Massachusetts

poleć serwis drukuj

Administracja Trumpa wycofuje nowe przepisy dotyczące wiz dla zagranicznych studentów

07-14-2020

Na początku lipca władze imigracyjne poinformowały, że wstrzymane zostanie wydawanie wiz powrotnych dla studentów zagranicznych uczących się w amerykańskich uczelniach kontynuujących nauczanie wyłącznie on-line. Studenci nie mogliby uczyć się zdalnie i pozostać na terenie USA. Decyzję umotywowano pandemią koronawirusa.

Ogłoszenie ICE spotkało się z lawiną komentarzy zaniepokojonych studentów, którzy argumentowali, że nie są odpowiedzialni za epidemię oraz za to, że wybrane przez nich szkoły ewentualnie będą kontynuować nauczanie zdalne. Tymczasem wytyczne urzędu mówiły wyraźnie: zagraniczni studenci będą zmuszeni opuścić USA lub przenieść się do innej uczelni, jeśli ich szkoły będą oferować zajęcia całkowicie online jesienią. Zaniepokojenie międzynarodowych studentów budził też fakt, że nie byliby oni zwolnieni z przepisów, nawet jeśli wybuch epidemii zmusiłby ich szkoły do ​​przejścia na zajęcia online w semestrze zimowym.

Tymczasem dziesiątki amerykańskich szkół wyższych ogłosiły plany powrotu do zajęć w formie tradycyjnej tej jesieni, ale niektórzy eksperci twierdzą, że jest to zbyt ryzykowne. Przedstawiciele Harvardu poinformowali, że studenci pierwszego roku będą mogli zamieszkać w kampusie, ale zajęcia nadal będą odbywać się online. University of Southern California również wycofał się z planów powrotu uczniów, a zajęcia będą się odbywały „głównie lub wyłącznie” online.

Ocenia się, że studenci z zagranicy stanowią ok. 5.5 proc. ogółu studentów. Decyzja mogąca stanowić podstawę pozbawienia ich możliwości studiowania w USA spotkała się z dużą krytyką – niektórzy oceniali te przepisy jako kolejną próbę ograniczenia imigracji przez administrację Donalda Trumpa. Również uczelnie, dla których studenci z zagranicy są źródłem dochodu, stanowczo sprzeciwiły się takiemu podejściu. Prestiżowe uniwersytety, w tym Harvard i Massachusetts Institute of Technology ogłosiły, że złożą pozew przeciwko administracji Trumpa, jednak we wtorek, 14 lipca, władze zapowiedziały rezygnację z zarządzenia z 6 lipca umożliwiającego odebranie legalnego statusu uczniom międzynarodowym, jeżeli ich szkoły nie wznowią zajęć tradycyjnych we wrześniu, zatem wygląda na to, że studenci z zagranicy mogą odetchnąć z ulgą.

PAP, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy w Amerykańskiej Częstochowie

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut oraz z Chicago przybyli do Amerykańskiej Częstochowy, aby oddać hołd Maryi Jasnogórskiej oraz św. Janowi Pawłowi II. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com