Massachusetts

poleć serwis drukuj
O. Jerzy Żebrowski...

Polonijne dożynki w Bostonie – tradycyjne polskie święto pełne dobrej zabawy

10-01-2017

W niedzielę 17 września odbyły się polonijne dożynki w Bostonie. Pogoda dopisała, podobnie jak uczestnicy, którzy licznie przybyli i… dobrze się bawili!

Dożynki rozpoczęły się o godz. 10:00 uroczystą mszą świętą, odprawioną w dwóch językach – polskim i angielskim – w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Dalszy ciąg miał miejsce na przykościelnym placu, na którym ustawiono scenę oraz liczne stoiska gastronomiczne oraz promocyjne różnych firm i organizacji. Była też przygotowana specjalna strefa zabawy dla dzieci, a o atrakcje dla najmłodszych zadbali wolontariusze ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. Imprezę, podobnie jak rok temu, prowadzili Rafał Borkiewicz i Celina Warot. Jednym z punktów programu dożynek tradycyjnie już był występ zespołu „Krakowiak”. Gościem honorowym tegorocznych dożynek był, podobnie jak rok temu, Ray Flynn – trzykrotny burmistrz Bostonu i ambasador USA w Watykanie. Towarzyszył mu syn Ed Flynn, ubiegający się o miejsce w radzie miasta. Obecny był też konsul honorowy Marek Leśniewski-Laas oraz Miss Polonia Massachusetts 2018 Joanna Kubiak.

To wielka przyjemność móc tu być znowu z wami. Jestem dumny z relacji, jaką udało mi się zbudować z polską społecznością. Uważam, że historia Polski – wasza historia – jest godna podziwu. To historia wiary i odwagi. Kiedy myślę o tym, co Polacy przeszli podczas II wojny światowej i w latach komunizmu, myślę, że naród polski należy do najwspanialszych i najodważniejszych na świecie. Cieszę się, że poprzez swoją działalność w latach 80., gdy zbieraliśmy środki na ruch „Solidarność” i wraz z synem Eddiem przewieźliśmy je do Polski, miałem swój udział w tej wspaniałej historii – powiedział ambasador Flynn. Następnie przedstawił zgromadzonym swego syna Eda, przypominając, że był z nim w Polsce w latach 80. – Myślę, że to między innymi odwaga Polaków, którą miał okazję zobaczyć na własne oczy, zainspirowała go, aby z odwagą i poświęceniem służyć swemu krajowi w marynarce wojennej przez 25 lat – stwierdził. Potem głos zabrał Ed Flynn, który podziękował za zaproszenie na dożynki. – Polska społeczność ma swój udział w budowaniu amerykańskiego społeczeństwa – dodał.

Zadowolony z przebiegu tegorocznych dożynek jest proboszcz polskiej parafii o. Jerzy Żebrowski, który na łamach biuletynu dziękuje wszystkim sponsorom oraz osobom zaangażowanym w organizację. „Pamiętajmy, że jest to nasza wspólna troska, o nasz wspólny dom” – pisze.

Swoje stanowisko na dożynkach miał również „Biały Orzeł”, a ku naszej radości specjalne, anglojęzyczne wydanie gazety cieszyło się sporym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim Czytelnikom i zapewniamy, że dołożymy starań, aby sprostać Waszym oczekiwaniom.

JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,782.html

wróć

Fotorelacje

53. Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Po raz 53. w Amerykańskiej Częstochowie odbył się Polsko-Amerykański Festiwal. Festiwal tradycyjnie trwał przez pięć dni, a zabawa rozłożona była na dwa pierwsze weekendy września. W tym roku przypadło to na dni 1, 2, 3 września (Labor Day Weekend) oraz na kolejny weekend – 8 i 9 września. Tegoroczny festiwal zgromadził na terenie Sanktuarium ponad 22,000 ludzi. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com