Massachusetts

poleć serwis drukuj
Polskie tradycje,...

Polonijne dożynki w Bostonie odbędą się 17 września!

08-01-2017

Już za półtora miesiąca bostońską Polonię czeka wielkie święto – polonijne dożynki, które odbędą się w tym roku w niedzielę 17 września. Jak idą przygotowania i jakich atrakcji mogą się spodziewać uczestnicy?

 – Przygotowania do dożynek trwają już od ponad dwóch miesięcy. Staramy się, by program imprezy był atrakcyjny i dla dorosłych, i dla dzieci. Zależy nam, żeby zwłaszcza najmłodsi mieli z tego jak najwięcej radości – mówi o. Jerzy Żebrowski, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej, która jest organizatorem dożynek.

Podobnie jak rok temu miejscem imprezy będzie przykościelny plac, na środku którego stanie scena. To na niej będą występować zespoły i artyści. Stoiska z jedzeniem oraz poszczególnych organizacji i firm zostaną zgromadzone w jednym miejscu, tworząc swego rodzaju sukiennice, po których będzie można się przechadzać i patrzeć, co ciekawego mają do zaoferowania. Na pewno warto będzie się zatrzymać przy stoisku z polskimi książkami i zaopatrzyć się w jakąś dobrą lekturę na długie, jesienne wieczory. W programie imprezy jak zwykle jest też loteria. Dla dzieci zostanie wydzielona specjalna strefa zabawy, a organizacją gier i konkursów jak co roku zajmą się wolontariusze z bostońskiej Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II. Wśród atrakcji dla najmłodszych będzie m.in. malowanie twarzy, zjeżdżalnia, dmuchany zamek, kiermasz zabawek i być może przejażdżki na kucykach. – Układ przestrzenny będzie podobny jak rok temu. Sprawdził się bardzo dobrze, więc chcemy to powtórzyć – tłumaczy o. Jerzy.

Polonijne dożynki rozpoczną się uroczystą, dwujęzyczną mszą św. odprawioną o godz. 10:00 am. Bezpośrednio po mszy św. zacznie się zabawa, która – jak planują organizatorzy – potrwa do godziny 18:00. Szczegółowy program wydarzenia dostępny będzie wkrótce.

Nasze zwyczaje i tradycje są fundamentem, na którym możemy budować naszą tożsamość narodową. Warto też właśnie w ten sposób pokazać innym to, co w naszej kulturze najciekawsze, najpiękniejsze. Forma dożynek jest bardzo atrakcyjna, łączy w sobie element religijnego dziękczynienia Bogu za udany rok i jest też okazją do dobrej zabawy w gronie rodziny, znajomych – mówi proboszcz polskiej parafii, po czym dodaje: „Ucieszy mnie bardzo widok parafian i wiem, że licznie wezmą udział w tej imprezie, ale w dożynkach chodzi też o to, żeby to nie było tylko dla nas – parafian. Chcielibyśmy pokazać na zewnątrz bogactwo naszej kultury i tę społeczność, w której tutaj żyjemy. Dlatego serdecznie zachęcam i zapraszam wszystkich – również Amerykanów i przedstawicieli innych nacji – aby zechcieli spędzić niedzielę 17 września razem z nami!”

Polonijne dożynki są jedną z największych dorocznych imprez odbywających się w samym sercu Polskiego Trójkąta w Bostonie. Warto przypomnieć, że nazwę tę w 2008 roku oficjalnie zatwierdził Urząd Miasta. Z okazji kolejnej rocznicy tego wydarzenia, podobnie jak rok temu, wydany zostanie specjalny, anglojęzyczny numer „Białego Orła”. Mamy nadzieję, że nasi Czytelnicy znajdą w nim wiele ciekawych informacji – już dziś zapraszamy do lektury!

JS

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com