mieszkających w kraju i za granicą – podsumował, na zakończenie przypominając o jeszcze jednej ważnej rocznicy. – Obchodzimy również 100-lecie powstania Błękitnej Armii. 100 lat temu z Bostonu wyjechali pierwsi ochotnicy do armii gen. Hallera. To był także początek naszej organizacji – powiedział, nawiązując do początków istnienia Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Wolność jest w nas!

Celebransem uroczystej mszy św. był o. Jerzy Żebrowski, proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej, a zarazem kapelan Pl. #37 SWAP. – W historii naszego narodu wiele jest momentów tragicznych. Jednak mądry naród zawsze dąży do prawdy. Musimy bronić prawdy historycznej! Tak jak kiedyś żołnierze na froncie bronili ojczyzny, tak dziś my, Polacy na całym świecie, mamy obowiązek bronić wartości, które legły u podstaw tworzenia się i przetrwania naszego narodu. (…) Musimy bronić naszej wolności, pamiętając, że wolność nie jest dana na zawsze – mówił podczas homilii. O. Żebrowski przypomniał również nazwiska wielkich Polaków, którzy odegrali znaczącą rolę w kształtowaniu losów świata. – Możemy być dumni, że pochodzimy z narodu, z którego wyszło tak wielu wspaniałych rodaków. Św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, kard. Wyszyński – przykłady można mnożyć. Łączyła ich niezłomna wiara w Boga. Bądźcie wolni w duchu, a nikt was nie pokona! – apelował, dodając: „Mówmy prawdę i brońmy prawdy. Bóg – Honor – Ojczyzna to wartości głęboko zakorzenione w sercu każdego Polaka. Jeśli nadal tak będzie, to nasza ojczyzna będzie wielka”.

Po mszy św. weterani i goście udali się do placówki weterańskiej na poczęstunek. Tam też miało miejsce kolejne ważne wydarzenie. Zarząd główny SWAP ufundował specjalne odznaczenie na 100-lecie Błękitnej Armii. Podczas spotkania odznaczenie to wręczono konsulowi honorowemu Markowi Leśniewskiemu-Laas, który znalazł się tym samym w pierwszej dziesiątce uhonorowanych osób.

JS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,824.html

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com