Massachusetts

poleć serwis drukuj
W nocy z 9 na 10...

Zdewastowano pomnik Krzysztofa Kolumba w Bostonie

06-17-2020

Ofiarą protestów po śmierci George’a Floyda, które gdzieniegdzie przerodziły się w zamieszki, stały się nie tylko sklepowe witryny, ale i… pomniki. Niedawno pisaliśmy o zdewastowaniu m.in. pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie (który obecnie został już przywrócony do prawidłowego wyglądu). Tymczasem w nocy z 9 na 10 czerwca zniszczono znajdujący się w Bostonie pomnik Krzysztofa Kolumba – wandale odcięli postaci włoskiego podróżnika głowę. To kolejny taki incydent, dzień wcześniej zdewastowano także pomnik podróżnika i kolonizatora w Richmond w Wirginii.

Bostoński pomnik już we wcześniejszych latach był celem ataków. W 2006 roku również odcięto mu głowę. Dziewięć lat później namalowano na cokole napis „Black Live Matter” i obrzucono czerwoną farbą.

Kolumb od dawna budzi kontrowersje. Z jednej strony zapisał się w historii Ameryki jako jej odkrywca, z drugiej strony ta historia ma ciemną stronę – na zdobytych przez siebie wyspach traktował tubylców jak podludzi, zamieniając ich w niewolników, którzy zmuszani byli do pracy w kopalni złota. Nieposłusznych mordowano, a żołnierze dopuszczali się na wielu okrucieństw.

Burmistrz Bostonu Marty Walsh powiedział w środę, że pomnik zostanie przeniesiony do magazynu. Urzędnicy miejscy mają ocenić jego „historyczne znaczenie”.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie

Spotkanie Prezydentów Polski i USA w cztery oczy, rozmowy plenarne delegacji obu krajów, wspólne oświadczenie prezydentów – to były główne punkty wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, która miała miejsce w środę, 24 czerwca. Prezydent Polski spotkał się także z przedstawicielami amerykańskich przedsiębiorców prowadzącymi interesy w Polsce, oddał hołd gen. Kościuszce i uczestniczył w krótkiej ceremonii w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Fot. prezydent.pl; Radio Rampa, facebook.com/KlubGPFiladelfia

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com