Massachusetts

poleć serwis drukuj

Doroczna gala Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii odbędzie się 29 marca

03-09-2020

Dr Witold Kawecki....
Magdalena Adamek....
Emmanuel Feldman....

W niedzielę, 29 marca, w Willets-Hallowell Center na Mount Holyoke College w South Hadley odbędzie się doroczna gala oddziału Fundacji Kościuszkowskiej w Nowej Anglii. Głównym punktem eleganckiego bankietu jak co roku będzie wręczenie nagrody Distinguished Polish-American Award, którą w tym roku uhonorowany zostanie dr Witold Kawecki z New Britain, CT. Ponadto podczas gali zostaną wręczone stypendia i granty, które w tym roku otrzyma aż 27 osób. Zwieńczeniem eleganckiego lunchu będzie popołudniowy koncert, podczas którego wykonane zostaną utwory Chopina.

Dr Witold Kawecki pochodzi z Tarnowa. Jako dziecko w pierwszych tygodniach II wojny światowej wraz z rodzicami przedostał się do Rumunii, następnie do Jugosławii i do Francji, gdzie uczęszczał do szkoły średniej i zaangażował się w akcję konspiracyjną, służąc jako kurier. W Irlandii zdobył wykształcenie medyczne, a następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie osiadł w New Britain, CT i tu przez wiele lat prowadził praktykę psychiatryczną. Niestrudzenie optował także za zwiększeniem ilości polskojęzycznych psychiatrów z uwagi na liczną, stanowiącą niemal 10% całej populacji, Polonię w tym stanie.

Dr Kawecki jest członkiem Krajowej Rady Nadzorczej Fundacji Kościuszkowskiej, jednym z założycieli Polsko-Amerykańskiej Fundacji w Connecticut, a także członkiem wielu organizacji społecznych, zarówno lokalnych, jak i ogólnokrajowych. Jego osiągnięcia, zarówno z czasów wojny, jak i promowanie polskiego dorobku naukowego i kulturowego w czasach powojennych sprawiają, że w pełni zasługuje na uhonorowanie nagrodą Distinguished Polish-American Award.

Podczas lunchu, który rozpocznie się o godz. 11:30 am, oficjalnie ogłoszone zostaną nazwiska 22 stypendystów Fundacji Kościuszkowskiej, a także 5 osób z Polski, które otrzymają granty na prowadzenie badań naukowych na Harvardzie i Massachusetts Institute of Technology.

Zwieńczeniem eleganckiego lunchu będzie koncert muzyki klasycznej w wykonaniu znakomitej pianistki Magdaleny Adamek i Emmanuela Feldmana, który zagra na wiolonczeli. Publiczność będzie mogła usłyszeć wyjątkowo piękny i rzadko wykonywany utwór – sonatę wiolonczelową g-moll op. 65, skomponowaną na fortepian i wiolonczelę przez Fryderyka Chopina w 1846 r. Utwór ten ukazał się jako opus 65 i było ostatnim, jaki wyszedł za życia Chopina – każde kolejne nazywane jest opusem pośmiertnym (op. posth). Prawykonanie miało miejsce 16 lutego 1848 w Sali Pleyela we Francji. Początek koncertu zaplanowany jest na godz. 15:00.

Bilety w cenie: $60 za lunch i koncert, lub w cenie $50 (sam lunch) i $15 (tylko koncert) można nabyć pod numerem telefonu 413-433-9014 lub e-mailem: LongBurd@comcast.net w terminie do 20 marca.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy w Amerykańskiej Częstochowie

Motocykliści, rowerzyści i kierowcy z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut oraz z Chicago przybyli do Amerykańskiej Częstochowy, aby oddać hołd Maryi Jasnogórskiej oraz św. Janowi Pawłowi II. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com