Massachusetts

poleć serwis drukuj
Fot. Jarosław...
Fot. Jarosław...

Ceremonia pasowania pierwszoklasistów Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Tadeusza Kościuszki w Salem

10-22-2020

W niedzielę, 4 października, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia św. Jana Pawła II w Salem po mszy św. miała miejsce uroczystość pasowania uczniów klasy I Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Tadeusza Kościuszki w Salem.

Ceremonia w obecnej, pandemicznej sytuacji miała charakter dość krótki i mocno okrojony w porównaniu z latami ubiegłymi, jednak dzięki staraniom dyrekcji, nauczycieli i rodziców oraz uprzejmości rektora sanktuarium ks. Roberta Będzińskiego tradycji stało się zadość.

Stwierdziliśmy, że nie zrezygnujemy z tej uroczystości całkiem i pasowanie musi się odbyć, aby dzieci nie były poszkodowane w porównaniu z poprzednimi rocznikami. Ceremonia odbyła się bez wcześniejszych prób, gdyż dzieci uczą się w domu, zdalnie. Staraliśmy się też zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa – relacjonuje dyrektor placówki Ewa Pawlik.

Na początku do świątyni przed ołtarz wmaszerował poczet sztandarowy, następnie wszyscy, stojąc na baczność, wysłuchali szkolnego hymnu. Dyrektor szkoły powitała zgromadzonych gości, a dzieci zadeklamowały krótkie, okolicznościowe wierszyki.

W chwili, gdy padła komenda do ślubowania, dzieci podniosły prawe rączki i trzymając wyciągnięte dwa paluszki w kierunku sztandaru, wypowiedziały słowa przysięgi. Po złożeniu przez nich ślubowania pani dyrektor przystąpiła do uroczystego pasowania każdego pierwszaka, używając przy tym wielkiego tradycyjnego ołówka i wypowiadając słowa: „Pasuję cię na ucznia klasy I w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Tadeusza Kościuszki w Salem”.

Dzieci były odświętnie ubrane i bardzo przejęte. Widać było, że obecni na uroczystości rodzice również przeżywali te chwile – zauważa pani dyrektor.

Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książeczki, a pani dyrektor pogratulowała im oraz życzyła sukcesów w nauce i kształtowaniu swego niepowtarzalnego bogactwa duchowego. – Takim sposobem kolejny rocznik dzieci wszedł w odpowiedzialne życie ucznia polskiej szkoły, na którym spoczywać będzie obowiązek kultywowania polskiej kultury i języka na obczyźnie – podsumowuje dyrektor Pawlik, która na zakończenie ceremonii podziękowała za zaangażowanie nauczycielce Agnieszce Krajewskiej oraz rodzicom dziesięciorga nowych uczniów.

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com