Massachusetts

poleć serwis drukuj
O. Łucjan...

O. Łucjan Królikowski pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego

06-17-2020

4 czerwca br. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego polskiego franciszkanina konwentualnego, zesłańca syberyjskiego i żołnierz armii gen. Andersa o. Łucjana Królikowskiego. Jest to najwyższe polskie odznaczenie państwowe.

Jak napisano w uzasadnieniu, prezydent nadał o. Łucjanowi najwyższe odznaczenie państwowe „w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz polskich sierot wojennych, ofiar przymusowych wysiedleń z Kresów Wschodnich w głąb ZSRR, za pracę duszpasterską i ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi".

Jak przypomniano, o. Łucjan Królikowski był obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej i Kanady. Był franciszkaninem konwentualnym, zesłańcem syberyjskim, żołnierz armii gen. Andersa. Sprawował opiekę nad polskimi sierotami wojennymi z obozu dla polskich uchodźców w Tengeru w Tanzanii. „W pierwszych dniach czerwca 1949 r. wywiózł je do Kanady, chroniąc je przed repatriacją do kraju opanowanego przez reżim komunistyczny” – czytamy na stronie prezydenta.

O nadanie tego odznaczenia wnioskował minister prowincjalny prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Polsce (Kraków) fr. Marian Gołąb oraz wiele innych osób i środowisk.

O. Łucjan Królikowski zmarł 11 października 2019 r. w klasztorze w Chicopee w Stanach Zjednoczonych. Zaledwie dwa tygodnie wcześniej spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą podczas jego wizyty w New Britain, CT, która miała miejsce 22 września 2019 r.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com