Massachusetts

poleć serwis drukuj
O. Jerzy Żebrowski...

Polonijne dożynki w Bostonie – tradycyjne polskie święto pełne dobrej zabawy

10-01-2017

W niedzielę 17 września odbyły się polonijne dożynki w Bostonie. Pogoda dopisała, podobnie jak uczestnicy, którzy licznie przybyli i… dobrze się bawili!

Dożynki rozpoczęły się o godz. 10:00 uroczystą mszą świętą, odprawioną w dwóch językach – polskim i angielskim – w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Dalszy ciąg miał miejsce na przykościelnym placu, na którym ustawiono scenę oraz liczne stoiska gastronomiczne oraz promocyjne różnych firm i organizacji. Była też przygotowana specjalna strefa zabawy dla dzieci, a o atrakcje dla najmłodszych zadbali wolontariusze ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. Imprezę, podobnie jak rok temu, prowadzili Rafał Borkiewicz i Celina Warot. Jednym z punktów programu dożynek tradycyjnie już był występ zespołu „Krakowiak”. Gościem honorowym tegorocznych dożynek był, podobnie jak rok temu, Ray Flynn – trzykrotny burmistrz Bostonu i ambasador USA w Watykanie. Towarzyszył mu syn Ed Flynn, ubiegający się o miejsce w radzie miasta. Obecny był też konsul honorowy Marek Leśniewski-Laas oraz Miss Polonia Massachusetts 2018 Joanna Kubiak.

To wielka przyjemność móc tu być znowu z wami. Jestem dumny z relacji, jaką udało mi się zbudować z polską społecznością. Uważam, że historia Polski – wasza historia – jest godna podziwu. To historia wiary i odwagi. Kiedy myślę o tym, co Polacy przeszli podczas II wojny światowej i w latach komunizmu, myślę, że naród polski należy do najwspanialszych i najodważniejszych na świecie. Cieszę się, że poprzez swoją działalność w latach 80., gdy zbieraliśmy środki na ruch „Solidarność” i wraz z synem Eddiem przewieźliśmy je do Polski, miałem swój udział w tej wspaniałej historii – powiedział ambasador Flynn. Następnie przedstawił zgromadzonym swego syna Eda, przypominając, że był z nim w Polsce w latach 80. – Myślę, że to między innymi odwaga Polaków, którą miał okazję zobaczyć na własne oczy, zainspirowała go, aby z odwagą i poświęceniem służyć swemu krajowi w marynarce wojennej przez 25 lat – stwierdził. Potem głos zabrał Ed Flynn, który podziękował za zaproszenie na dożynki. – Polska społeczność ma swój udział w budowaniu amerykańskiego społeczeństwa – dodał.

Zadowolony z przebiegu tegorocznych dożynek jest proboszcz polskiej parafii o. Jerzy Żebrowski, który na łamach biuletynu dziękuje wszystkim sponsorom oraz osobom zaangażowanym w organizację. „Pamiętajmy, że jest to nasza wspólna troska, o nasz wspólny dom” – pisze.

Swoje stanowisko na dożynkach miał również „Biały Orzeł”, a ku naszej radości specjalne, anglojęzyczne wydanie gazety cieszyło się sporym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim Czytelnikom i zapewniamy, że dołożymy starań, aby sprostać Waszym oczekiwaniom.

JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,782.html

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com