Massachusetts

poleć serwis drukuj
Polonia z Indian...

37. Dożynki w Indian Orchard

08-01-2017

Dożynki to mające wielowiekową tradycję ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W polskiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w tym roku dożynki odbyły się już po raz 37., jak zwykle w połowie lipca.

Pięknie przybrany ołtarz, przy którym sprawowana jest dożynkowa msza święta, procesja darów, która jest jej nieodłącznym elementem, a potem zabawa we wspólnym gronie – to stałe punkty dożynek w Indian Orchard. W tym roku msza św. miała szczególnie uroczysty przebieg. Parafianie w procesji przeszli z kościoła pod wcześniej przygotowany namiot. Tam czekał ołtarz, obok którego ustawiono dwie wiązanki zboża ozdobione białymi i czerwonymi kwiatami oraz dożynkowy wieniec, który w tym roku był w kształcie Polski i z przodu miał wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a z tyłu był pomalowany na biało-czerwono i widniał na nim napis „Bóg - Honor – Ojczyzna”. Przy tak przystrojonym ołtarzu została odprawiona msza św., którą celebrował bp. Mitchell T. Rozanski, ordynariusz Springfield.

Po nabożeństwie zaprezentowany został krótki program artystyczny, a potem przystąpiono do zabawy. W sobotę, 15 lipca, o oprawę muzyczną zadbali Dennis Polisky & The Maestro’s Men oraz zespół Janosiki, natomiast w niedzielę, 16 lipca, do tańca porywali Eddie Forman i ToMy Band. Uczestnicy dożynek mogli oczywiście liczyć na smaczne jedzenie – do kuchni serwującej typowo polskie potrawy (m.in. gołąbki i pierogi) ustawiała się długa kolejka. Jak co roku jedną z atrakcji była loteria pieniężna, zadbano również o zabawy dla dzieci. Policjanci ze Springfield, ku wielkiej radości dzieci, podobnie jak rok temu przygotowali pokaz tresury psów policyjnych. Również dorośli z zainteresowaniem przyglądali się, jak owczarek niemiecki posłusznie wykonuje kolejne polecenia.

Polonia z Indian Orchard po raz kolejny pokazała swoje przywiązanie zarówno do polskich, jak i katolickich wartości. Warto podkreślić, że w organizację wydarzenia jak zawsze aktywnie włączyły się nauczycielki i uczniowie Sobotniej Szkoły Języka Polskiego. Polonijną imprezę swoją obecnością, podobnie jak rok temu, zaszczycił burmistrz Springfield Domenic Sarno.

JS

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Klubie Sobieski

1 października br. w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Rd) odbyły się dożynki. W programie imprezy był barwny korowód z wieńcami dożynkowymi, a także program artystyczny, przygotowany przez Teatr „Bez Wizy” oraz zespół taneczny „Polonia” z zaprzyjaźnionego klubu Polonez w North Lauderdale. Nie zabrakło tradycyjnego polskiego jedzenia, atrakcji dla dzieci, w tym zjeżdżalni wodnych, jak i zabawy przy muzyce, o którą zadbał DJ Irek Roszkowski. Fot. Grzegorz Zyzdryn

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-23-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-23-2017
Przystanek Historia w Szkole przy parafii św. Cyryla i Metodego
10-24-2017
Przystanek Historia w Instytucie Piłsudskiego w Nowym Jorku
10-24-2017
Wykład pt. „Poland at the Crossroads between Authoritarianism and Democracy”
10-25-2017
16. Festiwal Filmów Polskich w Chicopee
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com