Massachusetts

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum WEM

Badania naukowców z Bostonu

01-11-2021

Odkąd pojawiły się pierwsze informacje o nowym, niezwykle groźnym i szybko rozprzestrzeniającym się wirusie, nazwanym SARS-CoV-2, lekarze i naukowcy na całym świecie zaczęli szukać na niego lekarstwa. Prowadzone są różne badania nad substancjami, które mogą wpływać na łagodniejszy przebieg choroby lub zmniejszać ryzyko zakażenia. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie badają, czy w walce z koronawirusem może pomóc witamina D.

Dane z dotychczas przeprowadzonych badań – jeszcze sprzed ery COVID-19 – wskazują, że witamina D może wpływać na odporność i może zmniejszyć ryzyko ostrego przebiegu infekcji dróg oddechowych. Teraz naukowcy chcą zbadać, czy ma to zastosowanie również w przebiegu zakażenia COVID-19.

Badanie obejmie 1,500 nowo zdiagnozowanych pacjentów z koronawirusem oraz 1,200 domowników, pozostających w kontakcie z zakażonymi, którzy będą zażywać witaminę D przez około miesiąc. Naukowcy będą badać, czy przyjmowanie suplementu obniży ryzyko hospitalizacji lub śmierci i czy zmniejszy to szanse na zarażenie domowników.

Suplementacja witaminą D jest obiecująca, jeśli chodzi o zapobieganie ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i konieczności hospitalizacji, a także zapobieganie przenoszeniu zakażenia na członków gospodarstwa domowego – twierdzi dr Brigham JoAnn Manson, ekspert w dziedzinie witaminy D odpowiedzialny za prowadzenie badania w Brigham and Women's Hospital.

Witamina D wytwarzana jest w organizmie podczas ekspozycji na słońce, można też pozyskać ją z pożywienia.

W październiku badania naukowców z Iranu dały obiecujące wyniki – wykazały, że odpowiedni poziom witaminy D może poprawić wynik pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. Tamtejsi naukowcy przyjrzeli się poziomowi witaminy D u ponad 200 pacjentów i odkryli, że wystarczający poziom witaminy był związany z mniej ciężkimi przypadkami zakażenia.

Brigham and Women's Hospital poszukuje osób w wieku powyżej 30 lat, które otrzymały ostatni pozytywny wynik testu na COVID-19 i miały początek objawów w ciągu ostatnich pięciu dni. Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie ankiety kwalifikacyjnej dostępnej na stronie VIVID (vividtrial.org).

JLS

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com