Massachusetts

poleć serwis drukuj
Polonia z Indian...

37. Dożynki w Indian Orchard

08-01-2017

Dożynki to mające wielowiekową tradycję ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W polskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w tym roku dożynki odbyły się już po raz 37., jak zwykle w połowie lipca.

Pięknie przybrany ołtarz, przy którym sprawowana jest dożynkowa msza święta, procesja darów, która jest jej nieodłącznym elementem, a potem zabawa we wspólnym gronie – to stałe punkty dożynek w Indian Orchard. W tym roku msza św. miała szczególnie uroczysty przebieg. Parafianie w procesji przeszli z kościoła pod wcześniej przygotowany namiot. Tam czekał ołtarz, obok którego ustawiono dwie wiązanki zboża ozdobione białymi i czerwonymi kwiatami oraz dożynkowy wieniec, który w tym roku był w kształcie Polski i z przodu miał wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a z tyłu był pomalowany na biało-czerwono i widniał na nim napis „Bóg - Honor – Ojczyzna”. Przy tak przystrojonym ołtarzu została odprawiona msza św., którą celebrował bp. Mitchell T. Rozanski, ordynariusz Springfield.

Po nabożeństwie zaprezentowany został krótki program artystyczny, a potem przystąpiono do zabawy. W sobotę, 15 lipca, o oprawę muzyczną zadbali Dennis Polisky & The Maestro’s Men oraz zespół Janosiki, natomiast w niedzielę, 16 lipca, do tańca porywali Eddie Forman i ToMy Band. Uczestnicy dożynek mogli oczywiście liczyć na smaczne jedzenie – do kuchni serwującej typowo polskie potrawy (m.in. gołąbki i pierogi) ustawiała się długa kolejka. Jak co roku jedną z atrakcji była loteria pieniężna, zadbano również o zabawy dla dzieci. Policjanci ze Springfield, ku wielkiej radości dzieci, podobnie jak rok temu przygotowali pokaz tresury psów policyjnych. Również dorośli z zainteresowaniem przyglądali się, jak owczarek niemiecki posłusznie wykonuje kolejne polecenia.

Polonia z Indian Orchard po raz kolejny pokazała swoje przywiązanie zarówno do polskich, jak i katolickich wartości. Warto podkreślić, że w organizację wydarzenia jak zawsze aktywnie włączyły się nauczycielki i uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego. Polonijną imprezę swoją obecnością, podobnie jak rok temu, zaszczycił burmistrz Springfield Domenic Sarno.

JS

wróć

Fotorelacje

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com