Massachusetts

poleć serwis drukuj

Święto Żołnierza Polskiego w Bostonie

08-28-2017

Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec

Pamięć o ważnych dla Polaków wydarzeniach i odpowiednie celebrowanie ich rocznic – to jeden z celów, jakie stawiają przed sobą członkowie Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie. Z ich inicjatywy w niedzielę 20 sierpnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie o godz. 11:00 odprawiona została uroczysta msza święta w ramach obchodów Święta Żołnierza Polskiego oraz 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mszę św. celebrował o. Andrzej Treder, który w homilii podziękował weteranom za ich patriotyzm. – Pamiętają i modlą się za wszystkich żołnierzy, którzy walczyli o wolność na wszystkich frontach świata – powiedział. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele polonijnych organizacji: prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej we Wschodnim Massachusetts Wiesław Wierzbowski, prezes Fundacji Kultury Polskiej w Bostonie Andrzej Prończuk oraz redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec. Obecny był też mieszkający w Bostonie uczestnik Powstania Warszawskiego Stanisław Konarski.

Krótkie przemówienie wygłosił Marek Stasiewicz, który w imieniu weteranów przywitał zgromadzonych w świątyni i podziękował im za obecność. Nawiązał też do sierpniowych rocznic: „Celebrujemy dzisiaj Święto Żołnierza Polskiego, obchodzone na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej Cudem nad Wisłą, której w tym roku przypada 97. rocznica. Powinniśmy pamiętać o tych, bez których tamto zwycięstwo nie byłoby możliwe. Kiedy wybuchła I wojna światowa, werbowano ochotników wśród Polonii amerykańskiej. To oni, wraz z jeńcami wojennymi z armii zaborców, przetrzymywanymi w obozach we Francji, stali się zalążkiem tzw. „Błękitnej Armii” gen. Hallera. Po zakończeniu I wojny światowej walczyli oni z bolszewikami o utrzymanie ziem na wschodzie i na Pomorzu. Po zakończeniu działań wojennych byli ochotnicy wrócili do Ameryki i założyli organizację mającą nieść pomoc byłym żołnierzom – tak powstało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce”.

Zauważył też, że historia mało o tym mówi, a powinna. – Ponad 20 tysięcy osób zgłosiło się, by walczyć o wolną Polskę, a tutejsza Polonia zebrała na pomoc ojczyźnie 14 milionów dolarów – ogromną kwotę, zwłaszcza jak na tamte czasy. Dzisiejsi członkowie SWAP są spadkobiercami tradycji Błękitnej Armii – mówił.

Po mszy św. w placówce weteranów członkinie Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP przygotowały poczęstunek.

JS

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-20-2018
Koncert Krzysztofa Medyny i Adama Makowicza
07-21-2018
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-21-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater
07-21-2018
Kongres 60 milionów – edycja Buffalo
07-21-2018
Turniej tenisa stołowego w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com