Massachusetts

poleć serwis drukuj

Święto Żołnierza Polskiego w Bostonie

08-28-2017

Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec

Pamięć o ważnych dla Polaków wydarzeniach i odpowiednie celebrowanie ich rocznic – to jeden z celów, jakie stawiają przed sobą członkowie Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie. Z ich inicjatywy w niedzielę 20 sierpnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie o godz. 11:00 odprawiona została uroczysta msza święta w ramach obchodów Święta Żołnierza Polskiego oraz 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mszę św. celebrował o. Andrzej Treder, który w homilii podziękował weteranom za ich patriotyzm. – Pamiętają i modlą się za wszystkich żołnierzy, którzy walczyli o wolność na wszystkich frontach świata – powiedział. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele polonijnych organizacji: prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej we Wschodnim Massachusetts Wiesław Wierzbowski, prezes Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie Andrzej Prończuk oraz redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec. Obecny był też mieszkający w Bostonie uczestnik Powstania Warszawskiego Stanisław Konarski.

Krótkie przemówienie wygłosił Marek Stasiewicz, który w imieniu weteranów przywitał zgromadzonych w świątyni i podziękował im za obecność. Nawiązał też do sierpniowych rocznic: „Celebrujemy dzisiaj Święto Żołnierza Polskiego, obchodzone na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, której w tym roku przypada 97. rocznica. Powinniśmy pamiętać o tych, bez których tamto zwycięstwo nie byłoby możliwe. Kiedy wybuchła I wojna światowa, werbowano ochotników wśród Polonii amerykańskiej. To oni, wraz z jeńcami wojennymi z armii zaborców, przetrzymywanymi w obozach we Francji, stali się zalążkiem tzw. „Błękitnej Armii” gen. Hallera. Po zakończeniu I wojny światowej walczyli oni z bolszewikami o utrzymanie ziem na wschodzie i na Pomorzu. Po zakończeniu działań wojennych byli ochotnicy wrócili do Ameryki i założyli organizację mającą nieść pomoc byłym żołnierzom – tak powstało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce”.

Zauważył też, że historia mało o tym mówi, a powinna. – Ponad 20 tysięcy osób zgłosiło się, by walczyć o wolną Polskę, a tutejsza Polonia zebrała na pomoc ojczyźnie 14 milionów dolarów – ogromną kwotę, zwłaszcza jak na tamte czasy. Dzisiejsi członkowie SWAP są spadkobiercami tradycji Błękitnej Armii – mówił.

Po mszy św. w placówce weteranów członkinie Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP przygotowały poczęstunek.

JS

wróć

Fotorelacje

Spotkanie piłkarzy Legii Warszawa z Polonią – sala parafialna Polskiej Misji Katolickiej w Pompano Beach – 12 stycznia 2018

W piątek 12 stycznia br. w sali parafialnej polskiego kościoła w Pompano Beach przebywający na Florydzie piłkarze Legii Warszawa spotkali się z Polonią. Chętnych było tak wielu, że zabrakło miejsc siedzących. Wielu Polonusów przyszło na to spotkanie w koszulkach i z szalikami mistrza Polski, a niektórzy pokonali specjalnie aż 1,000 kilometrów! Fot. Mateusz Kostrzewa (legia.com)

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-20-2018
Gala Chopinowska w Atlancie
01-20-2018
Mecz Legii Warszawa z Atletico National
01-20-2018
Teatrzyk przygotowany przez uczniów z okazji Dnia Babci i Dziadka w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki
01-20-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
01-20-2018
Bal karnawałowy w Polskiej Sobotniej Szkole im. M. Kopernika w Sarasocie
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com