Massachusetts

poleć serwis drukuj
Polonia z Indian...

37. Dożynki w Indian Orchard

08-01-2017

Dożynki to mające wielowiekową tradycję ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W polskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w tym roku dożynki odbyły się już po raz 37., jak zwykle w połowie lipca.

Pięknie przybrany ołtarz, przy którym sprawowana jest dożynkowa msza święta, procesja darów, która jest jej nieodłącznym elementem, a potem zabawa we wspólnym gronie – to stałe punkty dożynek w Indian Orchard. W tym roku msza św. miała szczególnie uroczysty przebieg. Parafianie w procesji przeszli z kościoła pod wcześniej przygotowany namiot. Tam czekał ołtarz, obok którego ustawiono dwie wiązanki zboża ozdobione białymi i czerwonymi kwiatami oraz dożynkowy wieniec, który w tym roku był w kształcie Polski i z przodu miał wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a z tyłu był pomalowany na biało-czerwono i widniał na nim napis „Bóg - Honor – Ojczyzna”. Przy tak przystrojonym ołtarzu została odprawiona msza św., którą celebrował bp. Mitchell T. Rozanski, ordynariusz Springfield.

Po nabożeństwie zaprezentowany został krótki program artystyczny, a potem przystąpiono do zabawy. W sobotę, 15 lipca, o oprawę muzyczną zadbali Dennis Polisky & The Maestro’s Men oraz zespół Janosiki, natomiast w niedzielę, 16 lipca, do tańca porywali Eddie Forman i ToMy Band. Uczestnicy dożynek mogli oczywiście liczyć na smaczne jedzenie – do kuchni serwującej typowo polskie potrawy (m.in. gołąbki i pierogi) ustawiała się długa kolejka. Jak co roku jedną z atrakcji była loteria pieniężna, zadbano również o zabawy dla dzieci. Policjanci ze Springfield, ku wielkiej radości dzieci, podobnie jak rok temu przygotowali pokaz tresury psów policyjnych. Również dorośli z zainteresowaniem przyglądali się, jak owczarek niemiecki posłusznie wykonuje kolejne polecenia.

Polonia z Indian Orchard po raz kolejny pokazała swoje przywiązanie zarówno do polskich, jak i katolickich wartości. Warto podkreślić, że w organizację wydarzenia jak zawsze aktywnie włączyły się nauczycielki i uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego. Polonijną imprezę swoją obecnością, podobnie jak rok temu, zaszczycił burmistrz Springfield Domenic Sarno.

JS

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-20-2018
Koncert Krzysztofa Medyny i Adama Makowicza
07-21-2018
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-21-2018
Dyskoteka w Polskim Centrum im. św. Jana Pawła II w Clearwater
07-21-2018
Kongres 60 milionów – edycja Buffalo
07-21-2018
Turniej tenisa stołowego w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com