Massachusetts

poleć serwis drukuj
Od 25 maja...

18 maja rozpoczęła się pierwsza faza otwierania gospodarki Massachusetts

05-21-2020

Choć zdajemy sobie sprawę, że ograniczenia mają na celu ochronę zdrowia naszego, naszych bliskich i innych osób, to jednak z każdym dniem coraz bardziej wypatrujemy powrotu do normalności znanej nam sprzed czasów koronawirusa.

Kiedy będzie można pójść do fryzjera i kosmetyczki? Spotkać się ze znajomymi w restauracji? Iść do kina lub na koncert? Również właściciele biznesów z niecierpliwością czekali na plan otwierania Massachusetts, którego szczegóły zostały przedstawione przez gubernatora w poniedziałek, 18 maja. Tego dnia oficjalnie ruszyła też pierwsza faza wznawiania działalności poszczególnych branż.

Cztery fazy

Plan stopniowego otwierania Massachusetts został opracowany na podstawie dostępnych raportów zdrowotnych przez administrację Baker–Polito w porozumieniu ze składającą się z lekarzy, ekonomistów i urzędników radą doradczą. Zakłada on cztery fazy „odmrażania”: pierwszą, czyli początkową, drugą – wzmożonej ostrożności, trzecią, w której zachowana będzie czujność, i czwartą, czyli powrót do normalności. Każda faza potrwa co najmniej 3 tygodnie, być może nawet dłużej – będzie to zależało od dalszego rozwoju epidemii. Jeśli liczba zachorować się zwiększy, być może w niektórych rejonach stanu trzeba będzie wykonać „krok do tyłu”, czyli wrócić do ograniczeń z poprzedniej fazy. Dla poszczególnych branż przygotowane zostaną szczegółowe wytyczne na temat zachowania zasad bezpieczeństwa w poszczególnych fazach. Podstawową zasadą jest to, że biznesy muszą przestrzegać protokołów bezpieczeństwa. W zasadzie w większości przypadków obowiązuje nakaz zachowania społecznego dystansu – co najmniej 6 stóp, nakaz zakrywania ust i nosa, obowiązek dezynfekcji i limity osób mogących przebywać na określonej powierzchni. Na stronie www.mass.gov/info-details/reopening-massachusetts można znaleźć szczegółowe informacje odnośnie tego, kiedy działalność będą mogły wznawiać kolejne branże oraz jakich dokładnie warunków będą musiały przestrzegać.

Kto pierwszy?

Jak wiemy, do tej pory działać mogły nieprzerwanie, choć z pewnymi ograniczeniami, tzw. biznesy konieczne, czyli np. apteki, sklepy spożywcze czy banki. Już w poniedziałek, 18 maja, dołączyły do nich kolejne branże. W pierwszej transzy znalazł się sektor budowlany, strzelnice i sklepy z bronią oraz niektóre firmy remontowe (zajmujące się pracami malarskimi lub remontami w zakresie konstrukcji domów lub mieszkań; pozostałe, np. zajmujące się montażem systemów ochronnych, dekoracjami wnętrz itp., zostaną otwarte dopiero w drugiej fazie). Na wykazie znalazły się też miejsca kultu, zatem wygląda na to, że w najbliższą niedzielę będą już otwarte kościoły, jednak trzeba pamiętać o nadal obowiązującym zakazie zgromadzeń powyżej 10 osób.

Kolejne biznesy, które mogą wznowić działalność już w fazie pierwszej, choć dopiero od kolejnego poniedziałku, 25 maja, to między innymi salony samochodowe – choć auta wewnątrz salonu obejrzeć będzie można dopiero w drugiej fazie, myjnie i tak bardzo wyczekiwane przez wszystkich salony fryzjerskie oraz tzw. barber shops. Będzie można zadbać też o urodę naszych czworonożnych ulubieńców, bo działalność wznowią groomerzy. A gdy już odzyskamy wygląd sprzed kwarantanny, przynajmniej jeśli chodzi o fryzurę, będzie można cieszyć się pierwszymi oznakami odżywania życia kulturalnego. Od 25 maja będą mogły działać kina samochodowe oraz biblioteki – choć możliwy będzie tylko odbiór zamówionych książek, a nie korzystanie np. z czytelni. Dobrą wiadomość mamy też dla miłośników rekreacji na świeżym powietrzu – od 25 maja dozwolone będzie wędkowanie, polowanie, pływanie łódką, wspinaczka i spacery po terenach górskich, otwarte zostaną też ogrody zoologiczne.

Niektórzy chwalą sobie pracę zdalną, inni wyczekują powrotu do biur. Dobrą wiadomością dla tej drugiej grupy osób jest to, że 25 maja to też data, od której część pracowników będzie mogła wrócić do pracy w normalnym trybie. Wyjątkiem od tego jest miasto Boston, gdzie pomieszczenia biurowe otwarte zostaną dopiero od 1 czerwca. Choć powrót do biur będzie dozwolony, to eksperci jednak zalecają, by w miarę możliwości co najmniej do fazy trzeciej kontynuowana była praca zdalna.

Pierwsza faza pozwala też na otwarcie sklepów odzieżowych, jubilerskich, ogrodniczych, z zabawkami i innych (czyli niespożywczych, które pozostawały czynne już wcześniej). Niestety, nie oznacza to jeszcze możliwości zrobienia zakupów w takiej formie, do jakiej przywykliśmy – możliwy będzie tylko odbiór w punkcie odbioru zamówionych rzeczy lub zakupy na dowóz. Otwarcie przestrzeni sklepowych nastąpi dopiero w drugiej fazie i na pewno będą obowiązywać ograniczenia dotyczące limitów osób, dystansu i dezynfekcji.

Ostrożne otwarcie

Jeśli komuś marzy się jedzenie z ulubionej restauracji, to cóż – na razie może jedynie zamówić na wynos (co jest dobrym pomysłem na wsparcie w tym trudnym czasie właścicieli restauracji), o ile oczywiście dana restauracja przewiduje taką opcję. Zarówno klienci, jak i restauratorzy muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem otwarcie restauracji dla gości nastąpi dopiero w drugiej fazie. Również dopiero w drugiej fazie – czyli nie prędzej niż w czerwcu – wznowią działalność salony kosmetyczne i manicure, spa oraz masażyści. Także salony tatuażu znalazły się w tej grupie, zatem jeśli ktoś planuje tego typu trwałą pamiątkę, to ma dodatkowy czas do namysłu. W drugiej fazie znów będą mogły odbywać się zajęcia praktyczne nauki jazdy – obecnie szkoły jazdy mogą uczyć teorii online. W drugiej transzy otwarte zostaną też częściowo kasyna – jednak tylko ich część restauracyjna i hotelowa, aby spróbować szczęścia gracze będą musieli poczekać do fazy trzeciej. W fazie drugiej przewidywane jest też otwarcie basenów, placów zabaw i stadionów.

Zarówno obecnie, czyli w fazie pierwszej, jak i na etapie określanym jako faza druga, obowiązywać będzie zalecenie poddania się 14-dniowej kwarantannie dla wszystkich osób, które wjeżdżają na teren Massachusetts.

Dłużej – bo także aż do wdrażania fazy trzeciej – poczekać trzeba będzie na otwarcie barów, kin, muzeów i teatrów. Również siłownie i kluby fitness wznowią działalność dopiero w trzeciej kolejności (choć być może wcześniej dopuszczona będzie możliwość organizowania np. zajęć na zewnątrz obiektu lub treningów personalnych). Zwiedzanie i wycieczki turystyczne z przewodnikiem również dopiero w fazie trzeciej. Pod znakiem zapytania stoi otwarcie parków rozrywki – na tym etapie nie wiadomo jeszcze, czy nastąpi to w fazie trzeciej, czy dopiero w czwartej.

Nowa normalność?

Niewątpliwie dopiero w fazie czwartej, określanej w planie jako etap „nowej normalności”, możliwa będzie organizacja imprez masowych, koncertów i wydarzeń sportowych. Warto jednak dodać, że na tym etapie eksperci zakładają, że bezpieczny powrót do normalnej aktywności możliwy będzie dopiero, gdy opracowana zostanie szczepionka lub skuteczny lek na Covid-19. Tymczasem przyjęte przez władze założenie stopniowego znoszenia restrykcji ma na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom stanu przy jednoczesnym wychodzeniu naprzeciw potrzebom społeczeństwa i przedsiębiorców, których epidemia koronawirusa postawiła w szczególnie ciężkiej sytuacji. Szczególny nacisk kładziony jest też na konieczność zachowania procedur sanitarnych i regulacji, do których trzeba się przyzwyczaić, bo prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej. Warto jednak pamiętać, że zachowanie odpowiedniej odległości, noszenie maseczki czy częste mycie rąk to nie nakazy mające nam utrudnić życie, ale wprost przeciwnie – być może mogące nawet je uratować. Wygląda na to, że „nowa normalność” nie nadejdzie tak szybko, jakbyśmy chcieli i może też nie być „normalnością” znaną nam z czasów sprzed epidemii.  

Joanna Szybiak


Szczegółowe informacje na temat czterech faz otwierania Massachusetts można znaleźć na stronie www.mass.gov/info-details/reopening-massachusetts

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com