Massachusetts

poleć serwis drukuj
Zabytkowy budynek...

Walka o polski kościół w Holyoke nadal trwa!

10-01-2017

Mater Dolorosa Church w Holyoke został wybudowany przez polskich imigrantów 116 lat temu. Budynek wzniesiono na terenie stanowiącym własność polskiej społeczności, jednak aby mógł być konsekrowany i służyć jako świątynia, musiał formalnie stanowić własność Kościoła.

Dlatego w 1901 r. za symbolicznego dolara sprzedano go diecezji Springfield. W 2011 r. władze diecezjalne podjęły decyzję o zlikwidowaniu polskiej parafii i zamknięciu kościoła, który od tamtej pory stoi nieużywany. Od tamtej pory trwa też walka o ocalenie świątyni, która w ciągu ostatniego roku, odkąd władze diecezjalne wystąpiły o pozwolenie na rozbiórkę budynku, stała się naprawdę dramatyczna. Obecnie (stan na dzień oddania gazety do druku) stowarzyszenie Mater Dolorosa Church Preservation Society of Holyoke, Inc. prowadzi rozmowy z diecezją na temat możliwości wykupienia budynku, który w zamyśle miałby służyć jako polonijne centrum kulturalne. Jednocześnie stara się zmobilizować ludzi, aby zadeklarowali kwoty, jakie byliby gotowi wpłacić w razie, gdyby rozmowy zakończyły się powodzeniem. Stowarzyszenie szuka też osób, które podjęłyby się przeprowadzenia koniecznych remontów w budynku, jeśli uda się go ocalić.

Ale czy ta misja skończy się powodzeniem? 1 października mija czas, na jaki została odroczona rozbiórka. Najprawdopodobniej jeśli do tego dnia negocjacje z diecezją nie znajdą szczęśliwego finału, budynek zostanie zrównany z ziemią.

JS

wróć

Fotorelacje

Wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński w USA

– To była krótka, ale bardzo intensywna wizyta – mówi o pobycie wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych konsul Sabina Klimek z Wydziału Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. W dniach 19-22 listopada minister odbył w Bostonie, Nowym Jorku oraz Waszyngtonie szereg spotkań z inwestorami oraz przedstawicielami administracji amerykańskiej. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com