Massachusetts

poleć serwis drukuj
Kościół św....

Koniec ponad 115-letniej historii

07-15-2020

To już oficjalne – z dniem 1 września 2020 r. zakończy się funkcjonowanie polskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chelsea, MA. O fakcie tym parafianie zostali poinformowani przez biskupa Marka O’Connella w liście skierowanym do nich 19 czerwca.

Z potrzeby serca

Pod koniec XIX wieku zaobserwować można było wzmożoną emigrację z Polski. Pierwsi Polacy pojawili się w Chelsea już w 1864 r. W 1902 r. grupa polskich imigrantów, oddana swej wierze i ojczyźnianym tradycjom, zainicjowała potrzebę budowy polskiego kościoła. Dzięki ich zaangażowaniu i finansowemu wsparciu szybko udało się wybudować kościół. Dokładnie 2 lipca 1905 roku polska parafia pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chelsea zaingerowała działalność. Pierwszym proboszczem został ks. Jerzy Jaskólski, mający wówczas zaledwie 27 lat.

Niestety, już 3 lata później, w Niedzielę Palmową 1908 r. wielki pożar, który wybuchł w Chelsea i poczynił w tym mieście ogromne zniszczenia, sprawił, że z polskiego kościoła został tylko popiół. Jednak dzięki ogromnemu wysiłkowi polskiej społeczności już we wrześniu kolejnego roku odprawiona została msza święta w odbudowanym kościele. Niestety, wielki wysiłek i konieczność wyrzeczeń sprawiły, że proboszcz Jaskólski, który niestrudzenie pracował przy odbudowie kościoła, podupadł na zdrowiu i zmarł, mając zaledwie 35 lat.

Lata świetności

W kolejnych latach polonijna społeczność w Chelsea prężnie się rozwijała, a w miarę tego rozwoju pojawiła się też nowa infrastruktura będąca nieodzownym zapleczem funkcjonowania społeczności - obok kościoła udało się wybudować dom parafialny, a w 1919 rozpoczęto budowę polskiej szkoły. Przy budowie pomagały dzieci i młodzież – przyszli uczniowie. W Chelsea powstawały też kolejne polskie organizacje społeczne i religijne, skupiające się nie tylko na organizacji życia lokalnej społeczności, ale również starające się pomagać Polakom w ojczyźnie. Zarówno podczas I, jak II wojny światowej oraz później, w czasach Solidarności, płynęła do Polski pomoc materialna i dary.

Parafia św. Stanisława miała swój udział w instalacji pomnika Kościuszki w Bostonie w 1926 r. 5 lat później parafianie pod przewodnictwem ówczesnego proboszcza ks. Adamskiego ufundowali monument poświęcony generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, który do dziś znajduje się w Chelsea, stanowiąc materialne przypomnienie dziedzictwa, jaki w rozwój Ameryki wnieśli Polacy.

Na przełomie 2001 i 2002 r. probostwo w polskiej parafii w Chelsea objął, jako dwunasty z kolei, ks. Andrew Grelak, który pełni tę funkcję nieprzerwanie przez prawie 20 lat, aż do dzisiaj. To on wraz z parafianami świętował jubileusz 100-lecia istnienia parafii i zarazem on będzie ostatnim proboszczem w jej historii.

Zakończona misja?

„Liczby pokazują, że misja kościoła św. Stanisława, jako służącego polskiej społeczności, dobiegła końca” – pisze biskup O’Connell, zwracając się do parafian. Następnie tłumaczy, iż powstanie polskiej parafii w Chelsea na początku XX wieku umotywowane było potrzebami rosnącej wówczas Polonii i podkreśla, że przez kolejne lata kościół św. Stanisława stanowił ważny ośrodek polonijnego życia, a jego historia jest wspaniałym dziedzictwem polskich katolików w archidiecezji bostońskiej. „Jednak w ciągu ostatnich lat można było zaobserwować stopniowy odpływ wiernych, spowodowany coraz mniejszym napływem imigrantów z Polski oraz zmianami demograficznymi” – pisze biskup, konkludując, że niestety obecnie parafia liczy zbyt mało wiernych, by mogła kontynuować działalność. W liście biskup O’Connell docenia też starania proboszcza polskiej parafii ks. Andrew Grelaka, dziękując mu za jego wieloletnią posługę duszpasterską w tej parafii.

Decyzja o zamknięciu polskiego kościoła w Chelsea, choć niewątpliwie bolesna dla parafian, nie stanowiła dla nich zaskoczenia. Już jesienią zeszłego roku podczas spotkania z biskupem zapowiedziano wstępnie zamknięcie kościoła, które miało nastąpić w czerwcu. Wcześniej, w okolicy Wielkanocy, planowano odbycie jeszcze jednego spotkania w tej sprawie, jednak ze względu na pandemię nie doszło ono do skutku. W liście skierowanym do parafian należących do kościoła św. Stanisława w Chelsea biskup O’Connell informuje też, że aktywa parafii zostaną podzielone między dwie inne polskie parafie: Matki Bożej Częstochowskiej w południowym Bostonie i Sanktuarium św. Jana Pawła II Bożego Miłosierdzia w Salem, dzięki czemu nadal będą służyć polskiej społeczności.

Historia dobiega końca…

Kościół św. Stanisława w Chelsea przez dziesięciolecia służył kolejnym pokoleniom Polaków, będąc niemym świadkiem chrztów, ślubów, pogrzebów – wydarzeń, które budowały historię polskich rodzin, ale i tworzyły wycinek historii tutejszej Polonii i całej lokalnej społeczności. We wrześniu tego roku ta licząca ponad 115 lat historia dobiegnie końca. Niestety, nie jest to zjawisko odosobnione. Podobny los niedawno spotkał 100-letni kościół Matki Bożej Różańcowej w Springfield, MA (zamknięty na przełomie 2017 i 2018 r.) oraz parafię Matki Bożej Bolesnej w Holyoke, MA (parafia uległa połączeniu, a liczącą 117-lat świątynię zburzono w 2019 r.), również w sąsiednim Connecticut pod koniec czerwca 2017 r. tylko w archidiecezji hartfordzkiej zamkniętych zostało 26 kościołów, a kolejne 144 połączyło się w 56 nowych parafii – proces restrukturyzacji objął też tamtejsze polskie parafie – zamknięto wówczas 6 polskich kościołów.

Nie wiadomo, czy parafianom w Chelsea dane będzie zorganizowanie jakiejś uroczystości celebrującej ich dziedzictwo przed oficjalnym zamknięciem kościoła. Na razie w kościele św. Stanisława wciąż odprawiane są msze – wznowione, po okresie zamknięcia spowodowanego epidemią, od 6 czerwca.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy w Amerykańskiej Częstochowie

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut oraz z Chicago przybyli do Amerykańskiej Częstochowy, aby oddać hołd Maryi Jasnogórskiej oraz św. Janowi Pawłowi II. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com