Massachusetts

poleć serwis drukuj
Transport do...

Lot po zdrowie 6-letniego Filipka

01-13-2020

6-letni Filip Garnowski z Brwinowa w woj. mazowieckim od urodzenia cierpi na złożoną wadę serca. Chłopiec przeszedł kilka operacji w Polsce, ale aby mógł żyć, konieczna była skomplikowana operacja w USA, której podjęli się lekarze z Boston’s Children Hospital.

Dzięki szczodrości ludzi dobrej woli udało się zebrać kwotę potrzebną na opłacenie zabiegu – ponad 2 miliony złotych. W pomoc chłopcu zaangażowało się także polskie wojsko – Filipek doleciał do Bostonu wojskowym samolotem Gulfstream G550 i tym samym samolotem odbył się również powrót. 18 grudnia chłopiec wylądował na lotnisku Okęcie w Warszawie. Jednak czeka go jeszcze jedna operacja – o ile uda się zebrać potrzebne fundusze.

Operacja, którą Filipek przeszedł w Bostonie, udała się, jednak nie obyło się bez komplikacji. „Operacja na otwartym sercu trwała wiele godzin. Pożegnanie przed wejściem na salę operacyjną było jednym z najgorszych doświadczeń. Nie pomagała świadomość, że oddaję go pod opiekę najlepszych specjalistów. W takich momentach serce matki pęka miliony razy” – relacjonuje na stronie prowadzonej zbiórki www.siepomaga.pl/filip-serce mama Filipka. „Skomplikowana operacja była wstępem do tego, co czekało nas później. Organizm nie był przygotowany na taką rewolucję. Chore serduszko, z którym Filip funkcjonował przez wiele lat, spowodowało poważne uszkodzenia. Najpierw długa śpiączka farmakologiczna, każda kolejna próba wybudzenia kończyła się niepowodzeniem. Powracające arytmie powodujące, że Filip znów balansował na granicy życia i śmierci. (…) Momenty, które zapamiętam na zawsze, widok Filipka podłączonego do setek kabli. Bezbronne dziecko walczące o przyszłość, o zdrowie…” – czytamy dalej.

W tych ciężkich chwilach wsparcie rodzinie starała się okazać bostońska Polonia. Kilka osób odwiedziło rodziców w szpitalu, a na terenie Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie oraz parafii Matki Bożej Częstochowskiej została przeprowadzona zbiórka pod hasłem „Podajmy naszą dłoń rodzicom Filipka”, podczas której udało się uzbierać 3,453 dolary.

Aktualnie na stronie fundacji Siepomaga nadal trwa zbiórka na drugi zabieg. „Choć lekarze w USA zrobili, co w ich mocy, niezbędna jest kolejna operacja. Zabieg, na który będziemy musieli wrócić do Bostonu. Tam specjaliści doskonale znają Filipa i jego serce. Znów walczymy o życie!” – pisze mama chłopca. Jeśli wyniki badań w Polsce będą prawidłowe i uda się uzbierać niebagatelną kwotę prawie 2 milionów złotych, Filipek wkrótce znów poleci do Bostonu. „Świadomość tego, że Filipek mógłby być zdrowy jak każde dziecko i beztrosko cieszyć się każdym dniem, jest dla mnie największym marzeniem. Czeka nas kilka ciężkich miesięcy, ale dzięki Wam wierzymy, że jest szansa” – piszą rodzice chłopca, apelując jednocześnie o pomoc w uzbieraniu niezbędnych funduszy. To dla Filipka jedyna nadzieja na życie…

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
04-04-2020
WDOWY
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com