Massachusetts

poleć serwis drukuj
Festiwal w parafii św. A. Boboli w Dudley Festiwal bez...

Festiwal w parafii św. A. Boboli w Dudley

09-02-2015

W sobotę 29 sierpnia w parafii św. Andrzeja Boboli w Dudley odbył się parafialny festiwal. Imprezę tę zorganizowano w tej polskiej parafii po raz pierwszy od pięciu lat, więc było to spore wyzwanie dla proboszcza oraz dla parafian pomagających przy przygotowaniu tego wydarzenia.

Uroczysta msza św. w dwóch językach

Jednym z głównych punktów Festiwalu była msza święta. Bardzo uroczystą mszę, tzw. „polka mass”, celebrowano w języku angielskim i polskim. Na jej zakończenie zostały odśpiewane hymny: polski i amerykański. – Widać było, że zgromadzeni ludzie byli poruszeni, uczestnictwo w tej Eucharystii okazało się dla nich sporym przeżyciem – relacjonuje ks. Krzysztof Korcz, proboszcz parafii św. A. Boboli w Dudley.

Moc atrakcji

Dla festiwalowych gości przewidziano wiele atrakcji. Loteria, gry i konkursy dla dzieci oraz pyszne jedzenie – każdy mógł znaleźć coś interesującego. Dzieciaki szczególnie zachwycone były malowaniem twarzy oraz możliwością robienia ogromnych baniek mydlanych. Festiwalowi goście mogli sycić swoje podniebienia daniami kuchni polskiej i amerykańskiej, jednak „polskie talerze” znajdowały zdecydowanie więcej chętnych. – Największym powodzeniem cieszyły się gołąbki i pierogi – mówi ks. Korcz i podkreśla, że wszystkie potrawy przygotowali własnoręcznie parafianie. – Ulepili ponad sześć tysięcy pierogów, przyrządzili kilka tysięcy gołąbków! Jestem im bardzo wdzięczy za to zaangażowanie! –  dodaje.

Zabawa w polskich rytmach

Uczestnikom festiwalu praktycznie cały czas towarzyszyła muzyka – w wykonaniu Eddie Forman Orchestra oraz DJ-a, puszczającego popularne polskie utwory. Około godziny 5:00 po południu rozpoczęła się zabawa taneczna i wiele osób ochoczo dało się porwać do tańca.

Trzeba promować Polskę!

Na festiwal do Dudley przyjechało wiele osób spoza tego miasta. Według słów ks. Korcza, było dużo Polonusów, ale licznie przyszli też Amerykanie, co przy tego typu wydarzeniach jest bardzo pożądane. – Dzięki temu także oni mogą poznać trochę polskiej kultury, naszych zwyczajów, posmakować i polubić polskie jedzenie. Trzeba promować Polskę! – stwierdza ks. Krzysztof oraz dodaje, że dzięki takiemu wspólnemu wysiłkowi, jakim były przygotowania do festiwalu, ta starsza i ta młodsza Polonia łączy się, integruje. – Wspólne przeżywanie takich wydarzeń scala społeczność – cieszy się ks. Korcz.

Widzimy się w Dudley za rok!

Proboszczowi z Dudley zależy na jak największej integracji lokalnej Polonii i ma wiele pomysłów z tym związanych. – Chciałbym, aby młodzi przychodzili chociaż raz w miesiącu na spotkania w naszym kościele. Moglibyśmy stworzyć teatr, myślę, że taka inicjatywa mogłaby zainteresować młodzież i przynieść piękne efekty – mówi. Nadmienia także, że już 20 września odbędzie się rano msza święta dziękczynna, a po niej piknik. – Trzeba stwarzać ludziom okazje do tego, żeby się mogli spotkać, porozmawiać. We wspólnocie tkwi wielka siła! – podkreśla ks. Korcz.

Sobotni festiwal bez wątpienia był dużym sukcesem proboszcza Korcza i jego parafian. – Było bardzo dużo ludzi, ta frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła. Festiwal należał do zdecydowanie udanych imprez! – tymi słowami podsumowuje festiwal w parafii św. Boboli w Dudley jej proboszcz. – Mam nadzieję, że w przyszłych latach będziemy kontynuować tę inicjatywę i organizacja corocznych festiwali stanie się tradycją polskiej parafii w Dudley, być może w następnym roku zorganizujemy imprezą dwudniową – zastanawia się ks. Krzysztof Korcz i już dziś zaprasza wszystkich do odwiedzenia Dudley za rok.

opr.  J. Sz.


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,331.html

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com