Massachusetts

poleć serwis drukuj

Weterani oddali cześć bohaterom polskiego powojennego podziemia niepodległościowego

03-09-2020

Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec
Fot. Marcin Bolec

W tym roku minęło 10 lat, odkąd prezydent RP Lech Kaczyński złożył projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Rok później po raz pierwszy oficjalnie obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Bostońscy weterani od lat kultywują polskie tradycje i dbają o pamięć historyczną. Również w tym roku członkowie Pl. 37 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Bostonie wraz z Korpusem Pomocniczym Pań zaprosili wszystkich do uczestnictwa w mszy świętej, która została odprawiona w intencji Żołnierzy Wyklętych w niedzielę, 1 marca, w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Bostonie. Uroczystą mszę św. odprawił o. Michał Socha, który podczas wygłoszonej przez siebie homilii przypomniał sylwetki Żołnierzy Wyklętych, podkreślając ich bohaterską postawę w jakże niełatwych czasach. – Dochowali wierność przysiędze, niestraszna im była śmierć – mówił. Przypomniał, że po odzyskaniu niepodległości jako naród mieliśmy świetlaną przyszłość, ale niestety, Polsce nie dane było długo cieszyć się wolnością. – To, co nie udało się bolszewikom w 1920 r., dopełniło się w roku 1945. Przyszła czerwona zaraza i dotknęła tak wiele sumień ludzkich. Ilu dało się złamać, ilu poszło na współpracę… Ale w tym wszystkim Bóg dał nam wielkich mężów stanu, wielkich przywódców religijnych, politycznych – w tym znaczeniu mówimy o Żołnierzach Wyklętych – kontynuował. Wcześniej, na początku mszy św., obecnych w świątyni w imieniu bostońskich weteranów przywitał Jerzy Markiewicz, który pokrótce przypomniał także rys historyczny obchodzonego 1 marca Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystych obchodach udział wzięli także weterani z Connecticut oraz z sąsiednich placówek w Massachusetts, były konsul honorowy RP w Bostonie Marek Leśniewski-Laas oraz redaktor naczelny gazety „Biały Orzeł” Marcin Bolec. Po mszy świętej udano się pod pomnik „Partyzanci”, gdzie odśpiewano hymn Polski oraz złożono wieniec. Uroczystości zakończył poczęstunek w weterańskiej placówce.

JLS

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
04-04-2020
WDOWY
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com